Český Rybář

ZÁVODY A BOILIE

/ Kapři / Text: Ivan Fabian / Foto: autor

Už se to blíží. Přihlášky na závody jsou podané. Postupně se dozvídáme, zdali je ještě místo ve startovním poli a jestli máme šanci se do něj zařadit. Přemýšlíme o různých nástrahách, pozorně sledujeme přicházející novinky, rozebíráme taktiku - hledáme cestu, jak uspět.

 

Všechny tyto závodnické tahy dobře znám a vím, jak náročná je cesta ke stupňům vítězů. Je skvělé, když ve svém arzenálu máme návnady, kterým maximálně věříme. Jsou odzkoušené, víme, jak rychle na ně ryby reagují a jak dlouho nám je udrží na krmném místě. Zkušenosti, na kterých stavíme naši taktiku, jsou velmi důležité. Jsou návnady, na které ryby reagují velmi rychle, ale při dlouhodobějším používání ztrácejí svou účinnost a nakonec jsou ignorovány. Opakem jsou návnady, jejichž nástup je pomalý, ale úspěšnost dlouhodobá. Na závodech jsou pro nás potřebné oba druhy, pokud jejich přednosti dokážeme využít ve svůj prospěch.

Do první skupiny patří návnady bohaté na silnou syntetickou aromatickou složku nebo zvýrazněné různými aromatickými boostry. Na takové návnady dokáže ryba zareagovat velmi rychle, avšak je problém ji dlouhodobě udržet na místě. Dají se s nimi systematicky chytat jednotlivé ryby proplouvající krmným místem, dosáhnout ale většího soustředění ryb zvýšením množství návnady (a tím i více záběrů) bývá často kontraproduktivní. Ale pro závody odehrávající se v krátkém časovém úseku jsou neocenitelné. Rád je používám i v tom případě, když vím, že jsem vylosoval místo, kde se ryby vyskytují jen sporadicky.

Ve většině případů si tyto návnady vyrábím sám a má oblíbená aromata jsou Octopussy nebo Indian Spice. Jejich dávkování občas zvyšuji až na 8 ml na 500 g směsi, oproti doporučovaným 5 ml. Používám bohatě kořeněné směsi v kombinaci s rybími moučkami a samozřejmě i se zvýšeným množstvím Robin Redu.

Druhý typ návnad, které používám, jsou ty na přírodní bázi. Přinesly mi největší úspěchy mé závodní kariéry. Vzhledem k tomu, že se většinou zúčastňuji závodů, které trvají minimálně 5 dní, považuji tyto návnady za největší želízko v ohni vedoucí k úspěchu. Určitě Vás nepřekvapí, že se zaměřuji především na nástrahy řady Concept od Star Baits. Splňují totiž přesně to, co očekávám od nástrah, kterými chci zaujmout rybu na co nejdelší dobu a dosáhnout co největšího počtu záběrů. A našel bych ještě jednu výhodu, kterou potvrzují naše výsledky na mnoha závodech – tyto nástrahy jsou úspěšné i v konkurenci mnoha dalších, které při závodech padnou do vody.

V této řadě mám několik favoritů. V jarních měsících je to jednoznačně Hot Demon, ale mnohé možná překvapím, když napíšu, že i Instant Frenzy. Této kuličce jednoznačně důvěřuji, pokud je mým záměrem zredukovat množství záběrů menších ryb a chci to řešit typem boilie a ne jeho velikostí. V prohřátých vodách je to pak Instinkt Faktor a Omega Fish, ze kterých je cítit, že jsou doslova nabité extrakty z různých korýšů, výtažky z vnitřností různých zvířat a dalšími přírodními atraktanty. Pokud bych se z této řady měl rozhodnout jen pro jeden jediný druh, pak určitě sáhnu po SK 30. Toto skvělé boilie mne v uplynulém roce přesvědčilo o vysoké kvalitě a dopomohlo mi k nádherným rybám. Uvidíme, co přinesou novinky této řady – Tuňák a Kreveta/Black Pepper. Možná po jejich otestování názor změním, ale zatím je mým favoritem SK 30. Patřím k těm, kteří kladou na výběr nástrahy velký důraz, protože na závodech si nemůžete vybrat místo, ale musíte se spoléhat jen na kvalitu Vašeho vnadicího materiálu ve spojení se správně zvolenou taktikou – a tady těžím právě z řady Concept.

Jak využít předností výše zmíněných dvou rozdílných typů návnad na závodech? Jak jsem již psal, silně aromatizované nástrahy používám na místech, kde předpokládám, že bych masivním vnaděním nedosáhl požadovaného efektu, to je soustředění většího množství ryb (a tím pádem i většího množství záběrů). V takovém případě je dobré rozmístit udice na různých místech a ke každé přihodit hrst tohoto boilie. Používám maximálně 10 ks, ke kterým rozhodím pár tygřích ořechů a hrst pelet. Kuličky se snažím rozprostřít po větší ploše, abych plně využil sílu aromatické složky a zatraktivnil větší prostor, na kterém bude ryba pátrat po nástraze. Tato taktika je velmi oblíbena specialisty na lov velkých ryb a úlovek pěkného kapra se často podaří i na závodech.

Tyto tzv. aromatické kuličky využívám rovněž na silně provnaděném místě, když se v průběhu prvních dnů snažím rybu zaujmout něčím výrazným, v tom ohromném množství návnad z čistých přírodních komponentů, které při tomto způsobu vnadění používám. Využívám zvědavosti ryb, reagujících na něco nové, neznámé, co chtějí ochutnat. Má to svou logiku. Hned po provnadění velkým množstvím návnady nemůžete očekávat, že okamžitě připlave obrovské množství ryb, které budete chytat na stejné nástrahy, kterými vnadíte. Nejdříve se musíte snažit ulovit něco z těch několika ryb, které první začnou ochutnávat návnady nabídnuté ve velkém množství. A právě tady padá volba na silně aromatizované, úplně odlišné nástrahy v kombinaci se zvědavostí kapra. Tuto taktiku jsme využili na „Zemplínském kaprovi“, kde jsme první ryby chytali na panáčka z Octopussy a Pop Up Hot Demon, nad masivně prokrmeným kobercem návnad SK 30. Záběrů na tuto kombinaci však postupně ubývalo, až jsme přešli výhradně na SK 30. Zkoušeli jsme chytat i větší ryby mimo krmného místa na jiné druhy boilie, ale záběrů jsme se nedočkali. K mému překvapení jsme, oproti jiným týmům, chytali minimum malých ryb. Mám pro to vysvětlení. Buďto jsme je napřilákali díky téměř úplnému omezení partiklu (použili jsme jen tygří ořech v první dávce a pak už jsme krmili jen boilie), nebo menší ryby odtáhly tam, kde rybáři ve velkém krmili řepkou a jiným drobným partiklem.

Na předcházejících řádcích jsem už částečně naznačil, že na masivní vnadění využívám boilie na přírodní bázi. V průběhu prvních dnů, když se snažím o úlovky co největšího počtu zvědavých ryb za pomoci jiného druhu nástrahy, než je návnada, spoléhám na to, že moje místo postupně navštěvuje stále větší počet kaprů, a proto začínám používat nástrahy identické s návnadou. Pak to chce už jen vydržet se silami, mít dostatečné množství návnad a úspěch je na dosah.

Jsou však situace, zvláště na silně prochytávaných vodách, kdy ryby silně aromatizované nástrahy ignorují. V takovém případě sahám po výrazně kořeněném boilie (jako je Hot Demon), kterým se snažím rybu zaujmout. Tento druh boilie používám rovněž při vnadění malým množstvím návnad, ale i při masivním krmení nad kobercem jiné návnady. Zvýraznění nástrahy oproti ostatním návnadám považuji za velmi důležitý, ale hlavně úspěšný krok na závodech. Dnešní sortiment produktů přitom nabízí nepřeberné množství možností.

Ve velkém se tu nabízí možnost využití různých PVA materiálů, Method mixů, Stick mixů, pelet, použití dipů, boosterů, ale třeba i kapky čistého aromatu nebo esenciálního oleje přímo na nástrahu může přinést zvýšené množství záběrů. Popis využití jednotlivých produktů k zvýšení atraktivity by ale vyšel na další článek.

Nabídl jsem Vám své nejoblíbenější způsoby používání boilie při závodech – využití možností této vynikající nástrahy, které mohou mít množství podob. Je jen na Vás, jak s tímto skvělým materiálem dokážete pracovat, abyste dosáhli co největšího množství úlovků. Nikdy ale nesmíte dopustit, aby na Vašem lovišti nebyla ryba, protože pak budete jen stagnovat. Ve vodě před Vámi ryby jsou, jen je nedokážete chytat, což by Vás mělo přinutit ke stálé aktivitě a přemýšlení, jak je oklamat. To je cesta k vítězství. Ať signalizátory pípají a cívky se točí.

 

KRÁTKÉ LOVY / na kapry po práci

Andy Maker je mistrem krátkodobých lovů a často rybaří doslova „z transportního kolečka“.

PÉČE O ÚLOVEK

O dnešním moderním lovu kaprů, obzvláště trofejních, se píšou dlouhé články ...
Naši partneři