Český Rybář

LETNÍ BOILIE

/ Kapři / Text: Michal Kučera / Foto: autor

Tento článek je volným pokračováním mého textu o zimním boilie, který vyšel v březnovém čísle Českého rybáře. Opět půjde spíše o náměty k přemýšlení, mé osobní zkušenosti a poznatky než o nějaký přesný návod, jak si sestavit boilie na léto.

V předchozím povídání jsem rozvedl, proč podle mého názoru mnoho výrobců i domácích kutilů sestavovalo boilie do studené vody možná nesprávně, neboť se řídili zaběhnutými poučkami. A tak se nabízí otázka, jestli je to stejné i v případě letního boilie?

Podle mě jen zčásti. Jestli si dobře pamatuji své začátky, kdy jsem hltal veškeré informace o výrobě či složení boilie, doporučovalo se tehdy použít v létě buď uhlohydráty, nebo rybí a masové kuličky s příchutěmi na stejné bázi. Ani s jednou z těchto teorií nemám dodnes problém. Boilie z takových složek, jako jsou ptačí zoby, kukuřičná či pšeničná krupice, ořechové moučky a další, je pro kapry vítaným zdrojem uhlohydrátů neboli sacharidů. Představuje pro ně něco jako energetickou tyčinku či bonbon, chcete-li. V teplých obdobích bývají kapři obvykle dost aktivní, pohybují se na dlouhých trasách, a tak energii potřebují. Ve vodě je v tu dobu dostatek výživné potravy, takže nejspíš netrpí hlady, ale spíš potřebují pokrýt energetický výdej. Proto mohou být uhlohydrátová boilie tou správnou volbou.

Je zajímavé, že u nás v Čechách nejsou příliš žádaná. Pokud k nim tedy nepočítám velmi levná boilie, která zhruba něčím takovým jsou, ale ve velmi ošizené formě. I energetická tyčinka může být chutná a dobře připravená, nebo odbytá a stěží poživatelná. A jak se asi budu opakovat z minula, kapři to dobře poznají. Nemusí to být hned, ale velmi brzy ano. Jestliže si tedy chcete vytvořit kvalitní boilie na uhlohydrátové bázi, nešetřete na surovinách.

Mé úplně první boilie, které jsem si složil zhruba deset let před založením firmy, bylo postavené právě na tomto typu surovin. Obsahovalo mletá semena, pšeničné klíčky, kukuřici, pšenici, sušené mléko a další podobné suroviny. Většinu z nich jsem kupoval ve zdravé výživě, abych je měl čerstvé, voňavé a co nejkvalitnější. Jednalo se o celkem jednoduchý recept, ale vzhledem k většímu obsahu oleje šla hmota hůře válet, ovšem na tehdejší dobu to byl úspěch. Boilie mi přineslo úlovek mého prvního opravdu velkého kapra a také do té doby nepoznaný zájem okolních rybářů. Pamatuji si, že někteří dokonce nosili dědovi s babičkou různé úplatky, aby získali můj recept nebo alespoň něco z něj.

V éře, kdy jsem začal podnikat a trhu dominovaly „mraženky“, nebyla uhlohydrátová boilie příliš v módě. V té době „frčely“ masovky s rybími příchutěmi. Přesto jsem po pár letech zkusil něco jiného a vytvořil boilie Tygří semínko s příchutí Scopex Tullamore. Nešlo jen o obchodní název, my jsme opravdu dávali na 15 kg boilie půl litru této proslavené irské whiskey. Boilie i díky tomu nádherně vonělo a v té době se tradovalo, že když se vyrábí „Tullamorka“, tak je vždy ve výrobně nápadně více pomocníků než jindy.

Boilie kromě krásné vůně i velmi dobře účinkovalo, zejména na takových vodách, jako je Labe. A nemyslím si, že by to bylo tím, že labští kapři jsou „alkáči“ nebo že k nám jejich předchůdci dopluli až z Irska. I složení směsi, kterému dominovala moučka z tygřích ořechů, různé druhy ptačích zobů, chuťové přísady a samozřejmě dostatek uhlohydrátů, hrálo podle mě velmi výraznou roli. Boilie navíc velmi často fungovalo v situacích, kdy vše ostatní selhávalo. Mělo své stálé zákazníky a mnozí z nich mi tvrdili, že vždy když už si nevěděli rady, tyto kuličky je zachránily.

Možná vás napadá, proč ho dnes nevyrábím. Jeho sláva odezněla se slávou mražených boilie, a i když jsem ho pak chvíli vyráběl i v trvanlivé verzi, už to nebylo ono. Jednak vůně tak silně nevystupovala jako z mraženého boilie, navíc po půl roce skladování začínalo lehce bělat (nikoli plesnivět), a tak jsme vždy po čase museli sáčky s ním stahovat z obchodů.

Poté dlouho žádné podobné boilie v naší nabídce nebylo, až před pár lety jsem pro řadu Express sestavil speciální recept bez rybích mouček a na bázi uhlohydrátů. Zvolil jsem příchuť Sladká kukuřice. V Čechách je co do popularity spíše průměrné, ale například většina našich maďarských spolupracovníků tvrdí, že je spolu s G2 naším nejlepším boilie. Mnozí ho doslova milují a především kvůli nim jsme ho začali vyrábět i ve velikostech 24 a 30 mm. Chytají s ním od jara do podzimu a nemohou si ho vynachválit.

Alternativou jsou masová a rybí boilie. I u nich je celkem logické, proč v létě dobře fungují. Rybí moučky jsou plné přírodních olejů, které se nejlépe uvolňují v teplé vodě. Pokud je vhodně doplníte dalšími surovinami, dáte kaprům jak výživnou potravu, tak dostatek zásoby energie. A navíc úžasnou chuť. Pro kapry jsou kvalitní přísady z mořských ryb a živočichů zřejmě něčím takovým jako pro nás dobře udělaný steak nebo alespoň ham-

burger. Přiznám se, že nejsem fanoušek hamburgerů a jím je spíše nouzově než pravidelně, ale pokud jste je ochutnali v různých typech podniků a restaurací, určitě mi dáte za pravdu, že i tady existují obrovské rozdíly. Někde je to jen hmota na zaplácnutí žaludku, jinde chuťový skvost. A budu se znovu opakovat, ryba není hloupá, ona to také dříve nebo později pozná.

Pokud si tedy budete připravovat své rybí či masové boilie, nejde o to, kolik procent rybích mouček do něj dáte, ale jak kvalitní použijete přísady. I celkem obyčejné boilie může být velmi účinné, a to i dlouhodobě, pokud ho sestavíte z kvalitních surovin. Obávám se ovšem, že v dnešní době, kdy se každý na všem snaží ušetřit, spousta rybářů použije nejlevnější dostupnou moučku a pak se bude divit, že boilie moc nefunguje. Fascinuje mě, že lidé horko těžko vyšetří čas na rybaření, k vodě si přivezou vybavení za sto tisíc a jídlo s pitím za deset, aby to celé pohřbili tím, že budou šetřit na boilie nebo surovinách k jeho přípravě.

Ale zpět k rybímu boilie. Jestliže zjara a na podzim preferuji co nejvyšší výživnou hodnotu, v teplém letním období může být stejně účinné boilie s o něco menší proteinovou hladinou, ale větším podílem uhlohydrátů. Musíte však použít čerstvé a kvalitní suroviny, ne levné šroty. Kukuřičná krupice by měla vonět jako čerstvě pomletá kukuřice, ptačí zob nesmí být žluklý nebo čímsi navoněný (jako takové ty citronové šílenosti), ale mít příjemnou přírodní chuť a vůni. Nabízí se i ořechové moučky (opět nesmí být žluklé) a další přísady. Rybí moučky lze doplnit například o olihňovou, dají se přidat i mastnější přísady. Takové boilie bude kaprům určitě chutnat.

Ještě jednu věc je s ohledem na léto potřeba zvažovat, a to pevnost. Zvlášť tehdy, pokud vyvážíte na delší vzdálenost, nebo na vodách typu Labe, kde je spousta nechtěných ryb, z nichž mnohé působí jako piraně, potřebujete boilie, které odolá alespoň pár hodin. Takže buď použijte přísady, které vytvrzují boilie, nebo si jej udělejte bez konzervantů a nechte vytvrdnout. Případně musíte menší ryby natolik odstrašit, aby se vyhýbaly vaší nástraze. Napadá mě vhození letáků s nápisem „bacha, žeru kapry“. Nebo puštění záznamu z vánočního prodeje ryb. Případně na to můžete jít klasicky po česku. Je to snadné. Do místa, kde chytáte, nalijete větší množství piv a na bójku pověsíte ceduli s nápisem „Kaprům do 18 let vstup zakázán!“. A je po problému.

Hodně úspěchů!

SELEKTIVNÍ LOV VELKÝCH KAPRŮ NA LIPNĚ

Přehrada Lipno je jednou z největších a nejznámějších vodních nádrží v České ...

KRÁTKÉ LOVY / na kapry po práci

Andy Maker je mistrem krátkodobých lovů a často rybaří doslova „z transportního kolečka“.
Naši partneři