Český Rybář

SELEKTIVNÍ LOV VELKÝCH KAPRŮ NA LIPNĚ

/ Kapři / Text: Jaroslav Těšínský / Foto: autor

Přehrada Lipno je jednou z největších a nejznámějších vodních nádrží v České republice. Nachází se na řece Vltavě a je součástí vltavské kaskády. Své jméno získala podle nedaleké obce Lipno nad Vltavou. Přehrada byla postavena v letech 1952 až 1960 a kromě turistů ji navštěvuje i velké množství rybářů.

Že Lipno není jen o vodních sportech, vědí ti, kteří si oblíbili rybolov. Jedním z nejpopulárnějších způsobů je lov na boilie. Chytání velkých kaprů na boilie na Lipně vyžaduje přesné plánování a strategii. Musíte dobře znát lokalitu a najít ideální místa pro ulovení kaprů. Výběr správného typu boilie a jeho velikosti je také klíčovým faktorem. Kvalitní vybavení a trpělivost jsou nezbytné, protože kapři na Lipně bývají opatrní, a navíc se ve vodě vyskytuje spousta malých jedinců. Chytání velkých kaprů na Lipně na boilie může být nejenom vzrušující, ale také naplňující zážitek pro každého rybáře. Je však třeba brát v úvahu následující kritéria.

Znalost jezera

Důkladné studium revíru a jeho charakteristik je klíčové pro úspěšný lov. Musíme si zmapovat co největší plochu a poté se zaměřit na oblasti, kde se kapři vyskytují. To se samozřejmě mění podle ročního období a počasí.

Sezona a podmínky

Různá roční období a aktuální podmínky mohou ovlivnit chování kaprů, proto je důležité přizpůsobit se jim. V jarním období volíme k lovu většinou mělčiny a zátoky. Tato místa se prohřívají rychleji než hlubší oblasti, a tak se tam dříve vyskytuje přirozená potrava. Kapři se sem stahují ve větších hejnech.

Naopak v létě a na podzim bývá mnohem produktivnější lovit v hlubších místech. Kromě výskytu přirozené potravy je hodně důležitý i obsah kyslíku ve vodě, a to hlavně v letních měsících. Často jsem v létě nachytal velké kapry v hloubkách kolem 3 metrů, zatímco hlubší místa byla bez záběru. Vždy je potřeba přizpůsobit se aktuálním podmínkám a kapry prostě najít.

Technika a vybavení

Použití vhodné techniky a vybavení, jako jsou pruty, nástrahy a montáže, je nezbytné pro efektivní lov. Na velkých jezerech, jako například na Lipně, potřebujeme kvalitní a odolné vybavení. Tvrdší prut, kterým se dá úspěšně zdolávat i ve velkých vlnách a na větší vzdálenosti. Dost často je třeba zavážet okolo 200–300 metrů od břehu. Dále se vyplatí kvalitní naviják s velkou kapacitou cívky. Doporučuji zvolit vlasec o síle minimálně 0,35 mm a více anebo při zavážení na velkou vzdálenost pletenou šňůru.

Krmení a nástrahy

Znalost vhodných druhů krmení a nástrah pro daný revír a roční období je klíčová pro přilákání kaprů. Pokud se chcete cíleně zaměřit na velké kapry, doporučuji krmení a návnady o velikosti minimálně 24 mm. Jako nástrahy pak použijte průměr 30 mm. Částečně tak předejdete záběrům malých kaprů.

Z boilie, které mi dlouhodobě přinášejí úlovky velkých kaprů, bych doporučil Legend Range Seafood – švestka, česnek, anebo Biokrill. Z levnějších variant pak boilie Premium a Suprafish. S těmito nástrahami dosahuji těch nejlepších úlovků. Kvalita boilie je zásadní pro chytaní velkých kaprů, kteří rozeznají jejich nutriční hodnotu, a to hlavně při delším rybaření.

Doba lovu

Správné určení doby lovu, včetně ranních a večerních hodin, může zvýšit šance na úspěch. Většinu velkých kaprů jsem ulovil během rána anebo navečer. Ale záleží na ročním období a počasí. Nejlepší pro lov bývají větší vlny a nepříliš velké teplo. Často pomůže i letní bouřka, která prokysličí vodu.

Pohyb a hluk

Zbytečný pohyb a hluk mohou kapry plašit, proto je důležité být opatrný a tichý. Přílišným hlukem na břehu anebo častými jízdami člunem si můžete kapry vyhnat z vaší oblasti. Proto je potřeba se vždy chovat u vody opatrně.

Povětrnostní podmínky

Podmínky jako vítr, déšť nebo teplota vody mohou ovlivnit aktivitu kaprů a jejich chování. Takzvaně „kapří počasí“ zná určitě každý. Ideální jsou teplo, západní vítr a déšť. To je téměř jistota záběrů velkých kaprů. Často jsem v létě zažil, že při velkých vedrech byla aktivita kaprů velmi malá, ale při náhlé změně počasí a příchodu deště a větru se vše obrátilo a přicházel záběr za záběrem. Pokud se vám podaří naplánovat výpravu při takovém počasí, máte většinou vyhráno. Naopak v pozdním podzimu až zimě pomůže k větším úlovkům teplejší počasí.

Znalost chování kaprů

Porozumění typickému chování kaprů a jejich preferencím je klíčové pro úspěšný lov. Tuto schopnost musí každý získat sám. V podstatě jde o správné vyhodnocování situací, které u vody nastanou, a přiměřenou reakci na ně. K tomu vám pomohou jen dlouholeté zkušenosti a také dobrá znalost revíru. Ty samozřejmě rostou s počtem výprav na jezero. Ne všichni rybáři jsou ale schopni jich využít a někteří stále dokola opakují stejné chyby.

Trpělivost a vytrvalost

Lov kaprů na Lipně vyžaduje trpělivost a vytrvalost, protože ne vždy budou okamžitě „kousat“. Nejdůležitější je dobře zvolit taktiku a nástrahy, a přestože se hned nedaří, tak vytrvat. A závěr si vždy udělat až po uplynutí sezony.

Přeji vám hodně krásných úlovků nejen z Lipna.

LETNÍ BOILIE

Tento článek je volným pokračováním mého textu o zimním boilie, který vyšel v březnov&eac ...

KRÁTKÉ LOVY / na kapry po práci

Andy Maker je mistrem krátkodobých lovů a často rybaří doslova „z transportního kolečka“.
Naši partneři