Český Rybář

LOVÍME V NOCI / aneb to podstatné pro krátké vycházky k vodě

/ Kapři / Text: Steve Spurgeon / Foto: autor / Překlad: Ivan Finta

Legenda anglického kapraření Steve Spurgeon tvrdí, že velké většiny svých úlovků dosáhl v průběhu rybaření v noci po práci. Na následujících řádcích nám poodhalí podstatu svých úspěchů, která je v konečném důsledku velmi jednoduchá.

Rybařit v podstatě začínám už doma, a to důkladnou přípravou. Chci prostě, abych po příjezdu k vodě nemusel ztrácet čas zbytečnostmi, které mohu udělat předem, a byl připravený na pořádný rock and roll. Tím nemyslím  obvyklé činnosti, jako je kontrola krabiček nebo příprava krmení. Ne, to dělají všichni. Pro mne je důležité, abych při přípravě nepodcenil důležité položky a měl u jezera (řeky) vše pěkně po ruce.

Předně se ponořím do svých futrálů (mimochodem, ke každému prutu mám vždy připravené minimálně tři návazce) a zkontroluji, zdali je v pořádku základní výbava. Ta představuje návazcové materiály, háčky, zarážky a všechny ostatní drobnosti. Touto kontrolou přesně zjistím, kde co je, a neztrácím čas zbytečným hledáním v krabičkách přímo u revíru. A popravdě... když jedu na krátkou noční vyjížďku, ani si všechny krabičky a kufříky s sebou neberu.

Naprostým základem mého snažení je, že přehledností a doplněním všeho potřebného předem neztrácím čas, kterého není nazbyt. Čas je naprosto rozhodujícím faktorem a každou minutu ušetřenou precizní přípravou pak mohu u vody věnovat tomu důležitému, totiž výběru správného místa a sledování pohybů ryb. Od momentu, kdy se dostanu ke zvolené lokalitě, tedy pokud ji neznám nebo nemám důležité informace z jiného důvěryhodného zdroje, se věnuji jejímu pozorování a zkoumání. Neznámé „hřiště“ si ještě před cestou mohu stáhnout do svého Swim Mapperu (pokud je k dispozici), který mi rovněž pomůže nalézt (alespoň přibližně) místa vhodná k lovu, ale po příjezdu se věnuji vodě a vždycky si dám alespoň jedno průzkumné kolečko. Swim Mapper je ale vynikající pomůckou, která vám může hodně usnadnit hledání a zjednodušit výběr, zvláště v případě, že máte na rybolov třeba jen 9–10 hodin.

S takto omezeným časem tedy chci, abych si dokázal vytvořit slušnou šanci na dosažení úlovku, což znamená nenahazovat zbytečně na místa, kde nejsou ryby. Vím, že to může znít jako ta nejběžnější věc na světě, ale spousta rybářů stále žije v domnění, že při krátkodobých vycházkách je nejdůležitější připravit (rozkrmit) jakékoli místo a nahodit pruty co nejdříve. Není to pravda! Pro krátkodobý i dlouhodobý lov platí, že výběr lovného místa je stejně důležitý.

Když už tedy sedím u revíru, chci si být jistý, že nebudu ztrácet čas zbytečným nahazováním prutů. Jak jsem řekl, montáže mám vždy dopředu připravené, takže je jen připnu v helikoptérovém stylu. Vím tedy, co budu nahazovat, což mi dává jistotu v situacích, kdy si nemohu dovolit takový luxus, abych místo půl hodiny propátrával markerem. Je to důležité především v situacích, kdy nahazujete cíleně na místa, kde můžete pohyb ryb pozorovat. Je to, zvláště v letním období, takové čisté chytání – slušně nadopovaná nástraha u háčku a pár hrstí krmení kolem. Protože většinou chytám s jednou nastraženou kuličkou, s množstvím krmení to opravdu nepřeháním. Je-li teplo nebo když ryby dobře reagují, postačí mi tak kilogram krmení k jednomu prutu. Celá výbava se tak prakticky vejde do futrálu na pruty – trocha krmení a dvě montáže připravené k použití pop-upu. Poslední věc, kterou bych chtěl po setmění řešit, je spousta vybavení poházená všude kolem křesla.

Po nahození prutů a instalaci swingerů i signalizátorů pomalu přichází čas na vybalení a přípravu ležení. Činím tak opravdu až na poslední chvíli, protože se může stát, že uvidím výraznější pohyb ryb někde jinde a budu chtít změnit místo. Pokud jdu ráno do práce, dělám to nerad, ale pokud ne, klidně se seberu a vyrazím jinam i v průběhu noci, považuji-li to za účelné. To ale nic nemění na tom, že při krátkodobém lovu je velmi důležité správně si rozvrhnout čas. Víte sami, že soumrak je u vody cobydup, a potmě se vybaluje těžko.

Nechci vás nudit opakováním základních věcí, jak je důležité vědět, kde leží foťák, podběrák, podložka a krabička s první pomocí na ošetření ryb, nicméně... pokud si vše neuspořádáme, může potmě nastat trochu zmatek. A pojďme k posledním důležitým aspektům pohodového krátkodobého lovu.

Abyste si rybaření v noci opravdu užili, potřebujete k tomu i kvalitní lehátko. Já používám FlatliterMK2, které má speciální klipy pro uchycení spacáku a voděodolný převlek, který oceníte, třeba když lehce mží, jak tomu bylo při tvorbě této reportáže. Všechny podobné maličkosti dokážou ušetřit minuty, které mohou hrát rozhodující roli.

Pro okamžiky, kdy startujeme k bzučícímu hlásiči, jsou důležité i kvalitní boty. Já používám speciály od firmy Fox, vybavené prvkem, který je v určitých situacích doslova darem z nebes. Jedná se o klip na jazyku boty a očko na tkaničce, které po spojení můžete bleskově utáhnout, takže jednoduše skočíte do bot, jedním pohybem dotáhnete a... startujete k prutu. Pokud je vyzkoušíte, nedáte na ně dopustit.

Naprostou nezbytností při nočních lovech je kvalitní čelovka. Výměna montáží, vázání uzlů, zdolávání, to vše bez světla prostě nejde dělat. Mou favoritkou je čelovka MS300C, která nejenže jasně svítí a dá se nabíjet přes USB, ale navíc je vybavena unikátním pohybovým senzorem. Když ho zapnete, stačí pak udělat rukou pohyb před obličejem a... budiž světlo. Šikovné, že!?

Tak jsme připraveni na noční lov. V průběhu jedné vycházky jsem během teplého letního večera „napěchoval“ vše podstatné do předchozích řádků. Důležité tedy je ušetřit čas kvalitní přípravou před lovem a ten pak smysluplně využít u vody. Spoustu rybářů noční lov stále odrazuje, protože se jim zdá, že příprava zabere příliš času. Někdy je dobré přehodnotit, kolik zbytečných součástí výbavy vlastně nepotřebujeme, a těch nepodstatných se prostě zbavit. Jedinou správnou cestou je vše dobře zorganizovat a uvidíte, že noční lovy jsou mnohem jednodušší, než byste čekali.

KRÁTKÉ LOVY / na kapry po práci

Andy Maker je mistrem krátkodobých lovů a často rybaří doslova „z transportního kolečka“.

PÉČE O ÚLOVEK

O dnešním moderním lovu kaprů, obzvláště trofejních, se píšou dlouhé články ...
Naši partneři