Český Rybář

10 TIPŮ PRO KAPRAŘE!

/ Kapři / Text: Peter Christensen / Foto: autor / Překlad: Ivan Finta

Pokud je někdo závislý na kaprařině jako já, žije většinu času ve zvláštním rozpoložení mysli. Na rozdíl od ostatních rybářů tráví kaprař při honbě za svou kořistí u prutů nesčetné ledové noci i horkem sálající dny.

 

Navzdory pečlivé přípravě, výběru nástrah i metod lovu není neobvyklé, že u vody strávíte třeba týden bez jediného záběru. I z toho se ale kaprař může poučit a následujících 10 tipů mi v průběhu let dopomohlo k úlovkům mnoha krásných kaprů a já doufám, že mohou pomoci i Vám!

1. Jednoduchost vítězí!

To, že v kaprařině věnujeme pozornost detailům, je v pořádku, ale většina rybářů se snaží svou pozornost zaměřit na tvorbu nejrůznějších koncových systémů. Namísto toho, abychom trávili spoustu drahocenného času na rybách vymýšlením více či méně složitých montáží, je lepší zaměřit se na jednoduché typy, které fungují v nejrůznějších situacích. A zvláště to platí na hodně prochytávaných vodách, kde jednoduchost může přinést vytoužený úspěch. Osobně používám dvě jednoduché montáže – pro lokality s bahnitým dnem je to verze helikoptérové montáže (chod rig) a klasickou únikovou montáž (bolt rig) pro lokality s pevným dnem.

2. Nedávejte o sobě zbytečně vědět

Kapr, jako jedna z nejopatrnějších ryb v jezeře, je nechvalně známý schopností rozpoznat rybářovu přítomnost. Po břehu se pohybujte s maximální opatrností a omezte nahazování na minimum. Za důležité rovněž považuji pohlídat si, aby vlasce byly dobře usazené na dně. Mnoho rybářů dělá stejnou chybu – snaží se udržovat vlasce maximálně napnuté v naději, že se zlepší detekce záběrů, ale i s lehce povoleným vlascem bude rozpoznání záběru dostačující a ten se přitom bude moct potopit až na dno, kde ho kapři tak snadno neobjeví. Výborně to funguje, použijete-li fluorocarbonový monofil a těžký návazec typu leadcore (šňůra s olověným jádrem).

3. Místo, místo, místo!

Správně zvolené místo je alfou a omegou kaprařiny. Doba strávená jeho výběrem je správně a účelně využitý čas a já nikdy nezačínám rybařit bez toho, aniž bych dlouho přemýšlel o tom, kde ryba může být. Prut na měření hloubek, echolot, eventuálně topografická mapa zvoleného revíru – to jsou základní pomůcky k úspěchu. Nejlepší místa se revír od revíru liší, ale téměř pravidlem je skutečnost, že na jaře kapry lákají místa s prohřátou vodou, zatímco v horkém létě jsem často slavil úspěchy na hlubších, chladnějších partiích. Na podzim jsem je zase často nacházel na podvodních platech, kde je před nastávající zimou plně zaměstnávalo požírání všeho možného.

4. Buďte aktivní!

Kapraři mají mezi ostatními rybáři pověst jezevců povalujících se celé dny v bivaku. Je to samozřejmě hodně přehnané, ale pravdou je, že kaprařina není příliš aktivním druhem rybaření. Zkusme to změnit. Při východu a západu slunce kapři často prozradí své stanoviště výskoky nad hladinu – mnohdy se vyplatí zkusit tam přehodit své montáže! Při procházce podél břehu zase můžeme objevit místa s kapry slunícími se těsně pod hladinou. I při lovu kaprů se prostě vyplatí, máte-li oči stále otevřené!

5. Buďte přizpůsobiví

Kaprařina je daleko více než speciální koncové montáže a signalizátory. S použitím dalších rybářských technik, např. plavané nebo chytání na hladině, se zvyšuje naše šance na úlovek. Vyhřívající se kapři se často nechají zlákat na psí suchar nebo kůrku chleba prezentované na hladině, zatímco ryby krmící se v mělčích prohřátých vodách mnohdy neodolají kroutící se žížalce, kterou jim nabídneme pod lehkým splávkem. Pokud jsme přizpůsobiví a dokážeme se trefit do kapří chuti jinými metodami lovu než klasikou, můžeme slavit nečekané úspěchy.

6. Sledujte vítr!

Vítr je síla, která velkou měrou ovlivňuje migraci ryb. Vane-li stálý vítr směrem k pobřeží, je to ta nejlepší situace, která může pro kapraře nastat. Vyplatí se být mobilní, a pokud se vítr otočí, reagovat třeba i změnou místa.

7. Kvalitní nástrahy

Správná volba nástrahy Vás jednoznačně posune o krok dopředu. Před výpravou si každý kaprař klade spoustu otázek. Bude tato nástraha pro kapry zajímavá? Mám použít tu osvědčenou, nebo vyzkoušet něco úplně nového? Takové otázky jsou na místě a mohou být klíčem k úspěchu. Boilie je velice populární nástraha, ale jeho kvalita se může hodně lišit – všeobecně platí „za co si zaplatíte, to dostanete“. Alternativní nástrahy, jako jsou sladká konzervovaná kukuřice, tygří ořech, cizrna apod., mohou být účinné, ale stále to bude jen ekonomičtější varianta. Osobně bych za stejné peníze raději volil menší množství kvalitnějšího boilie.

8. Správné prokrmení

Krmné kampani se vyplatí věnovat zvýšená pozornost. Vždy myslete na to, že do vody můžete nasypat spoustu krmení, ale zpátky už ho nedostanete! Pro krátkodobý rybářský výlet může být méně někdy více. Zvláště opatrní buďte při použití návnad, které kapři dlouho tráví – tygří ořech, kukuřice nebo různé druhy trvanlivého boilie. Namísto nich je mnohdy lepší prohodit místo větším množstvím menších návnad, jako jsou například konopné semeno či menší pelety.

9. Opusťte „vyšlapané chodníčky“

    Mnoho kaprařů logicky hledá taková místa k rybolovu, která se nacházejí co nejblíže u parkoviště, a není na tom nic špatného. Bývá ale lepší vybrat méně frekventované místo nejen dál od parkování, ale klidně i ve větší vzdálenosti od Vašich společníků. Nedůvěřiví kapři totiž často odplují z místa neustále bombardovaného olovy a obehnaného spoustou rybářských vlasců.

10. Detaily jsou důležité!

Kontrola uzlů nebo umytí rukou předtím, než se dotkneme nástrahy, vezmou jen několik sekund. Bohužel, zvláště když se všude kolem ukazují kapři, na tyto úkony často zapomínáme. Přitom pozornost věnovaná drobným detailům se v kaprařině určitě vyplatí. Kontrola ostrosti hrotů háčků či správného vyvážení pop up montáže by měla být samozřejmostí. Nezapomeňme rovněž, že naše montáže jsou ve vodě dlouhé hodiny, tak proč nevěnovat pár minut jejich kontrole!

 

KRÁTKÉ LOVY / na kapry po práci

Andy Maker je mistrem krátkodobých lovů a často rybaří doslova „z transportního kolečka“.

PÉČE O ÚLOVEK

O dnešním moderním lovu kaprů, obzvláště trofejních, se píšou dlouhé články ...
Naši partneři