Český Rybář
ČERVNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI
Mnozí z nás už od poloviny května netrpělivě stříhají svůj „přívlačový metr“. Není divu, ten půst je z pohledu současné doby nesmyslně dlouhý a nemá žádný racionální podtext. Zahájení lovu dravých ryb se tedy začátkem šestého měsíce konečně blíží kroky doslova mílovými. Hurá!!! Začíná asi nejpestřejší část rybářské sezony. Na některé z nás možná čeká úlovek, o kterém už dlouho tajně sní, jiní si budou muset počkat třeba až do podzimu. Pozitivní je však fakt, že nyní už bude šance si na mimopstruhových vodách konečně legálně něčím na dravce zaházet. Červen nabízí i nepřeberné množství dalších možností rybaření a především stále vysoké šance ulovit ostatní zajímavé a oblíbené cílové ryby od kaprů přes amury až po úhoře. V plném proudu jsou také výpravy příznivců mořského rybolovu na Sever za treskami, mníky, halibuty nebo mořskými pstruhy. „Zahájit“ s předstihem můžete například při lovu štik a okounů i ve Švédsku. Stále je šance realizovat se také na pstruhových revírech. Musíte ovšem počítat s tím, že na některých řekách, jako je například Vltava, se budete o vodu dělit s vodáky. Dny jsou nejdelší v roce, neváhejte tedy vyrazit, byť jen na pár hodin před nebo po práci. A kdyby počasí rybaření přeci jen vyloženě nepřálo, je tady zbrusu nové vydání Českého rybáře s krásným candátem na obálce a pořádnou náloží parádních článků nejen pro jarně/letní inspiraci a úspěšnou část produktivní rybářské sezony… A na co se můžete těšit?
„Pstruzi z vavřínového lesa“ je opět vícesmyslný nadpis výstižného úvodníku Tomáše Lotockiho, který s lehkostí slova sobě vlastní a také s notnou dávkou poetické duše tentokrát vypráví o svých cestovatelských zážitcích z Atlantického oceánu, kde se dvojí nebesa vzájemně dotýkají. A ani tam ho neopouštěly lovecké pudy, i když se to tentokrát obešlo zcela bez zbraní…
Šokující? Kontroverzní? Revoluční? Unikátní? První? Ano, přesně takový je článek „Pelagický rybolov s muškařským prutem“ respektovaného německého autora a výrazné osobnosti evropské scény lovu dravých ryb Steffena Schulze. Dozvíte se vše o technice, která v posledních letech dokázala rybářům otevřít zcela nové obzory při lovu kapitálních dravých ryb, ovšem historicky poprvé s muškařským prutem v ruce!!! Je to ale ještě vůbec muškaření?!
Květnový kaprový blok otevírá článek Bernda Brinka, který na mnoha příkladech dokazuje, že úspěšný lov těchto ryb ve městech může být nejen výzvou, ale i zábavou. „Kapři z města“ s podtitulem „urban carp fishing“ přinášejí praktický návod, jak si při lovu naší nejoblíbenější ryby ve městech počínat. Nechybí stať o hledání ryb, správné taktice krmení, dobách braní, výběru místa a nakonec i bezpečnosti, protože ve městě čeká sebelépe vybaveného rybáře mnoho pastí a případných rizik.
Jak na kapry ve vodním sloupci? Tato otázka má z pohledu moderní kaprařiny pouze jednu odpověď: zig rig. Do lovu touto technikou vás v aktuálním vydání Českého rybáře zasvětí Zdeněk Forman, který si pro vás připravil svůj recept, jak se s touto pro mnohé ještě nepoznanou technikou co nejpraktičtěji a nejlépe vypořádat.
Léto je asi nejméně oblíbené období Honzy Prchlíka. Své rybářské zbraně však rozhodně do kouta nehází. Snaží se z dané situace u našich vod vytěžit maximum a hledá tak klidná místa na stojácích, kde je možné zažít i v extrémních letních vedrech nečekaný úspěch. Ve svém retrospektivním povídání „Bod varu“ se vrací do předloňského roku, kdy se děly velké věci…
Sezona lovu dravých ryb je už sice za dveřmi, ovšem před jejím startem se můžeme nechat inspirovat článkem vynikajícího švédského rybáře Erika Axnera o nástrojích a příslušenství pro úspěšný rybolov. Někdo popisovaná fakta stále bere na lehkou váhu, ovšem při tomto druhu rybaření, kdy jsou naše ruce v rizikové blízkosti ostrých zubů, jde o bezpečnost obou aktérů souboje.
Také jste propadli lovu sumců? Pokud souhlasně přikyvujete a máte zmíněnou „diagnózu“, můžete se těšit na druhý díl honby za našimi největšími predátory. Vyprávění Štěpána Plevy vás zavede na Novomlýnskou nádrž, kam se vydal na sumce s vertikálním náčiním a livesondou.
Guru feederového rybaření v Čechách Milan Tychler nás v letošním roce na stránkách Českého rybáře seznamuje se zábavnými jemnými technikami krátkých feederových speciálů zvaných winklepicker. V červnovém vyprávění nám ukáže, jak tyto speciální pruty používat při lovu línů s krmítkem. Jako obvykle nechybí ani zajímavé postřehy z bohaté rybářské praxe, příběh od vody či doporučení pro ideální kombinaci náčiní, doplňků a nástrah, co se týče specifického lovu této kdysi hojné a dnes stále vzácnější ryby.
Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vám jistě úsměv na tváři vykouzlí další z nádherných rybářských povídek Milana Rozsypala poeticky pojmenovaná „Pastýř candátů“!
Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší další palčivé téma spojené s logickou otázkou „kam se poděli naši dravci?“. Nenechte si ujít ichtyologickou přednášku ohledně změn druhových společenstev v průběhu vývoje přehrad „okořeněnou“ zajímavými fakty napříč rybím spektrem.
Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát představíme přívlačový naviják Daiwa Ballistic EX LT 4000-C reprezentující střední třídu, naší redakční pozornosti neujdou ani zajímavé gumové nástrahy Uni Cat Goon Fish pro cílený lov sumců z portfolia značky Saenger. Chybět nesmí ani další rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. V rubrice Fishing fashion & style pokračuje inspirativní představení další, tentokrát letní kolekce oblečení i doplňků pro komfortní a stylový pobyt u vody a v přírodě. Dále vás tradičně seznámíme s horkými novinkami z oboru napříč celým trhem, přinášíme také rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o velmi zajímavé regeneraci srdce u zebřiček a jako obvykle i úspěšný vzor opomíjené mokré mušky Vítka Misara „mokrá šedivá“ pro „oldschoolový“ lov pod hladinou, včetně vázacího postupu. Nabízíme také Stránky mladých rybářů s třetím pokračováním poučného duelu „Pstruhová přívlač vs. pstruhové muškaření“, příspěvek s nezapomenutelnými zážitky od vody jednoho z vás a delikátní recept Radka Otípky na přípravu pošírovaného filetu sumce. Chybět nemůže ani další letošní křížovka pro chytré hlavy, šestá sada fotografií soutěže Trofeje Českého rybáře 2024 a zde na webu i aktualizovaná nabídka krásných dárků k předplatnému našeho časopisu. Stále ještě váháte? Neváhejte, předplatné Českého rybáře se rozhodně vyplatí!