Český Rybář

KVĚTNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

To letošní počasí je opravdu bláznivé! Nejen pro nás lidi, ale pro ryby možná dvojnásob. Ty tam jsou doby, kdy jste si něco dopředu naplánovali a mohli se těšit. Dnes je chvíli zima a sníh, pak rovnou léto, následně opět zima a zase téměř tropické teploty, což samozřejmě nedělá dobře ani rybám. Naštěstí je aktuální období natolik produktivní, že pokud jeden den u vody totálně vyhoříme, může už ten následující přinést záběr za záběrem a ukonejšit naši posmutnělou rybářskou duši. Květen totiž mimo lov dravých ryb nabízí na mimopstruhových revírech nepřeberné množství možností rybaření a především reálné šance ulovit pěkné cílové ryby od kaprů až po úhoře. Své náčiní a výpravy již také chystají příznivci mořského rybolovu. Můžete se realizovat i na pstruhových revírech a po „žních“ během zahájení sezony už možná leckde u vody bude klid. Dny jsou dlouhé, neváhejte tedy vyrazit, byť jen na pár hodin po práci. Jarní příroda je přeci úžasná! A kdyby počasí rybaření přeci jen vyloženě nepřálo, je tady zbrusu nové vydání Českého rybáře s pořádnou náloží parádních článků nejen pro jarní inspiraci a úspěšnou část produktivní rybářské sezony… A na co se můžete těšit?

„Magická zrcadla“ je opět vícesmyslný nadpis výstižného úvodníku Tomáše Lotockiho, který s lehkostí slova sobě vlastní a také s notnou dávkou poetické duše tentokrát vypráví prastarý, leč pravdivý příběh člověka-rybáře, z něhož bychom se měli poučit a získat trochu více pokory před magickým světem pod zrcadly vodní hladiny…

Ryby a cestování, či spíše cestování za rybami je báječný způsob, jak oživit svůj milovaný rybářský koníček. A člověk se nemusí nutně vydat z peněz, aby viděl a zažil něco pozoruhodného. Příkladem může být cestovatelský článek „Connemara road trip“, ve kterém nás Morgan Calu provede napříč divokým regionem na západě Irska, kde pátral po typických rybách tohoto historií zkoušeného ostrova.

Květnový kaprový blok otevírá článek kaprařské legendy Jardy Těšínského o selektivním lovu velkých kaprů na Lipně. Tato jihočeská přehrada nikdy nepatřila do hledáčku rybářů vyhledávajících rekordy, může však nabídnout zajímavé rybaření s možností úlovků kaprů 20 kg+, což ještě před pár lety bývalo pouze zbožné přání. Jak na to? Kdy na ně? S čím na ně? A mnoho dalších odpovědí na důležité otázky této mozaiky najdete exkluzivně v květnovém vydání Českého rybáře.

Volné pokračování článku navazující na březnový text Michala Kučery dostalo název „Letní boilie“. A nenechte se zmást, půjde především o náměty k přemýšlení, autorovy osobní zkušenosti a poznatky než o nějaký podrobný návod, jak si sestavit vlastní boilie na léto…

Jarní rybaření má své osobité kouzlo a o jednom takovém, přesně rok starém je i příspěvek Davida Macha, který vloni touto dobou zažil při lovu na řece jaro jako ze snu. Nenechte si ujít vyprávění mladého rybáře okořeněné galerií nádherných úlovků.     

Také jste propadli lovu sumců? Pokud souhlasně přikyvujete a máte zmíněnou „diagnózu“, můžete se těšit na první díl honby za našimi největšími predátory. Vyprávění Štěpána Plevy vás zavede na moravskou řeku, kde s kamarády zažili sumčí večer s velkým „S“. Možná se už nikdy nebude opakovat, vy ale máte šanci zažít jej ještě jednou v celé jeho kráse.          

Je mnoho rybářů, kteří vnímají rybaření jako lov a nic s nimi a jejich zkostnatělými názory nehne. Jsou ale naštěstí i tací, a doufejme, že je jich daleko více, než si myslíme, kteří vidí v rybařině sport a v metodě „chyť a pusť“ řešení, jak zachovat dobrý stav velkých ryb na revírech. Náš slovenský spolupracovník Marián Vrba vám ve velmi netradičním článku pojmenovaném „Měsíček žije“ na konkrétním příkladu jedné téměř již legendární ryby předvede, že výše zmiňovaný styl sportovního rybolovu má rozhodně smysl!

Guru feederového rybaření v Čechách Milan Tychler nás v letošním roce na stránkách Českého rybáře seznamuje se zábavnými jemnými technikami krátkých feederových speciálů zvaných winklepicker. V květnovém vyprávění nám ukáže, jak tyto speciální pruty používat při jarním lovu kaprů s krmítkem. Jako obvykle nechybí ani zajímavé postřehy z bohaté rybářské praxe, příběh od vody či doporučení pro ideální kombinaci náčiní, doplňků a nástrah, co se specifického lovu naší nejpopulárnější ryby s jemnými winklepickery týče. 

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vám jistě úsměv na tváři vykouzlí další z nádherných rybářských povídek Milana Rozsypala pojmenovaná „Tajemný stín“!    

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší další palčivé téma: „Přirozený výtěr ryb ve světle klimatických změn“. Nenechte si ujít ichtyologickou přednášku „okořeněnou“ zajímavými fakty napříč rybím spektrem o problémech přirozeného výtěru, jež způsobují změny našeho klimatu.

Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát představíme boilie a další novinky pro letošní sezonu, naší redakční pozornosti neujdou ani zajímavé method mixy Michaela Schlögela MS Range method mix z portfolia značky Saenger. Chybět nesmí ani další rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. V rubrice Fishing fashion & style pokračuje inspirativní představení další jarní kolekce oblečení i doplňků pro komfortní a stylový pobyt u vody a v přírodě. Dále vás tradičně seznámíme s horkými novinkami z oboru napříč celým trhem, přinášíme také rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, jak ryby mění naše chápání regulace spánku, a jako obvykle i úspěšný vzor netypické suché jarní mušky Vítka Misara „vrstvený chrostík“ pro úspěšný lov z hladiny, včetně vázacího postupu. Nabízíme také Stránky mladých rybářů s pokračováním poučného duelu „Pstruhová přívlač vs. pstruhové muškaření“, příspěvek s nezapomenutelnými zážitky od vody jednoho z vás a lahodný recept Radka Otípky na přípravu speciální CZ edice populárního pokrmu „fish and chips“. Chybět nemůže ani další letošní křížovka pro chytré hlavy, pátá sada fotografií soutěže Trofeje Českého rybáře 2024 a zde na webu i aktualizovaná nabídka krásných dárků k předplatnému našeho časopisu. Stále ještě váháte? Neváhejte, předplatné Českého rybáře se rozhodně vyplatí!

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, zaujaly Vás články v našem časopise Český ...

ZNAČKY CFMOTO A GOES SE SPOJILY

Značka CFMOTO (společnost Zhejiang CFMOTO Power Co., Ltd.) v lednu 2024 oznámila definitivní dokončení 100% akvizice francouzské ...
Naši partneři