Český Rybář

DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Přelom měsíců slibuje alespoň podle dlouhodobé předpovědi téměř letní hodnoty teplot, což možná bude rozhodujícím faktorem, který už vytáhne i ty nejlínější kolegy k vodě. Co si budeme povídat, sotva najdete něco krásnějšího než probouzející se a pučící přírodu, tedy pokud vás zrovna netrápí nějaká pylová alergie. Ale i s tím si dnes umíme celkem slušně poradit, proto je potřeba vyrazit k vodě a udělat si radost prvním letošním úlovkem, kterému samozřejmě musíme dát svobodu. Duben je také startovním měsícem sezony na pstruhových revírech. Pokud vás tedy současná bídná situace neodradí a vyrazíte, přejeme za celou redakci příjemné zahájení. A kdyby počasí rybaření přeci jen vyloženě nepřálo, je tady zbrusu nové vydání Českého rybáře s pořádnou náloží parádních článků nejen pro jarní inspiraci a úspěšný vstup do nové rybářské sezony… A na co se můžete těšit?

„Miláček ryb a vetešníků“ je opět vícesmyslný nadpis výstižného úvodníku Tomáše Lotockiho, který s lehkostí slova sobě vlastní, také s notnou dávkou poetické duše a tentokrát pod rouškou životních vzpomínek přemítá o svém kdysi „žhnoucím“ vztahu ke pstruhařině. Ale jak už nás život mnohokrát přesvědčil, nic netrvá věčně…

Když se v českých luzích a hájích řekne „ryby a Španělsko“, 99 % dotázaných bez rozmýšlení vyhrkne Ebro. A celkem oprávněně, protože tato téměř 1 000 kilometrů dlouhá řeka patří na Pyrenejském poloostrově mezi nejvýznamnější. Právě tam se už potřetí prakticky ve stejný čas vydal náš kamarád Jakub Kabát, aby zahnal dlouhý přívlačový půst. A jak už titulek jeho zajímavého článku „Rozmary španělského jara“ napovídá, nebylo o překvapení, těžké demotivující chvíle, ale i sdílenou radost nouze. Zkrátka třikrát na Ebru a pokaždé jinak…    

Dubnový kaprový blok otevírá velmi inspirativně laděný článek Honzy Prchlíka „Jít si za svým cílem“, v němž autor vypráví svůj rybářský příběh ze začátku loňské sezony. Jeho recept na úspěch hledejte mezi řádky. Nic snadného však nečekejte. Za jeho nádhernými říčními úlovky je ukryto mnoho dřiny, odříkání, nesmírné vůle a rybářského citu, který neokoukáte v žádném videu ani nekoupíte v sebelepším e-shopu.  

Jaro už je krásnou realitou a mnohé z vás čekají „první jarní lovy“. Stejně pojmenoval svůj příspěvek do dubnového vydání Českého rybáře Radek Pergler. Nechá vás nahlédnout pod kaprařskou pokličku, poradí se strategií vnadění, návazci, krmítky, tedy vším, co budete k jarní kaprařině potřebovat.    

Přinášíme také dokončení nádherné reportáže „Kaprařina mi ukázala jiný rozměr života“ autora Vojty Novotného, který se během loňských vánočních svátků vydal na jih hledat novou chuť k rybaření a životu. Nenechte si ujít tento ojedinělý příběh člověka, jehož morální hodnoty by pro mnohé mohly být zcela inspirativním příkladem.    

Zajímá vás lov pstruhů potočních přívlačí? Pokud souhlasně přikyvujete, můžete se těšit na zajímavý návod k úspěšnému rybolovu z dílny našeho německého dopisovatele Steffena Schulze, což je samo o sobě zárukou té nejvyšší kvality, protože Steffen na zmíněném druhu rybaření vyrůstal. Nechybí teze o vyhledávání hotspotů, stať týkající se návazců a rybářského náčiní, důležité odstavce o návnadách, rybolovných technikách i způsobech vedení. A pokud byste je neuplatnili v našich končinách, musíte vyrazit na jih Evropy, kde je svět v tomto ohledu ještě relativně v pořádku.       

Cestování za rybami skýtá možnost poznávat svět a zároveň lovit ty sportovně nejzajímavější rybí druhy. Mezi nejžádanější patří cichlidy a její největší zástupce pavon, tucunaré nebo anglicky peacock bass, dorůstající délky až jednoho metr a hmotnosti téměř čtvrt metráku. Za těmito zlatavými rybami hrajícími všemi barvami, s pověstným okem na kořenu ocasu se ale musíte vydat až do povodí řek Rio Negro a Orinoko. Na výběr máte mezi Brazílií, Venezuelou nebo Kolumbií. A právě tam vedla cesta Borka Zajíčka, která se stala naplněním jeho velkého rybářského snu…

Guru feederového rybaření v Čechách Milan Tychler nás v letošním roce na stránkách Českého rybáře seznamuje se zábavnými jemnými technikami krátkých feederových speciálů zvaných winklepicker. V dubnovém vyprávění nám ukáže, jak tyto speciální pruty používat při jarním lovu cejnů velkých, kteří na jižní Moravě pravidelně dorůstají kapitálních rozměrů. Jako obvykle nechybí ani zajímavé postřehy z bohaté rybářské praxe, příběh od vody či doporučení pro ideální kombinaci náčiní, doplňků a nástrah, co se specifického lovu velkých cejnů s jemnými winklepickery týče. 

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vám jistě úsměv na tváři vykouzlí další z nádherných rybářských povídek Milana Rozsypala pojmenovaná „Pstruhová překvapení“!    

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší další mystické téma – „Za tajemstvím rybí krve“. Nenechte si ujít ichtyologickou přednášku „okořeněnou“ zajímavými fakty o ještě zajímavějších rybách.

Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu se tentokrát zaměříme na nový smekací naviják středního cenového segmentu Daiwa 23 Lexa LT 3000S-C a naší redakční pozornosti neujdou ani zajímavé pstruhové wobblery Iron Trout Crank z portfolia značky Saenger. Chybět nesmí ani další rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. V rubrice Fishing fashion & style pokračuje inspirativní představení jarních trendů v oblečení i zajímavých doplňků pro komfortní a stylový pobyt u vody a v přírodě. Dále vás tradičně seznámíme s horkými novinkami z oboru napříč celým trhem, přinášíme také rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, jak rostoucí teploty oceánů směřují k vyhynutí některých druhů ryb, a jako obvykle i úspěšný vzor speciální mušky Vítka Misara „černý pakomár“ pro úspěšný start nové jezerní pstruhové sezony, včetně vázacího postupu. Nabízíme také Stránky mladých rybářů s prvním dílem poučného duelu „Pstruhová přívlač vs. pstruhové muškaření“, příspěvek s nezapomenutelnými zážitky od vody jednoho z vás a výtečný recept Radka Otípky na přípravu lahodné švédské rybí svačinky v podobě Skagen toastu. Chybět nemůže ani další letošní křížovka pro chytré hlavy, čtvrtá sada fotografií soutěže Trofeje Českého rybáře 2024 a nabídka krásných dárků k předplatnému našeho časopisu. Stále ještě váháte? Neváhejte, předplatné Českého rybáře se rozhodně vyplatí!

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, rybářská sezona se postupně rozjíždí, ...

ZNAČKY CFMOTO A GOES SE SPOJILY

Značka CFMOTO (společnost Zhejiang CFMOTO Power Co., Ltd.) v lednu 2024 oznámila definitivní dokončení 100% akvizice francouzské ...
Naši partneři