Český Rybář

ZÁŘIJOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Devátý měsíc roku nejenže zakončuje letošní celkem povedené léto, ale je především předzvěstí podzimu, asi nejproduktivnějšího a nejlepšího rybářského času u vody. Příležitostí k rybolovu máme stále skutečně mnoho. Stačí jen pečlivě zvážit naše časové možnosti, dobře vyhodnotit aktuální situaci na revíru (platí především pro řeky) a rychle vyrazit k vodě. Na podzimní část sezony se těší nejen kapraři, sumcaři nebo příznivci feederových technik, toto období roku je stěžejní pro všechny příznivce přívlače. Nenechte si proto ujít žádnou příležitost, užijte si pohodový zbytek léta, krásný začátek podzimu a především parádní rybařinu. A posílejte nám fotky do soutěže „Trofeje Českého rybáře 2023“! Kdyby vám nejen na rybách zbyl nějaký čas, což se klidně může přihodit, udělejte si chvilku na zbrusu nové vydání Českého rybáře nabité zajímavými články. Tentokrát s výstavním „pruhovaným banditou“ na obálce jako správnou podzimní rybářskou motivací a namíchané jak jinak než s obvykle pestrou inspirací pro úspěšný, podzimně laděný rybolov a příjemné babí léto u vody. Zářijové číslo Českého rybáře je právě na stáncích. A máte se na co těšit!

 

„O tlouštích v mechu a babkách na hladině“, to je opět vícesmyslný nadpis brilantního úvodníku Tomáše Lotockiho, který s lehkostí slova sobě vlastní a také s notnou dávkou poetické duše poukazuje na to, jak to vlastně s lovem a sběrem, prvotními způsoby obživy člověka, má on sám…

V úvodním článku se tentokrát vydáme na daleký sever norského království na rybáři zbožňovaný ostrov Sørøya. Náš občasný dopisovatel Martin Urban se tam opět po letech vypravil, aby navštívil svého kamaráda Dariuse a vyzkoušel služby jeho rybářského kempu. I když počasí v úvodu zazlobilo, výsledkem byl nakonec velmi povedený týden s úlovky, které se rozhodně jen tak nevidí. Ostatně opět se potvrdilo, proč je Sørøya nazývána perlou norského severu… Více už v zajímavé reportáži. 

Kaprový blok tentokrát odstartuje jedna z předních osobností této scény Michal Kučera, který se ve svém článku na pokračování vyzná ze své lásky k maďarskému jezeru Balaton, a to i přes nepříliš šťastnou ruku při losování lovných míst na tradičním kaprařském klání IBCC. Těšte se na poutavé vyprávění proložené cennými tipy a zajímavými postřehy z náročného rybaření v „maďarském moři“!       

Už jste někdy ulovili kapra z hladiny? A vyzkoušeli jste si tento velmi adrenalinový zážitek? Pokud ne, třeba vás přesvědčí článek Zdeňka Formana, který je v podstatě takovým zhuštěným, přehledně strukturovaným návodem, jak na to. Nechybí ani autorovy zkušenosti či seznam vhodného a smysluplného vybavení pro tuto celkem opomíjenou techniku. Poučte se a rychle k vodě, čas lovu z hladiny spěje do svého finále…   

Podzim kapraři milují a jinak to nemá ani Honza Prchlík. Ten se svými úlovky na stránkách Českého rybáře prezentuje celkem často. Loňský podzim byl však v jeho podání nezapomenutelnou jízdou plnou obrovského nasazení a sladké odměny v podobě skutečně nádherných ryb. Nechte se inspirovat a třeba vám dlouhodobé krmení připraví stejně fenomenální cestu k úspěchu?!   

Svůj pohled na feederové rybaření na rozhraní léta a podzimu prezentuje v zářijovém vydání Českého rybáře Marián Vrba. Jeho článek „Method feeder na přelomu léta“ vás navede, jak si v tuto nesmírně produktivní dobu počínat, jaké ryby lovit a samozřejmě co namáčknout do krmítka a pověsit pod háček.

Koncem května se ve francouzském městě Toul uskutečnilo 5. mistrovství světa v lovu ryb udicí na plavanou v kategorii masters (55–65 let) a česká výprava byla tentokrát mimořádně vidět. Závodníci přivezli stříbrné medaile ze závodu družstev a titul individuálního mistra světa! Více o nejúspěšnějším MS v historii LRU v reportáži Vojtěcha Maštery, jednoho ze členů týmu vicemistrů světa.

Guru feederového rybaření v Čechách Milan Tychler nás v letošním roce na stránkách Českého rybáře nechává nakouknout do specifického druhu tohoto rybaření, techniky zvané method feeder. V zářijovém vyprávění si posvítí na lov v tekoucích vodách touto progresivní metodou. Jako obvykle nechybí ani zajímavé postřehy z bohaté rybářské praxe, příběh od vody či doporučení pro právě probíhající feederovou sezonu, co se specifik a technik lovu nebo i nástrah na tekoucích revírech týče. 

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných rybářských povídek Milana Rozsypala s příznačným pojmenováním „Zážitek na čtvrtou“.      

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší šestý díl velmi zajímavého čtení pojmenovaného „Pan domácí, zvaný host či nechtěný cizinec“ o původním a současném rozšíření našich ryb. Připravte se na komplexní, vyčerpávající, věcnou a zároveň poučnou ichtyologickou přednášku o některých původních a nepůvodních rybách, se kterými se v našich vodách můžeme setkat, zaostřenou tentokrát na různé formy pstruhů, sivena a drobné rybky, jako jsou sekavčík, sekavec, slunečnice, slunka, střevle a střevlička.

Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu se projedeme novým, mimořádně úsporným, povedeným kombi Suzuki Swace 1.8 Premium Hybrid CVT, posvítíme si na novou super výkonnou čelovkou Fenix HM62 R Amber V2.0 a pozornost budeme věnovat také unikátní sumcové 12pramenné pletené šňůře Uni Cat 12 X Superior Line z portfolia značky Saenger. Chybět nesmí ani další rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. V rubrice Fishing fashion & style pokračuje inspirativní představení podzimních trendů v oblečení i zajímavých doplňků pro komfortní a stylový pobyt u vody a v přírodě. Dále vás tradičně seznámíme s horkými novinkami z oboru napříč celým trhem, přinášíme také rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, kdy se v tělech ryb nachází nejvíc rtuti, a jako obvykle i úspěšný vzor zajímavé jezerní mušky Vítka Misara „diamantová fialová viva“ pro úspěšný lov lososovitých ryb nejen „na stojácích“, ale i pro streamerování na řekách, včetně vázacího postupu. Nabízíme také Stránky mladých rybářů s dalším poučným duelem „Štika štontovka vs. štika tulačka“, devátý díl seriálu na pokračování nejen pro děti a letně lehký rybí recept Radka Otípky pro přípravu výtečných plněných kalamárů s restovanou zeleninou. Chybět nemůže ani další letošní křížovka pro chytré hlavy a samozřejmě vaše úlovky v soutěži Trofeje Českého rybáře 2023.

KVĚTNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

To letošní počasí je opravdu bláznivé! Nejen pro nás lidi, ale pro ryby možná dvojnásob.

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, zaujaly Vás články v našem časopise Český ...
Naši partneři