Český Rybář

KVĚTNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Také už jste letos přemýšleli nad tím, co jsme komu udělali, že nás počasí tak zkouší? Někteří toho využili a odjeli se rybářsky realizovat někam do teplejších koutů Evropy a světa, ale co my ostatní, kteří takové rozhodnutí z mnoha zásadních důvodů udělat nemůžeme? Nám nezbývá než dát se na modlení a doufat, že to snad zabere. Pokud se stejně jako já podíváte na dlouhodobější předpověď, zjistíte, že nic úžasného nás nečeká, a tak mikiny a bundy stále s sebou. To ovšem neznamená, že ryby nebudou spolupracovat. A jakmile se situace s jarními dešti trochu stabilizuje, čekají nás mnohá dobrodružství i na zatím stále mírně rozvodněných řekách. Jeden z článků v novém vydání Českého rybáře si klade celkem aktuální otázku. Je květen nejlepší kapří měsíc? Odpovědět si asi bude muset dle svých možností každý sám, ale šance na neopakovatelné zážitky a pěkné úlovky jsou samozřejmě vysoké. Ať máte u vody klid, milí kapraři! Pro nás ostatní, méně specializované, je zde stále standardní jarní nabídka plavané, feederu nebo položené na stojatých revírech a řekách.

Užívejte jara a přírody plnými doušky! A kdyby počasí čas od času rybaření vyloženě nepřálo, což se klidně může přihodit, udělejte si chvilku na zbrusu nové vydání Českého rybáře. Tentokrát s nádhernými líny Marka Schejbala na obálce, namíchané jak jinak než s obvykle pestrou inspirací pro úspěšnou sezonu a příjemný relax u vody. Květnové číslo Českého rybáře je právě na stáncích. A na co se můžete těšit tentokrát?

„Ryby v poušti“, to je opět vícesmyslný nadpis brilantního úvodníku Tomáše Lotockiho, který s lehkostí slova sobě vlastní a také s notnou dávkou poetické duše poukazuje na to, jak malý, přehnaně sebevědomý a často i hloupě naivní člověk v porovnání s mocnou přírodou vlastně je…

V úvodním článku tentokrát nahlédneme do romantické kaprařské duše Vojtěcha Novotného, abychom se dozvěděli, co pro své rybaření považuje za nejpodstatnější. A mnozí se možná podiví, protože obří kapři a pomyslná sláva to v prvním plánu rozhodně nejsou…            

Jaro je bezpochyby rybářsky požehnaný čas a příležitost se cíleně pověnovat i jiným druhům kaprovitých ryb, které právě s probouzející se přírodou jeví o naše nástrahy zájem. Líni sice nepatří mezi rybáři mimořádně preferované druhy, vše ale vyvažují svou jedinečnou tělesnou krásou a jistou obtížností ulovení. Na „zlaťáky“ se i letos vypravil náš stálý přispěvatel Marek Schejbal, který vše potřebné o jejich lovu přehledně shrnul do velmi zajímavého a poučného článku. Nechte se inspirovat!    

Kaprový blok startuje celkem zásadní otázkou. Je květen skutečně nejlepší kapří měsíc? Na ni se vám dostane velmi fundované odpovědi jednoho z nejznámějších českých kaprařů a tvůrce úspěšného boilie Michala Kučery. Nenechte si ujít jeho s humorem podané postřehy a zkušenosti z letité rybářské praxe, které vás opět posunou o krůček kupředu. 

Květnová řeka dokáže být nebývale štědrá, ale i nepochopitelně krutá. Své o tom ví i Honza Prchlík, který lov říčních kaprů nejenže bezmezně miluje, ale i náležitě ovládá. Přečtěte si příběh jeho loňského květnového rybaření na české svazové vodě okořeněný úlovky nádherných kaprů.  

Cestování za rybami je už letos celkem v normálním režimu, což mnohé z nás po pár letech opět vyláká na Sever. A když už se místním, často rozbouřeným norským vodám budete věnovat, nezapomeňte se pokusit ulovit zlatý poklad místních moří – tresku polak. Článek předního švédského rybáře a průvodce Erika Axnera vám osvětlí jeho nejoblíbenější lofotskou taktiku lovu těchto nádherně bojujících strážců chaluhových kolonií a navede vás správným směrem k jejich ulovení. A pozor, toto je disciplína, která bude bavit i naše něžné polovičky!  

Snad každý z nás nosí ve svém srdci nějaké místo u vody nebo revír, na který se neustále vrací, protože právě tam je mu dobře. O jednom takovém vám povypráví slovenský propagátor method feederové techniky Marián Vrba a zavzpomíná, jaký byl pro něj loňský rok na jeho oblíbeném revíru s feederovými pruty ve vodě. 

Guru feederového rybaření v Čechách Milan Tychler nás v letošním roce na stránkách Českého rybáře nechává nakouknout do specifického druhu tohoto rybaření, techniky zvané method feeder. V květnovém vyprávění si posvítí na téma ideální vzdálenosti pro lov s krmítky. Jako obvykle nechybí ani zajímavé postřehy z bohaté rybářské praxe, příběh od vody či doporučení pro právě probíhající feederovou sezonu, co se specifik lovu a náčiní v různých vzdálenostech týče. 

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných rybářských povídek Milana Rozsypala s příznačným pojmenováním „V chrámu přírody“.    

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší druhý díl velmi zajímavého čtení pojmenovaného „Pan domácí, zvaný host či nechtěný cizinec“, o původním a současném rozšíření našich ryb. Připravte se na komplexní, vyčerpávající, věcnou a zároveň poučnou ichtyologickou přednášku o některých původních a nepůvodních rybách, se kterými se v našich vodách můžeme setkat.

Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát představíme boilie novinky roku 2023 napříč trhem a pozornost budeme věnovat i zajímavým UL přívlačovým speciálům Iron Claw High-V2. Chybět nesmí ani další rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. V rubrice Fishing fashion & style pokračuje inspirativní představení trendů v oblečení i zajímavých doplňků pro jarní komfortní a stylový pobyt u vody a v přírodě. Dále vás tradičně seznámíme s horkými novinkami z oboru napříč celým trhem, přinášíme také rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, že paraziti mění pravděpodobnost ulovení ryb, a jako obvykle i ověřený vzor inovované varianty mušky nazvané „oranžový ďáblík“ Vítka Misara pro úspěšný jarní lov lososovitých ryb na stojatých vodách, včetně vázacího postupu. Nabízíme také Stránky mladých rybářů s novým poučným duelem „Kladení jiker vs. živorodost“, pátý díl seriálu na pokračování nejen pro děti, velmi chutný asijský recept Chona Chunga pro přípravu obalovaných krevet v panko strouhance a chybět nemůže ani další letošní křížovka pro chytré hlavy a samozřejmě vaše úlovky v soutěži Trofeje Českého rybáře 2023.

ČERVNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Mnozí z nás už od poloviny května netrpělivě stříhají svůj „přívlačový metr“.

SOUTĚŽTE S ČESKÝM RYBÁŘEM A ALPOU

NENECHTE SI PÍT KREV V Alpě moc dobře vědí, že komářích štípanců se dá u vody nachytat víc ...
Naši partneři