Český Rybář

ZÁŘIJOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Na dveře klepe nejkrásnější a určitě i nejplodnější část rybářské sezony napříč všemi lovnými technikami. Podzim milují nejen kapraři, příznivci feederu a plavané, ale i přívlačoví nadšenci a v neposlední řadě také muškaři. Neztrácejme tedy čas a dejme tomu tentokrát maximum, protože jak říká klasik: „Je-li nahozeno, záběr není vyloučen!“ A pokud byste u vody přeci jen trochu tápali, je tady zbrusu nové vydání Českého rybáře s krásným šupináčem Jardy Těšínského na obálce, namíchané jak jinak než s pestrou inspirací pro úspěšné podzimní rybaření nebo příjemný relax u vody. Zářijové číslo Českého rybáře je právě na stáncích. A na co se můžete těšit tentokrát?

„Perpetuum mobile“, to je opět vícesmyslný nadpis úvodníku Tomáše Lotockiho, který s lehkostí slova sobě vlastní a také s notnou dávkou smutku v duši rozebírá některé tragédie a hospodářské přešlapy našich vod. A bohužel ho to opět nutí ke smutnému zamyšlení na tím, jak člověk s klidnou tváří páchá zločiny na přírodě a ničí všechno krásné a přirozené kolem sebe. Sobecky, zbaběle a krátkozrace...

Téma úvodního článku potěší všechny milovníky sportovního lovu kaprů na českých svazových vodách. Známý nestor českého kapraření Jarda Těšínský se tentokrát vydal po stopách šumavských kaprů na lipenskou údolní nádrž, aby se vrátil na místo, kde jeho životní příběh propletený tisíci kapry vlastně před 34 lety začal. A světe, div se, návrat ke kořenům to byl velmi vydařený! Více v retrospektivním článku protkaném tipy a doplněném o krásné fotografie unikátních lipenských kaprů.       

Kaprový blok pokračuje komplexně pojatým článkem o chytání na konci léta. Dozvíte se, jak správně zvolit a připravit lovné místo, jaké použít montáže, návnady, nástrahy, zajímavé taktiky, a přináší další důležité tipy. Štěstí přeje připraveným, a tak ani autor článku Daniel Masař nikdy na svých výpravách nic nepodceňuje...       

Ačkoliv se tento článek točí především kolem kaprů a amurů, je důležité, aby mu věnovali pozornost všichni rybáři bez ohledu na to, jakou techniku preferují, protože péče o úlovek, a týká se to především velkých ryb, je v našich končinách pořád na velmi nízké úrovni. Známý polský kaprař Jakub Dłubak shrnuje ve svém vyčerpávajícím článku vše podstatné.    

Rybí potenciál Kanady je úžasný, a pokud vás baví cestování, najdete zde mnoho skutečných výzev. Jednu takovou, a to najít skutečně trofejní siveny americké v provincii Newfoudland a Labrador, si vytyčil náš dánský spolupracovník Rasmus Ovesen. A nebylo to zadarmo! Mnoho faktorů bylo proti, ovšem Rasmus je tvrdý chlápek, kterého jen tak něco nezlomí. Nakonec se mu a jeho rybářskému kolegovi podařilo ulovit takové ryby, že se člověku tají dech. Vše o jejich dobrodružné cestě na Igloo Lake Lodge včetně faktografického informačního přehledu najdete v poeticky zpracovaném cestopise.

Lovíte rádi sumce? A nejraději na přívlač či vertikální techniky? Potom si nenechte ujít zajímavý článek Attily Gála, který se za svými vousatými miláčky vydal na řeku Rhônu do historií protkaného francouzského města, aby si vyzkoušel, jak chutná opravdové „urban“ rybaření. A nedopadlo to ve finále vůbec špatně. Více ve článku s francouzsko-anglickým nadpisem „I love mucus“ (miluji sumčí sliz)!    

Feederový guru Milan Tychler i v letošním roce na stránkách Českého rybáře vyráží k vodě s feederovými pruty, aby čtenářům velmi detailně a s ohledem na jednotlivé měsíce přiblížil vše podstatné v seriálu „Krmíme, vnadíme a připravujeme nástrahy pro feeder“. Ve svém zářijovém vyprávění si posvítí na téma boilie a feeder. Samozřejmě nechybí ani zajímavé postřehy z bohaté rybářské praxe či doporučení vhodných typů nástrah a strategie chytání na feederová boilie, věnovaná protentokrát začátku podzimní sezony. 

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných rybářských povídek Milana Rozsypala s příznačným pojmenováním „Kapří dobrodružství“.    

Pokračuje také přívlačový seriál Milana Rozsypala „Postřehy z přívlače“, opět napsaný s mimořádnou láskou a úctou k přírodě. Devátá část vás různými oklikami provede skutečně nevšedními říčními souboji s nádhernými candáty. A nebyl by to Milan, aby si ani v té nejbeznadějnější chvíli nevěděl rady, ztratil svou víru a nebyl ve správný čas na správném místě, i když tentokrát v roli asistenta svého syna bojujícího s candátím obrem...       

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší velmi zajímavé čtení o bizardních tvarech některých ryb. Připravte se opět na komplexní ichtyologickou přednášku o tvaru rybího těla a ploutví. Jako obvykle: vyčerpávající, věcné a poučné!        

Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát představíme novou Suzuki Vitaru Strong Hybrid a pozornost budeme také věnovat zajímavému doplňku rybářů a dobrodruhů pánvi Anaconda Uncle Frank. Chybět nesmí ani další rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Tradičně nabídneme horké novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, jak si ryby kradou spermie, jako obvykle přinášíme i ověřený vzor oblíbené  mušky „streamer kartáč“ Vítka Misara pro úspěšný podzimní lov větších lososovitých ryb, včetně vázacího postupu. Dále Stránky mladých rybářů s pokračováním poučného duelu rostlinná vs. živočišná potrava ryb, pokračování Matějových příběhů, tentokrát o pstruhovi obecném v kaňonu řeky Střely, fotosoutěž s působivými příspěvky našeho šikovného čtenáře, recept pro přípravu asijsky laděného filetu z amura s pikantní kokosovou omáčkou a chybět nemůže ani nová křížovka pro chytré hlavy i další příspěvky „NEJ“ úlovků do soutěže Trofeje Českého rybáře 2022.

DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Přelom měsíců slibuje alespoň podle dlouhodobé předpovědi téměř letní hodnoty teplot, což možná bude rozhodujíc&i ...

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, rybářská sezona se postupně rozjíždí, ...
Naši partneři