Český Rybář

LEDNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Dříve platívalo, že leden je rybářsky téměř mrtvý měsíc. S ohledem na poslední relativně teplé zimy už tento úzus určitě neplatí v plném rozsahu, jelikož ten, kdo chce, si cestu k vodě vždy najde. První měsíc nového rybářského roku je také zajímavý tím, že většinu ortodoxních lovců na položenou donutí ke změně rybářských technik, a tak se alespoň na startu sezony mohou vrátit ke kořenům a hypnotizovat splávek na hladině. Ať se často potápí, přátelé! A kdyby zcela náhodou něco zadrhávalo, je tady samozřejmě ještě lednové vydání Českého rybáře s krásnou zimní štikou na obálce, namíchané opět s pestrou inspirací pro úspěšný rybářský pobyt u vody nebo posezení v teple. A na co se tentokrát můžete těšit?

„Začátek“, to je nadpis úvodníku Tomáše Lotockiho, který s lehkostí sobě vlastní směřuje své možná až filozofické úvahy tentokrát k poselství všemožných začátků. A jak již samotný nadpis dává tušit, vyprávění je opět plné zajímavých postřehů, byť celkový tón s ohledem na současnou problémy sužovanou dobu příliš optimisticky nezní.  

Téma úvodního článku potěší všechny nadšené cestovatele, kteří rádi unikají před realitou. Tropické rybaření je disciplína, na které si díky nevídané síle, bojovnosti a druhové pestrosti ryb snadno vytvoříte celoživotní závislost. Náš dánský spolupracovník Rasmus Ovesen na svých cestách vyzkoušel prakticky všechny více či méně dostupné destinace vhodné pro rybaření, ale stále ho to táhne zpět k Indickému oceánu. Svůj článek koncipoval téměř do epického příběhu, který vás okamžitě vtáhne do děje plného slaného dobrodružství a dlouhých soubojů s muškařským prutem ohnutým až v rukojeti.     

Kaprový blok protentokrát otevírá pokračování článku Michala Kučery o mozaice důležitých detailů, které jsou při sportovním lovu kaprů nezbytnou součástí úspěšného rybaření. A možná se budete sami divit, čemu náš kaprový guru přikládá váhu... Ač to tak na první pohled nevypadá, každý z těchto střípků vás posune správným směrem k vytouženému úlovku!   

To, že jsou české svazové vody vesměs plné krásných kaprů, není žádným tajemstvím. A pro pálavská jezera to platí dvojnásob. Zajímavý pohled na rybaření z netradičního místa představí ve svém článku nadšený kaprař Ondřej Poštolka. Pojďte si společně s ním užít jeho nejvydařenější výpravu na 1 600 hektarech spodní novomlýnské nádrže. Nebudou chybět příprava krmení, hledání vhodného lovného místa, správné montáže, nástrahy ani aktivní taktika lovu.    

Zimní kapraření je v našich končinách ještě relativně novou disciplínou, ve které obstojí pouze ti nejodvážnější a nejzarputilejší rybáři. O své cestě k prvním zimním kaprům se tentokrát rozepsal týmový rybář Mivardi Honza Prchlík. Dozvíte se vše podstatné, co pro zimní rybolov budete potřebovat, včetně informací o vhodném náčiní, krmení, důležitých drobnostech a úspěšných nástrahách, a navíc to, jak se připravit, aby vás zima nenachytala „v nedbalkách“. 

Láká vás představa souboje s největšími sladkovodními giganty? To budete muset vyrazit za sumci na Pád, kde se každoročně přepisují váhové rekordy. Nejčastější otázky, které vás před přípravou případné výpravy napadnou, za vás shrnul a zodpovědně na ně odpověděl známý německý rybářský průvodce Benjamin Gründer, pro kterého jsou proudy majestátního italského veletoku prakticky domácí vodou.   

Zimní lov dravců je u nás sice zapovězen, pokud ale vyrazíte někam za hranice, například směrem na západ, můžete ve vaší vášni v klidu pokračovat i v zimních měsících. Pro zvláště dobrodružné a otrlé povahy je pak určen článek našeho stálého německého dopisovatele Steffena Schulze, který prozradí, jak na zmrzlé dravce z belly boatu a s muškařským prutem v ruce.  

Feederový guru Milan Tychler i letošním roce opět na stránkách Českého rybáře vyráží k vodě s feederovými pruty, aby čtenářům velmi detailně s ohledem na jednotlivé měsíce přiblížil vše podstatné v novém seriálu „Krmíme, vnadíme a připravujeme nástrahy pro feeder“. V jeho vyprávění samozřejmě nechybí ani zajímavé postřehy z rybářské praxe i doporučení vhodných typů nástrah a strategie chytání pro úspěšné lednové lovy s pruty s malými feederovými očky.

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných povídek Milana Rozsypala s příznačným pojmenováním „Jak jsem zvlčil“.     

Dobrá zpráva pro všechny příznivce přívlače! Startuje nový přívlačový seriál Milana Rozsypala „Postřehy z přívlače“ opět napsaný s mimořádnou láskou a úctou k přírodě.

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší poučné čtení o jedné z nejžádanějších dravých sladkovodních ryb. Článek „Známé neznámé céčko“ nabídne pět celkem zásadních mýtů o candátovi coby velmi preferovaném predátorovi našich vod, který představuje stále větší lákadlo pro rybáře všech generací.

Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát představíme nový přívlačový prut Gamakatsu ITM 40 Finesse Jig a účinné nástrahy Iron Claw Drop Stuff pro dírkování. Chybět nesmí spíše hořce chutnající rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Opět nabídneme horké novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o dlouhověkosti tichomořských okounů, ověřený vzor oblíbené zimní mušky „zimní blešivec“ Vítka Misara pro úspěšný lov lososovitých i bílých  ryb, včetně vázacího postupu, Stránky mladých rybářů s poučným lednovým duelem ouklej vs. ouklejka, zajímavý příběh od vody „Potokem po stopách mého dědy“, fotosoutěž s působivými příspěvky našich věrných čtenářů, recept pro přípravu lahodného filetu candáta bez kůže s restovanou zeleninou s bramborami a chybět nemůže nová křížovka pro chytré hlavy ani další příspěvky do soutěže Trofeje Českého rybáře 2022.

DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Přelom měsíců slibuje alespoň podle dlouhodobé předpovědi téměř letní hodnoty teplot, což možná bude rozhodujíc&i ...

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, rybářská sezona se postupně rozjíždí, ...
Naši partneři