Český Rybář

ŘÍJNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Už mnohokrát bylo vysloveno a napsáno nesčetně slov o tom, jak moc je podzim jako roční období rybářsky požehnaný. A pokud dobře nasloucháte nebo umíte číst mezi řádky, jistě budete i na základě vlastní praxe souhlasit s tím, že říjen rozhodně patří mezi měsíce, kdy se na ryby vyplatí vyrazit. Ať tak, či onak, nechť vám pořádně ohýbají pruty! A kdyby zcela náhodou něco zadrhávalo, je tady ještě samozřejmě říjnové vydání Českého rybáře s krásným kaprem na obálce, namíchané opět s bohatou inspirací pro úspěšný rybářský pobyt u vody. A na co se tentokrát můžete těšit?

„Tlukoucí srdce Vltavy“, to je nadpis úvodníku Tomáše Lotockiho, který, ač hrdý Brňák, směřuje tentokrát své možná až filozofické úvahy k milované lipenské nádrži. A jak již samotný nadpis dává tušit, vyprávění je opět plné krásných vzpomínek, mystiky a starořecké pravdy, o níž se mnozí ve snaze o vysvětlení rychlosti, jakou plyne náš čas, rádi opírají. A ačkoliv voda odteče, jméno a tvar zůstávají…        

Téma úvodního článku potěší všechny nadšené cestovatele a milovníky severu Evropy. Právě tam se koncem srpna s testovací výpravou Zdeňka Edelmanna vydal náš stálý spolupracovník Filip Majer, aby si splnil svůj sen o metrové zubaté a pokusil se v mohutných proudech švédské řeky Vindelälven ulovit i atlantského lososa. Jak to všechno dopadlo, se dočtete v poutavém vyprávění o úspěšné „švédské testovačce“.       

Kaprový blok protentokrát otevírá zajímavý článek Michala Kučery o detailech, které vás dovedou k úspěchu. Dozvíte se o všem, co může značně ovlivnit úspěšnost rybaření, tedy mnoho detailních postřehů (od háčků po návazce), které když využijete, budete u vody daleko efektivnější. 

Podzim je časem kaprových výprav a přesně o jedné takové finální s loňským letopočtem informuje Daniel Masař. Byť podmínky lovu na daném revíru nebyly z hlediska moderního kapraření úplně ideální, dva plné rybářské dny si autor u vody náležitě užil a v jeho podběráku nakonec skončilo i několik krásných ryb.        

Rybaření nebývá vždy jednoduché, o čemž by asi každý z nás dokázal dlouze vyprávět. Když se ale nakonec povede vše nepříznivé překonat a rybu přelstít, má to pro rybáře daleko vyšší morální kredit, než kdyby byl úspěch příliš jednoduchý. Své o tom ví i Vendelín Hradský, který na svazovém revíru s nepříliš dobrou reputací zažil „těžkou vodu i těžké ryby“ zároveň.    

Chytáte rádi dravé ryby? Není vám cizí přísloví „kdo hledá najde“? Potom si nenechte ujít velmi poučný článek našeho pravidelného německého dopisovatele Steffena Schulze s výstižným názvem „Plánujte, hledejte, najděte a chytejte!“. Vše o smysluplném plánování, pečlivém hledání, efektivním nalezení a následném šťastném ulovení v něm najdete „sesumírované“ s německou precizností. A věřte, že vás tyto řádky opět posunou kupředu.   

Dalším dílem pokračuje i seriál Míry Horáčka „Rybaření ve středním Norsku (nejen) pro začátečníky“. Dvacátý druhý díl je věnován všem „vedlejším“ rybám, na které se zatím nedostalo, tedy primárně sleďům a platýsům. Relativní nezájem sportovních rybářů ovšem vůbec neznamená, že jsou tyto ryby pro místní ekosystém nedůležité, ba právě naopak. Zkrátka a dobře vše o dalších zajímavých obyvatelích jižního a středního Norska se dočtete ve vyčerpávajícím článku našeho oblíbeného autora.       

Feederový guru Milan Tychler tentokrát vyrazil za podzimními kapry sice s feederovými pruty, ale zcela překvapivě bez krmítka. V jeho vyprávění samozřejmě nechybí zajímavý příběh z rybářské praxe ani doporučení vhodných typů nástrah a strategie chytání v bahnitých vodách pro podzimní lovy s pruty s malými feederovými očky.

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných povídek Milana Rozsypala o jedné legendární nástraze.     

Desátým dílem pokračuje s láskou a úctou k přírodě napsaný přívlačový seriál Milana Rozsypala „Dvanáct zastavení vláčkaře“, tentokrát na další velmi zásadní téma: změna pohledu.

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší poučné čtení o šestých smyslech ryb. Někteří živočichové totiž byli krom základní „pětky“ obdařeni smysly, které jsme my lidé do vínku nedostali. Umožňují jim například vnímání magnetického či elektrického pole nebo tepelného záření.  

Těšit se můžete samozřejmě i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát představíme parádní přívlačový prut Major Craft Crostage CRX-802MH/S a velmi povedené elektronické signalizátory záběru Anaconda TSR 2 Way v sadě 2 + 1. Chybět nesmí hořkosladká rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Nabídneme i novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, že některé ryby nemohou dostat cukrovku, ověřený vzor oblíbené podzimní mušky „trojbarevný palmer“ Vítka Misara pro úspěšný lov lososovitých ryb včetně vázacího postupu, Stránky mladých rybářů s poučným říjnovým duelem „Plech vs. guma v průběhu sezony aneb návrat do jara“, zajímavý příběh od vody o rybníku vzbouřených sedláků, fotosoutěž s působivými příspěvky našeho věrného čtenáře, chutný recept pro přípravu skvělého pečeného okouna s citronovou majonézou a bylinkovou bagetou a nechybí další křížovka pro chytré hlavy ani poslední letošní porce Trofejí Českého rybáře.  

DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Přelom měsíců slibuje alespoň podle dlouhodobé předpovědi téměř letní hodnoty teplot, což možná bude rozhodujíc&i ...

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, rybářská sezona se postupně rozjíždí, ...
Naši partneři