Český Rybář

BŘEZNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Původně jsem měl v plánu na úvod této upoutávky napsat: hurá, jdeme na ně! Za normálních okolností by to určitě v souvislosti s prvními jarem vonícími paprsky dávalo smysl, ovšem za současné situace tvrdých opatření zní jakékoliv radostné zvolání trochu nemístně. Čeká nás velmi divný březen se třemi krutými týdny nesvobody pohybu, které pocítíme i my rybáři. Co s tím? Asi nic. Musíme to ve zdraví přežít a těšit se na čas, až se opět budeme moci vydat za rybami na svá oblíbená místa. Mezitím si ale můžeme udělat „vizitu“ v rybářském náčiní, vyměnit staré vlasce a pletenky, připravit si pár návazců, abychom se pak u vody mohli věnovat pouze tomu příjemnému. A pro ty následné delší chvíle je tady samozřejmě i první jarní vydání Českého rybáře namíchané opět z bohatých inspirací pro úspěšný pobyt u vody a s výstavním okounem na obálce. Na co se tentokrát můžete těšit?

„Mýtus nekonečno“ je nadpis úvodníku Tomáše Lotockiho, který své úvahy tentokrát obrátil do nekonečné říše naší fantazie. Jak vypadá takové nekonečno ryb pod vodní hladinou? Určitě není nekonečné, což v přírodě poznáváme díky varovným červeným seznamům a bohužel i vyhynulým druhům zvířat a rostlin, u jejichž počtů nesvítí ležatá osmička, ale ta nejsmutnější nula všech nul…  

Téma úvodního článku nás zavede do kaprům zaslíbené Francie, kam se s kamarády na Lac du Salagou vydal náš stálý dopisovatel Filip Majer, aby zjistil, že své poklady vydává jen velmi poskrovnu. Jinak by určitě v podtitulu chybělo slovo „nezbedné“. I tak se nakonec nějaký úlovek podařil a pánská jízda splnila svůj předpokládaný účel.    

Kaprový blok protentokrát otevírá velmi zajímavý článek Jana Ščerby o lovu kaprů u břehu. Mnoho rybářů si totiž vštípilo velmi mylnou představu, že čím dále dohodí, tím většího kapra chytí, aniž by vteřinu přemýšleli o tom, jak se ryby na daném revíru chovají. 

Moderní kapraření dokáže pohltit i krásné mladé rybářky, čehož důkazem jsou nadšené řádky Elišky Havelkové o jejím prozatím největším kaprovi. 

Nejen pro všechny kované příznivce lovu sumců, ale i pro ty, kteří po našem největším predátorovi zatím jen smutně pokukují, je určen článek známého německého sumcaře Ruwena Koringa o tom, jak velké háčky při lovu sumců skutečně potřebujeme. A určitě není na místě nad tím jen mávnout rukou, jelikož podle Ruwena na velikosti záleží úspěch celého našeho snažení. 

Lov okounů má většina rybářů spojený se žížalou, a pokud bychom chtěli být matematicky a statisticky přesní, je jisté, že nejvíce těch velkých se na ni i ulovilo. Existují však i jiné techniky, které jsou při lovu kapitálních ryb tohoto druhu nesmírně efektivní a zatím velmi málo používané. Jednou z nich je i lov se streamery. Ty nejlepší úlovky ve svém novém článku představí Steffen Schulz, který má na kontě už celou řádku nádherných ryb včetně několika fantastických 50 cm+.

Dalším dílem pokračuje i seriál Míry Horáčka Rybaření ve středním Norsku (nejen) pro začátečníky. Patnáctý díl je věnován komplexním informacím o všech druzích norských tresek, či spíše těm, které stojí na pokraji obecného rybářského zájmu, ale na háčku se mohou objevit.   Zkrátka a dobře vše o dalších zajímavých treskovitých rybách jižního a středního Norska se dočtete ve vyčerpávajícím článku našeho oblíbeného autora.       

Feederový guru Milan Tychler tentokrát poradí, kde úspěšně lovit v prvním jarním měsíci roku. V jeho vyprávění samozřejmě nechybí ani zajímavý příběh z rybářské praxe i doporučení vhodných typů nástrah a krmení pro brzký jarní lov s pruty s malými feederovými očky.

Také vás fascinuje reálný podvodní svět? Pokud ano, nenechte si ujít další podvodní výlet s potápěčkou a rybářkou Alenou Voráčkovou, která vás seznámí s životem v kesonu a osminohým podvodním lovcem.   

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných povídek Milana Rozsypala o jednom povedeném sousedovi, jehož rybářské eskapády vám jistě vyloudí úsměv na tváři.     

Třetím dílem pokračuje s láskou a úctou k přírodě napsaný přívlačový seriál Milana Rozsypala Dvanáct zastavení vláčkaře. Autor se tentokrát věnuje „věčnému tématu“ barev vláčecích nástrah.

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší zajímavé čtení o smutném osudu vytrávené moravské Bečvy, které nakonec dává i přes veškeré „divné věci“ kolem trochu naděje, neboť matka příroda je mocná čarodějka.

Těšit se můžete samozřejmě i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát posvítíme novou profesionální čelovkou Fenix HM65R-T a představíme si i praktický rybářský batoh Anaconda Freelancer Climber Pack 45 pro mobilní rybáře. Chybět nesmí ani divnou dobou poznamenaná rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Nabídneme i novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, jak rybám rostou ruce, ověřený vzor oblíbené mušky dospělce pakomára Vítka Misara pro úspěšný lov lososovitých ryb včetně vázacího postupu, Stránky mladých rybářů s novým napínavým duelem čekaná vs. šoulačka, zajímavý příběh od vody o pantátovi ze zapomenutého mokřadu, fotosoutěž s působivými příspěvky našich věrných čtenářů, vynikající recept pro přípravu chutného filetu pstruha duhového s kuskusem, zeleninou a česnekovými chipsy a nechybí další křížovka pro chytré hlavy ani nová porce Trofejí čtenářů Českého rybáře.

DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Přelom měsíců slibuje alespoň podle dlouhodobé předpovědi téměř letní hodnoty teplot, což možná bude rozhodujíc&i ...

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, rybářská sezona se postupně rozjíždí, ...
Naši partneři