Český Rybář

FAERSKÉ OSTROVY / ráj příznivců mořského rybolovu

/ Moře / Text: Johnny Jensen / Foto: autor / Překlad: Ivan Finta

 „Co proboha čekáš, že chytíš na Faerských ostrovech?“ zeptal se jednoho dne můj kamarád a já docela chápal proč. Tato skupina malých ostrovů je situována daleko na severu v Atlantickém oceánu.

Ostrůvky jsou samá skála a strmý útes, místní klima není právě dovolenková idyla - věčně zataženo, deštivo, větrno a téměř nikdy teplo. Tak co sem láká příznivce rybaření? Prozradím Vám to - je to prvotřídní mořský rybolov v nesmírně krásné krajině! My jsme přijeli na pozvání vlády Faerských ostrovů, abychom si rybolov v okolí vyzkoušeli a propagovali ho ve svých zemích. Cíle naší výpravy byly dva - platýs obecný alias halibut a hlavně zdejší specialitka - žralok sleďový neboli porbeagle shark (Lamna nasus), kteří zde v této části roku výborně prospívají. Ale co se mě týče, byl jsem nadšený, že si vyzkouším lov na nové lokalitě, kde snad rovněž něco nafotím.

Úplně první věc, kterou si při návštěvě Faerských ostrovů uvědomíte, je skutečnost, že okolní krajina vypadá jako úžasná stavebnice s malými vesničkami a domky jak z Kraje hobitů, nad kterými se klenou zelené kopce plné ovcí a divokých ptáků.

Žralok sleďový

Na žraloky jsme obvykle líčili na oceánské straně ostrovů, ale když bylo moře hodně rozbouřené, jezdili jsme vláčet s giant jigheady osazenými mrtvou rybou ke strmým srázům mezi ostrovy. Nejzábavnější rybolov ale pro mne bylo chytání na mrtvou rybu nastraženou pod ohromnými bójemi v Mykinessfiordu, kde jsme v podstatě čekali, až si nás žraloci najdou. Abychom je nějak zaujali, pověsili jsme z boku lodě do vody pytel plný vnitřností a dalších rybích zbytků. A musím říct, že žraloci mají přímo neuvěřitelný čich, protože jsme stáhli zubaté obludy ze širokého okolí, i když pytel nebyl nijak velký. Často jsme v čisté vodě spatřili žraloky, jak plují kolem lodi, a pokaždé to byl silný adrenalinový zážitek. Zvláště když pak následovalo potopení bóje a drnčení multiplikátoru, z něhož kvapem mizely desítky metrů pletenky. A pak nastal čas pro tvrdou práci, nebo lépe... pro báječnou tvrdou práci. Žraloci jsou opravdu houževnatí bojovníci a po tvrdém boji jsme je pustili na svobodu bez známek jakékoli újmy.

Lov žraloků ale určitě není práce pro každého. Je jen jeden průvodce, který je dostatečně zkušený na to, aby Vás vzal na žraloky, a to je Magni Blástein. Operuje z osady Westmanna, kde je jednoduchý přístup hned k několika skvělým místům pro lov, a to i když je špatné počasí. Ostatně, nejlepší vizitkou je to, že rekordní žralok sleďový chycený na Faerských ostrovech (222 kg) byl uloven právě z Magniho lodě.

Další druhy

To, že jsem o Faerských ostrovech napsal, že tam zažijete prvotřídní mořský rybolov, si určitě zaslouží detailnější vysvětlení. Bylo jedno, na jakém místě jsme nahodili - ryby byly všude. Spousta druhů, spousta velikostí. Tresky, smačci, halibuti (a další platýsi) - prostě všechno. Zvláště u tresek bylo druhové zastoupení opravdu pestré. Nachytali jsme spoustu tresek obecných všech velikostí, nádherné tresky tmavé (největší 9 kg), tresky jednoskvrnné o hmotnostech 3 kg a více, mníky, mníkovce, merlany - to vše na hloubkách od 10 do 60 m. Nejvíce záběrů přicházelo těsně nade dnem, kde ryby útočily na jakékoli nástrahy. Tresky obecné a tmavé braly spolehlivě i ve sloupci, zatímco merlani, mníci, mníkovci a tresky jednoskvrnné spíše u dna. Mohli jste v klidu nechat ležet nástrahu na dně, a přesto přicházely záběry. Naštěstí bylo dno v místech lovu písčité, a tak jsme nepřišli prakticky o žádné nástrahy.

Král všech platýsů, halibut, se na Faerských ostrovech vyskytuje rovněž v hojném počtu, ale ne v takových velikostech, s jakými se můžeme setkat například v Norsku. Lovili jsme je většinou na různé systémy se smačky nastraženými buďto na oválném háčku, nebo na větším jigu. Na umělé nástrahy Gulp nebo na rybí maso nebyl problém ulovit menší druhy platýsů.

Zkuste to

Pokud si rybolov na Faerských ostrovech chcete vyzkoušet na vlastní kůži, tady jsou důležité www stránky. První jsou ty Magniho Blásteina: http://www.fishingwithblaisten.com/. A tady je hotel s restaurací a půjčovnou vozů, ve kterém jsme bydleli: http://www.62n.fo/en/

 

MADAGASKAR / na katamaránu

Madagaskar je největší ostrov v Africe a čtvrtý největší na světě, který se od africké pevniny ...

HALIBUTI SEVERNÍHO NORSKA

Norsko bylo vždy známo díky produkci lososů i chytání divoké formy těchto ryb.
Naši partneři