Český Rybář

ZAČÍNÁME / aneb co vše potřebuje začátečník a jak vybírat (V. část)

/ Jak se stát rybářem / Text: Patrik Starčevský / Foto: autor

V závěru článku z minulého čísla jsme si dali malou ochutnávku z plavané, v podobě povídání o zátěži, resp. brocích. Dnes se k plavané vracíme a probereme si, co vše budeme k chytání touto metodou potřebovat.

 

Plavaná

Pokud se chystáme začít lovit na plavanou, budeme kromě vhodného prutu, navijáku a vlasce (probírali jsme v minulých číslech) potřebovat samozřejmě splávky a dále především náhradní bužírky, hloubkoměr, zarážky na vlasec a fix na označování vlasce. Při výčtu nesmíme zapomenout na háčky a zátěž (tedy broky), o kterých jsme si povídali v minulém čísle.

Splávek

Žádný začátečník, ať malý nebo velký, se bez splávku neobejde. Naprostá většina rybářů ve svých začátcích zkoušela ulovit svou první rybu právě pomocí splávku.

Typy splávků

Splávků máme několik typů. Dělíme je například podle typu vody, pro kterou jsou určeny:

  • Splávky na stojatou vodu

  • Splávky na tekoucí vodu

Dále dle způsobu uchycení:

  • Pevné splávky

  • Průběžné (klouzavé) splávky

Chytání na průběžné splávky je o něco náročnější než lov s těmi pevnými. Proto jako první pořídíme do krabičky pravděpodobně pevné splávky na stojaté i tekoucí vody.

Samostatnou kapitolou jsou tzv. angličáky, se kterými můžeme chytat jako s pevnými nebo průběžnými a můžeme s nimi lovit jak na stojaté vodě, tak i na mírně tekoucí. Ale tyto speciální splávky začátečník zpočátku spíš nevyužije.

Splávky na stojaté vody jsou štíhlejší, naopak na tekoucí vody zavalitější. Obecné pravidlo říká, že čím je voda (proud) rychlejší, tím je splávek zavalitější.

Velikosti splávků

Stejně jako několik typů dle tvaru budeme potřebovat i splávky různých gramáží. Tím je myšlena velikost splávku, nebo přesněji jeho nosnost. Čím více gramů zátěže splávek unese, tím větší bývá. Velikost splávku je rozhodující pro délku náhozu a jemnost lovu. Pokud budeme lovit u břehu malé plotičky, použijeme logicky malý štíhlý splávek s nosností do 1 gramu. Naopak při chytání cejnů na větší hloubce a dále od břehu zvolíme větší štíhlý splávek se zátěží několik gramů.

Při nákupu splávků proto musíme vždy pečlivě zvážit, na jakou vodu je chceme použít, jaké ryby chceme chytat, jak daleko od břehu a na jaké hloubce. A jaké tedy vybrat pro začátek? Vyhnul bych se extrémně malým i velkým. U nosnosti bych začal velikostí (nosností) 1 g a stoupal po jednom gramu do 5 g. Na řeku bych vybral zavalitější modely spíše větší nosnosti (2 g až 5 g), na stojaté vody štíhlé typy nižší nosnosti (1 g až 4 g). Jakmile s touto výbavou přijdeme k vodě a vyzkoušíme ji, budeme po pár lovech mít již určité zkušenosti a příště se nám bude snáze vybírat.

Barva

S barvou si nemusíme až tak lámat hlavu. Naprostá většina splávků je nabarvená dle obecných zásad, tedy spodní část splávku (která je pod vodou) tmavě a viditelná část světlou, výraznou nebo nejlépe reflexní barvou.

Uložení splávků

Neodpustím si zmínku o uložení splávků při přepravě, přestože bylo tomuto tématu věnováno několik článků v  loňském ročníku časopisu. Splávky jsou velmi křehké, především jejich anténky a štíhlá protáhlá tělíčka. Proto je musíme důsledně ukládat do pevných krabic nebo tubusů. Jinak si je velmi rychle rozlámeme.

Počet splávků

Jak již bylo řečeno, základním kritériem pro první nákup je, na jaké vodě budeme chytat. Pokud pouze na proudné, nebo pouze na stojaté, nákup tomu samozřejmě přizpůsobíme. Můžeme si určitě koupit jeden dva splávky i pro druhý typ vody, jak se říká „pro strýčka příhodu“.

TIP!

Příklad prvního nákupu: budeme chytat na stojaté vodě, na tekoucí ne, nebo jen výjimečně. Určitě si koupíme aspoň 4 velikosti štíhlých splávků na stoják s různou gramáží a pokud možno i s různými anténkami. Velmi štíhlá anténka je supercitlivá, silnější je zase lépe vidět dál od břehu. Je dobré vyzkoušet i různé barvy, každá barva je jinak viditelná v různých podmínkách. A k tomu pro případ chytání na řece i dva splávky zavalitější o nosnosti např. 2,5 g a 3,5 g.

Zásadně kupuji od jednoho typu a velikosti minimálně dva splávky. Jednak je to proto, že když si nějaký oblíbím, vyhovuje mi a pak jej utrhnu, většinou již další stejný neseženu a musím si zvykat na jiný. Ještě důležitějším důvodem je situace, kdy nám ryby berou, přišli jsme na takovou sestavu a vyvážení splávku, které dnes fungují, a vtom splávek utrhneme. Je daleko jednodušší sestavit znovu obdobnou udici se stejným splávkem a zátěží, než vybírat nějaký jiný, vyvažovat a snažit se přiblížit k původní fungující sestavě.

Bužírky

Musíme počítat s tím, že se nám čas od času nějaká bužírka z anténky někam zatoulá nebo ji prořízneme vlascem. Abychom mohli chytat se splávkem dál, musíme si pořídit sadu náhradních bužírek. Vybírat bychom měli pouze měkké, silikonové bužírky, které nepoškodí vlasec a přitom se nám nebude splávek po vlasci posunovat.

Zarážky

Ve chvíli, kdy začneme chytat na průběžné splávky, budeme muset vyřešit zarážku na vlasci. Namáčknutý malý brok nepoužívejme ani v nouzi. Zničíme si vlasec a především očka prutu. Nejosvědčenější je silnější nit, pod kterou se umístí korálek a pod něj průběžný splávek. Sestava vhodné nitě a korálů se dá běžně koupit. Nit se dá využít na vlasci i jako označení vzdálenosti, ve které máme zakrmeno a lovíme.

Fix

Daleko lepším označením vlasce než zmiňovaná nit je fix. Samozřejmě musíme použít permanentní, aby se nám vodou nesmyl. Vlasec stačí nabarvit v délce cca 25 cm a budeme mít nepřehlédnutelnou značku. Velkou předností tohoto označování je, že na rozdíl od nitě nevadí při nahazování. Naopak nevýhodou, že se dá použít pouze na světlé vlasce, jinak není dostatečně vidět.

Měřiče hloubky

Pokud chceme být úspěšní při lovu na plavanou, musíme vědět, na jaké hloubce chytáme, a dle toho nastavit ponor. Ideální je použít speciální olovničky, které se zavěšují na háček a dá se s nimi i nahazovat, aniž by spadly. Ale provizorně nám poslouží i velký brok, který namáčkneme na ramínko háčku.

 

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná (2. část)

V minulém dílu našeho seriálu jsme se věnovali rybářským pojmům z oblasti plavané, ...

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná

Mačovka, dělička, angličák, forpas,… Většina z Vás asi tuší, že tyto pojmy jsou tak či onak spojeny ...
Naši partneři