Český Rybář

GARMIN echoMAP CHIRP v testu Českého rybáře

/ Testy / Text: Radek Diviš / Foto: autor, archiv Garmin

Americká značka Garmin je české veřejnosti známa především díky dokonalým navigacím, kamerám a v poslední době určitě i množství úžasných chytrých GPS hodinek pro nejrůznější sportovní aktivity. Výborné jméno má i mezi jachtařskou komunitou po celém světě a nemusíme chodit vůbec daleko, protože například v Norsku, cílové destinaci mnoha českých rybářů, je většina lodí vybavena právě jednoduššími Garmin sonary s GPS nebo mapovými plottery se sonary. Z tohoto důvodu bylo pro redakci zajímavou výzvou vyzkoušet si dva modely řady echoMAP CHIRP na našich vodách.

Technické parametry

Oba kompaktní přístroje Garmin disponují velmi čitelnými barevnými displeji o velikostech 4,3" (480 x 272 px) a 5" (480 x 480 px), které skutečně neztrácejí nic ze své funkčnosti ani na prudkém slunci. CHIRP sonar má výkon 500 W (4 000 W/PTP), což jej umožňuje používat do hloubky 335 m ve slané vodě a do 700 m ve vodě sladké. Sonda GT20-TM s frekvencemi 77/200 kHz a 500W výkonem pro funkci DownVü, zobrazující velmi čisté obrazy podvodního světa, má stále ještě přijatelné rozměry pro umístění na přenosný držák nebo přísavku. Ve vnitřní paměti obou přístrojů je uložena základní obrysová mapa světa. Na tomto podkladu (pokud si nekoupíte nějakou konkrétní mapu) pracuje i vestavěná 5Hz GPS aktualizující polohu 5x za sekundu, což umožňuje přesnější uložení bodů a návrat k nim. Vstupy NMEA 0183 pro přenos dat jsou součástí obou modelů (kabel se prodává separátně), větší přístroj 52cv má i NMEA 2000® podporující připojení motorů, senzorů, autopilotů apod. Velmi praktický je i klip pro rychlé vyjmutí přístroje z držáku a jeho bezpečné uložení. Nechybí ani slot na microSD™ kartu pro použití příplatkových map nebo pro záznam dat a podpora mořských map BlueChart® g2 a  BlueChart® g2 Vision®. Přístroje podporují i připojení elektromotorů Minn Kota® a MotorGuide®.  

Menu, ovládání a funkce

Musím bez okolků přiznat, že jsem se trochu bál, jaké bude mít Garmin uživatelské menu. Cca po dvou zmáčknutích tlačítek jsem už věděl, že přehnané obavy rozhodně nebyly na místě. České menu je funkční, přehledné, v obou přístrojích totožné, a pokud jste už se sonary něco dělali, nebudete pro běžný provoz potřebovat vůbec studovat manuál. To je rozhodně pozitivní fakt! Displeje nejsou dotykové, což při jejich velikostech stejně není na škodu, protože tlačítkové ovládání je jasné, srozumitelné a přehledné.

Mezi funkcemi je potřeba v první řadě vyzdvihnout technologii CHIRP, která patří v současnosti mezi ty nejsofistikovanější pro rybářskou a jachtařskou veřejnost. Sonary vybavené touto technologií umí vytvořit daleko čistší obraz a lépe separovat cíle než běžný sonar. Je tady i možnost nahrávání v reálném čase a export těchto dat pro další počítačové zpracování (HomePort™), například pro plánování tras nebo sdílení uložených bodů. Další zajímavou funkcí je Garmin Quickdraw Contours™ pro vytváření a sdílení vlastních podvodních map v HD rozlišení (s konturami 30 centimetrů) na lokalitách, kde lovíte. Před použitím funkce Quickdraw Contours™ musíte mít podporovaný model přístroje s upgradovaným softwarem, sonarem naměřenou hloubku, svou pozici podle GPS a ve slotu umístěnou paměťovou kartu s volným místem. Následně v zobrazení mapy vyberete MENU > Quickdraw Contours > Spustit záznam. Po dokončení záznamu zvolíte možnost Ukončit záznam. Nakonec už jen vyberete možnost Spravovat > Název, zadáte název mapy a je hotovo.

Na vodě

Tři rybářské dny na rozbouřené vodě lipenské přehrady stačily k tomu, abych si oba přístroje vyzkoušel a za mírně extrémních podmínek porovnal s tím, co mi vloni od konkurenčních značek prošlo rukama. Sonar obou je skutečně velmi citlivý a mimořádně přesný, protože jsem měl možnost okamžitého srovnání s daleko dražším přístrojem. Garminy neukazovaly nic navíc, ale také o nic méně, a to tedy v dané cenové hladině smekám! Bylo krásně patrné, kde má člověk nástrahu a jak s ní pracuje, což je velmi podstatné při vertikálním lovu sumců nebo pelagickém rybaření. Jste-li na rybách často a berete-li rybaření vážně, vyplatí se používat funkci Quickdraw Contours™, pomocí které si při troše snahy a větší porci trpělivosti dokonale různě barevnými hloubnicemi zmapujete svá oblíbená místa pro lov dravců, ale i kaprů. GPS navigace pracuje velmi přesně, na čemž má lví podíl i aktualizace pozice 5x za sekundu. V menu je pak k dispozici i 3D zobrazení, které ale mě osobně nějak výrazně nezaujalo.       

Závěrem  

Za mě bez ztráty květinky. Funkčně, ovládáním, displeji i výkonem mě oba přístroje přesvědčily, že Garmin umí své unikátní know-how převést i do přístrojů nižší a střední třídy. A kdybych přece jen chtěl být za každou cenu hnidopichem, asi bych si všiml lehce „old schoolového“ designu, což přístroje ale v žádném případě nedegraduje, protože to podstatné se skrývá uvnitř.

Naši partneři