Český Rybář

DAIWA TANACOM 500 v testu Českého rybáře

/ Testy / Text: Radek Diviš / Foto: autor a Zdeněk Edelmann

Velký boom elektrických multiplikátorů je již za námi, ovšem tohle náčiní se definitivně stalo nedílnou součástí výbav mnoha rybářů mířících každoročně do norských nebo islandských vod. Důvod je jasný. Z valné většiny totiž usnadňuje rybaření v hlubších partiích a zvyšuje tak svému uživateli komfort při zdolávání a práci s nástrahou ve vodním sloupci.

Abychom byli konkrétnější: méně se nadřeme, protože elektromotor udělá černou práci za nás. Je to jako ježdění na elektrokole. Mnoho lidí tyto vymoženosti odsuzuje a svým způsobem mají i díl pravdy, důležité však je, aby nám sport či rybaření přinášely radost. A pokud tomu lze dopomoci těmito prostředky, pro dříve narozené je to nezanedbatelná pomoc, nejsem vůbec proti. Sám elektrické multiplikátory používám od jejich uvedení na trh a vždy si najdu prostor, především při lovu tresek, kdy jejich služeb rád využiji. Na druhou stranu při moderním vertikálním jiggingu s velkými gumovými nástrahami si raději beru do ruky jemnější prut s menším multiplikátorem bez řadiče. Při dlouhých hodinách čekání na halibutí záběr jsem vděčný za každý ušetřený gram, který nemusím vzpírat. Elektrické multiplikátory mají samozřejmě i své nevýhody. Trochu nepříjemný je napájecí kabel, o který člověk často zavadí, jeho délka by mohla být také větší, a pak je tu zdroj/akumulátor. Musíme dobře zvolit jeho kapacitu, abychom vydrželi fungovat minimálně 8 hodin a stihli baterii kvalitně dobít. Další nepříjemnou zprávou pro fanoušky letecké přepravy do Norska je fakt, že baterie vám v současnosti letadlem vzhledem k přísným bezpečnostním opatřením nepřepraví. I to se samozřejmě na velké lodi dá s jistou mírou rizika vyřešit, protože zde vždy bývá nějaký akumulátor...

Tanacom 500 je novou generací velmi povedeného modelu navijáku 500 S, jenž vynikal především svou spolehlivostí, což je u tohoto typu výrobku asi nejdůležitější atribut. Novinka 2017 přináší několik technických změn, které by dle mého soudu měly na životnost a spolehlivost navázat. Přibylo jedno kuličkové ložisko, mírně narostla hmotnost, snížil se převodový poměr na 2,8 : 1 a byl použit i jiný, pomaleji zpřevodovaný elektromotor s rychlostí navíjení cca 130 m/min. Změny najdete i na ovládacím panelu s displejem, kde jsou nyní nově 4 tlačítka s jasnými funkcemi. Kapacita cívky zůstala nezměněna a 350 m 50lb šňůry je ideální kompromis s přijatelnou hmotností a reálnou potřebou.

V praxi jsem s Tanacomem 500 koncem června absolvoval testovací výpravu na nejseverovýchodněji položenou norskou lokalitu, do Batsfjordu. Počasí ani rybaření sice nebyly optimální, ale i tak jsem si nový Tanacom 500 užil do sytosti při častém pilkrování, které vlastně nebylo ani moc v plánu. Při častém přejíždění a hledání ryb jsem naviják využíval coby průzkumnou jednotku. Nezklamal. Fungoval naprosto spolehlivě. Počítadlo je celkem přesné, nástraha se zvedá pomocí páčky „Power Lever“, kterou lze nastavit rychlost navíjení. Pro krátké přizvednutí nástrahy ode dna nebo cílené prohledávání vodního sloupce je možné stisknout tlačítko „Jig/PickUp“. Tuto funkci jsem vzhledem k velmi nerovnému terénu a nevyzpytatelným driftům často využíval, abych zabránil zbytečnému uvíznutí nástrahy. Vyprostit nebo vůbec utrhnout pletenou šňůru 100 metrů pod hladinou je ve vlnách a všudypřítomných proudech velmi obtížná operace. Vím, o čem mluvím, protože utrhnout rukama Daiwa Tournament o průměru 0,30 mm bylo nad mé síly! 

Za celý týden rybaření se neobjevil žádný problém, což můj celkový dojem posunulo k metám nejvyšším. Pokládání šňůry je naprosto přesné, hvězdicová brzda spolehlivá a síla elektromotoru zcela dostačující. Jeho noví majitelé budou jistě spokojeni nejen kvůli příjemné cenovce kolem 16 tisíc, ale také kvůli původu značkového výrobku. „Made in Japan“ hovoří jasnou řečí...             

Technické parametry

• 3 kuličková ložiska • omyvatelná konstrukce • silný překlapěč z jednoho kusu • elektronické počítadlo šňůry (metry) • Power Lever • voděodolný systém brzdy Ultra Tournament (UTD) • jemně nastavitelná hvězdicová brzda • 10kg brzdná síla • hliníková cívka • velký úchop kličky • dodáváno s kabelem • vyrobeno v Japonsku • kapacita pletenky 40 lb – 470 m, 50 lb – 350 m, 60 lb – 300 m; kapacita monofilu 0,50 mm – 230 m, 0,55 mm – 190 m.

BOILIE A DALŠÍ NOVINKY 2024

Pokud právě teď hledáte pro novou sezonu zásadní inspiraci v podobě nějaké skutečně rozdílové ...

DAIWA TOURNAMENT AGS JIGGERSPIN V TESTU ČESKÉHO RYBÁŘE

Když se mi na přelomu loňského února a března povedlo ve Španělsku vyzkoušet fantastický candátov& ...
Naši partneři