Český Rybář

ŠTIKY ZE BŘEHU

/ Přívlač / Text: Gordon P. Hendriksen / Foto: autor, Rasmus Ovesen / Překlad: Radek Diviš

Ten, kdo rád loví štiky ze břehu, s sebou určitě nechce vláčet zbytečné kilogramy nástrah, ale jen a pouze ty nejlepší. Náš dánský spolupracovník a jeden z největších odborníků v lovu štik moderními technikami Gordon P. Hendriksen na následujících stránkách prozradí své tajné favority.

 

Nic víc než jeden jediný přívlačový prut, malá svačina a krabička s nástrahami – teprve s tak minimalizovanou výbavou začíná mít lov štik ze břehu to správné kouzlo. Možná je to i proto, že mi to vždy tak trochu připomíná začátky mé rybářské kariéry, ovšem s malým rozdílem v tom, že tentokrát si tedy své vyhakovací kleště doma nezapomenu a nástrahy v krabičce se jeví daleko moderněji. Sice ještě i dnes občas používám legendární wobbler Abu Hi-Lo nebo plandavku Abu Atom, k nim ale přibylo mnoho moderních novodobých nástrah.

Vznášející se Swimbaits

Swimbaits (počeštěle jim snad můžeme říkat swimbaity) představují moderní tvar wobblerů. Za svůj „živý“ chod nevděčí klasické wobblerové lopatce, ale zvláštnímu tvaru a dělení těla. Tento typ nástrahy existuje již relativně dlouho, ale teprve poté, co firma Savage Gear uvedla na trh na přelomu let 2006/2007 svůj legendární model 4play, se swimbaity staly neodmyslitelnou součástí výbavy všech rybářů specializujících se na lov štik.

Swimbaity se mohou použít dokonce i v nejmělčích pasážích, kde jiné typy nástrah (mimo povrchových) nelze vést. V určitých barvách vypadají neskutečně věrně k přírodním variantám. Velmi aktivní živý pohyb má za následek množství tlakových vln vysílaných do okolí, což je při lovu štik základním předpokladem úspěchu. Vedle již zmiňovaného modelu 4play bych rád vyzdvihl několik dalších ověřených swimbaitů: Freddy Catwalk a Super Freddy od firmy Illex a model BZZ Swimbait z dílny holandské značky Spro. Všechny výše zmiňované nástrahy chodí velmi „jedovatě“ a mohou být vedeny buď krátkými trhy špičkou, nebo stejnoměrným natáčením navijákem.

Velmi důležité jsou krátké pauzy. Většina swimbaitů se totiž během těchto zastavení vznáší, což ryby často vyprovokuje k nespoutanému útoku. V kombinaci s vícedílným dělením těla pak působí jako opravdová potravní rybka. Absolutně živě a úplně jinak než například klasická plandavka, která jednoduše padá ke dnu.

Rotačky s flaušem

Pravdou zůstává, že rotačky se k lovu štik prakticky už nepoužívají, sám za sebe ale musím říct, že se o jejich výhody nehodlám připravit. Na první pohled je patrné, že moderní rotační třpytky vyrostly do větší velikosti. Mnoho modelů získalo jako doplněk pro zvýšení atraktivity peří nebo flash lamety. Některé jsou dokonce vybaveny dvojicí rotujících listů. Největší varianty sice vyžadují skutečně silné rybářské náčiní, ale s přívlačovým prutem s vrhací zátěží 20-60 gramů bez problémů uvodíme všechny středně velké rotačky na štiky.

Letní lov štik v teplé, trochu přikalené vodě je nejoptimálnějším časem pro lov s rotačkami. V obecné rovině podle mého názoru neexistuje situace, při které by pokus s touto umělou nástrahou neměl smysl. S klidným svědomím můžete vyzkoušet s rotačkou zrychlit na maximální stupeň a pak ji kousek pod nohami zvednout z vody. Tímto podivným manévrem můžete často oklamat i nepolapitelné exempláře.

Gumoví úhoři

Nástrahy z měkké gumy (softbaity) patří k početné skupině velmi účinných nástrah. Můj momentální favorit je Savage Gear Alien Eel v nízké verzi. Štiky totiž již od nepaměti milují úhoře, a i když tento rybí druh není v mnoha revírech vůbec přítomen, gumový úhoř dokázal na mnoha místech svůj primát v účinnosti mezi umělými nástrahami. Velká verze o hmotnosti 100 gramů vyžaduje již celkem silné přívlačové pruty, 42gramovou verzi můžete ale použít i s daleko lehčím náčiním. V loňském roce uvedla značka Savage Gear novou nástrahu z měkké gumy - model „Soft 4Play“, což je v podstatě „měkká“ verze veleúspěšných wobblerů 4Play. Měl jsem příležitost otestovat tyto nástrahy v délkách 13 a 19 centimetrů. Ihned od začátku byla patrná jedna nevýhoda, která však byla později eliminována velmi zásadní předností: nástraha sice moc nevydrží, ale procento záběrů je daleko vyšší, a to na celé věci nejdůležitější! Především 13centimetrová varianta, pokud ji správně přitahujeme krátkým škubáním k sobě, má velmi živý chod, který se podobá poraněné potravní rybce.

Jerkbait zbraně

Mnoho firem zabývajících se výrobou umělých nástrah již produkuje menší jerkbaity, které se výtečně hodí i pro rybolov s běžnými přívlačovými pruty, které má snad každý rybář doma někde v koutě. Tyto nástrahy dokonce nepotřebují při vedení ani typické rázy špičkou. Mnoho z nich se pohybuje velmi dráždivě, pokud je jen v mírném, stejnoměrném tempu navíjíme. Dá se s nimi úžasně nahazovat, můžeme je vést mnoha způsoby a jsou optimální pro cílený lov štik ze břehu. Nejraději je používám na jaře a na podzim.

Dokonce i Strike-Pro Buster Jerk, což je pro mě prototyp klasického jerbaitu, se již vyrábí v deseticentimetrové verzi jako Babybuster. A zcela nepochybně patří mezi mé největší favority. Dobré úspěchy jsem zaznamenal i s modelem „Belly Up“ od Savage Gear, který má též deset centimetrů, ale potápí se trochu hlouběji než Babybuster. Mou absolutní zbraní je ale Westin Mini Jerk. Dá se totiž přitahovat i vysokou rychlostí a přitom se kýve ze strany na stranu, jako by měl lopatku.

Výstřední přívlačové streamery

Přívlačové streamery jsou v současné době posledním módním výkřikem a jsou jako stvořeny k házení přívlačovým prutem. Na první pohled to vzhledově není nic moc, vypadají jako seprané hračky pro domácí kočičí mazlíčky. Ale zdání někdy klame! Jakmile jsou přívlačové streamery mokré, dá se s nimi nádherně nahazovat. Díky použitým materiálům a zajímavému tvaru těla jsou tyto nástrahy velmi atraktivní již při minimálních rychlostech přitahování. „Stop & go“ systém ve velmi lenivém podání může být další velmi úspěšnou variantou vedení této neokoukané nástrahy. Pokud se štiky prakticky nedají na nic ulovit, pak by měly ke slovu přijít přívlačové streamery, a to s ultra pomalým vedením. Zvláště při velmi nízkých teplotách to může být nečekaná trefa přímo do černého...

 

SUMČÍ PŘÍVLAČ / otázky a odpovědi (3. část)

Dodnes se s bratrem přeme, který způsob přívlače je na sumce lepší.

TĚŽKÁ NÁLOŽ / lov candátů ve studené vodě

Když se řekne lov candátů v zimě, má člověk okamžitě před očima různé vertikální taktiky a předevš&iacu ...
Naši partneři