Český Rybář

OBŘÍ SUMEC Z KAJAKU

/ Novinky / redakce

Chytání z kajaku je zvláštní, přírodní formou rybolovu – ticho všude kolem, bezprostřední kontakt s hladinou... co si přát víc. Jen těžko se rybám dostanete blíž. Ale... zkuste zaseknout velkého sumce a uvidíte, jak ošidné mohou tyto pocity být.

Na začátku března letošního roku vyrazil člen týmu Quantum Daniel Katzoreck se svým kamarádem Uwe Rothem chytat z kajaku. Hladina Rýna byla poměrně vysoko, takže dvojice vplula do přítoku, kde byly pro lov příhodnější podmínky. Cíl výpravy si stanovili jasně – ulovit sumce. V praxi to znamená dlouhé civění na obrazovku echolotu, a když objevíte vousáče, musíte co nejrychleji jednat a naservírovat mu nástrahu.

A ta chvíle přišla. Rybáři používali chuchvalec rousnic, které Daniel spustil ke dnu, několikrát pohnul prutem a následoval prudký a brutální záběr. Téměř okamžitě se kajak otočil po směru záběru a zdolávání mohlo začít. Po krátkém, ale nervydrásajícím souboji se u boku plavidla objevila opravdová obluda, vousáč o délce 229 cm! O vtažení do kajaku nemohla být ani řeč, takže lovec musel sumce zafixovat vylovovacími kleštěmi a doplout ke břehu, což se nakonec podařilo.

Lov sumců z kajaku je nepochybně unikátní a hodně návykový zážitek. Vyplatí se použít plavidlo z kompozitních materiálů, které při zdolávání nemůžete rozpárat háčkem. Daniel i Uwe vlastní pro tyto účely kajak Native Watercraft Slayer, který oběma vyhovuje. Stejně jako výběr plavidla je důležitá i volba odpovídajícího náčiní. Kratší prut a spolehlivý multiplikátor s rychlým převodem jsou nutností. I proto Daniel používá dvoumetrový prut Black Cat V-Twist osazený navijákem Black Cat BC² LH.

KVĚTNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

To letošní počasí je opravdu bláznivé! Nejen pro nás lidi, ale pro ryby možná dvojnásob.

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, zaujaly Vás články v našem časopise Český ...
Naši partneři