Český Rybář

PROSINCOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Zima se nám v posledních dnech přihlásila v plné síle. Mnozí už své rybářské nádobíčko definitivně zazimovali, to ale v žádném případě neznamená, že nemá smysl k vodě ještě vyrazit. Ba právě naopak!  Trávit noci u vody už je při pohledu na předpověď počasí pouze pro velmi otrlé jedince, ovšem krátká vycházka s feederovými pruty nebo s přívlačovou sestavou může být příjemným osvěžením na čerstvém vzduchu s reálnou šancí na velmi pěkný úlovek. Nezaváhejte a nenechte si ujít žádnou příležitost užít si poslední dny této rybářské sezony a určitě se nezapomeňte pochlubit nějakou pěknou fotkou zaslanou do soutěže „Trofeje Českého rybáře 2024“! A kdybyste se za dlouhých podzimních večerů už u televize nudili, což se klidně může stát, udělejte si chvilku na zbrusu nové vydání Českého rybáře. Je opět nabité zajímavými články napříč všemi populárními technikami rybaření, tentokrát s majestátním lyscem na obálce, a namíchané jak jinak než s obvykle pestrou inspirací pro úspěšný, zimně laděný rybolov a příjemný pobyt u vody. Prosincové číslo Českého rybáře si můžete pořídit na stáncích. A jako obvykle se máte na co těšit!

„Kapří žluč a kapří duše“, to je opět vícesmyslný nadpis brilantního úvodníku Tomáše Lotockiho, který s lehkostí slova a také s notnou dávkou poetické duše nahlíží do svého vlastního rybářského příběhu úzce propojeného s naší národní rybou, jež díky neuváženému hospodaření vzbuzuje stále více kontroverzí.     

V úvodním článku získáte další soubor velmi cenných informací a v podstatě i zajímavý návod, jak na velké okouny z belly boatu v chladném období roku, které právě zažíváme. Uznávaný německý autor, úspěšný lovec predátorů všemi technikami a v poslední době muškař tělem i duší Steffen Schulz totiž předkládá finále své trilogie věnované lovu našich nejoblíbenějších dravých ryb. A v něm tentokrát hraje hlavní roli jeho nejoblíbenější pruhovaný okoun! Nechybí komplexní popis vhodného náčiní, doplňků a doporučení nejúčinnějších streamerů. Velmi inspirativní jsou odstavce o lokalizaci okounů a přesné technice lovu. A nakonec ještě ožehavé téma live sond ve vztahu k chytání těchto stále žádanějších predátorů. Jeho článek si prostě musíte přečíst, i když ve vašem osobním žebříčku rybích druhů třeba okoun zatím nemá výsostné postavení!      

Kaprový blok tentokrát startuje velmi poučným článkem Michala Kučery, jenž shrnuje své poznatky a dlouholeté zkušenosti se strategií vnadění. Jeho postřehy mají ostatně jako vždy hlavu i patu a své si z nich mohou odnést nejen kaproví začátečníci, ale i mnozí „matadoři“, kteří jsou ochotni se ve svém počínání posouvat neustále vpřed…   

„Vybavení moderního kapraře“ je poměrně rozsáhlé téma, které by určitě vydalo na několik článků nebo na jeden vše shrnující, a právě takový je příspěvek Davida Kažimíra. Autor preferuje co nejjednodušší a nejpraktičtější řešení od výběru prutů a navijáků, uložení prutů přes volbu elektronických signalizátorů záběru, mechanických indikátorů, pomůcek v péči o úlovek až po další kaprařskou výbavu. Z jeho pohledu není moderní kaprařina zdaleka jen o nejlepším vybavení a lovu největších ryb, ale především o respektu k přírodě a dodržování určitých nepsaných pravidel.  

Doba letí kupředu a s ní také prostředky, které při rybaření využíváme. A není žádným tajemstvím, že nové metody lovu ryb si žádají nejrůznější vychytávky i při tvorbě návazců, na což se ve svém článku zaměřuje náš stálý dopisovatel Lukáš Nedělka. Můžete mít totiž na břehu ty nejlepší pruty s navijáky, zvolit nejúčinnější krmení, ale bez kvalitního a precizně připraveného návazce se vše může míjet účinkem.  

Máte rádi cestování? A co když je navíc spojeno s lovem kaprů?! Petr Hořák si letos udělal takou malou letní „evropskou tour“, při níž navštívil Maďarsko, Slovinsko a nakonec svou oblíbenou pískovnu u nás doma. „Tři země, tři kapři“, tak zní zajímavý cestovatelský titulek povídání o rybaření na třech různých jezerech, které přineslo velmi zajímavé úlovky jak do krásy, tak velikosti. 

Novinky ve svazovém rybolovu pro nadcházející sezonu shrnuje článek Tomáše Kepra. Dozvíte se přehledně vše o změnách v prováděcí vyhlášce č. 197/2004 Sb., o rybářství, a změnách bližších podmínek výkonu rybářského práva (BPVRP) na revírech a rybnících s lovem ryb udicí v působnosti ČRS, z. s., JčÚS.

Jak na to s method feederovými krmítky, ví Marián Vrba, odborník na slovo vzatý, který tentokrát ve svém článku „Method s betonem“ představí zajímavou novinku v podobě ekologického železo-betonového method feederového krmítka, které je svým způsobem světovým unikátem.         

Guru feederového rybaření v Čechách Milan Tychler nás v letošním roce na stránkách Českého rybáře nechává nakouknout do specifického druhu tohoto rybaření, techniky zvané method feeder. V prosincovém vyprávění si posvítí na cejny a ostatní ryby lovené zmíněnou progresivní metodou. Jako obvykle nechybí ani zajímavé postřehy z bohaté rybářské praxe, příběh od vody či doporučení pro právě končící feederovou sezonu, co se specifik a technik lovu nebo i úspěšných nástrah týče. 

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných rybářských povídek Milana Rozsypala s příznačným pojmenováním „Dny lovů“.      

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší další velmi zajímavé téma: „Jsou ryby opravdu němé?“. Připravte se na komplexní, vyčerpávající, věcnou a zároveň poučnou ichtyologickou přednášku o tajemných zvucích rybí říše, kterými se mezi sebou dorozumívají její obyvatelé.  

Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát posvítíme na novou kompaktní čelovku Fenix HL 16 a pozornost budeme věnovat moderní přívlačové nástraze Doiyo Maku Compact z portfolia značky Saenger. Chybět nesmí ani další rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. V rubrice Fishing fashion & style pokračuje inspirativní představení nových trendů v oblečení i zajímavých doplňků pro komfortní a stylový pobyt u vody a v přírodě. Dále vás tradičně seznámíme s horkými novinkami z oboru napříč celým trhem, přinášíme také rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, kde se v rybě bere chuť bahna, a jako obvykle i úspěšný vzor suché jezerní mušky Vítka Misara „suchý buzzer“ pro lov lososovitých ryb, včetně vázacího postupu. Nabízíme také Stránky mladých rybářů s dokončením poučného duelu „Ušlechtilé vs. škodlivé ryby“, poslední dva díly seriálu nejen pro děti a svěží recept Radka Otípky pro přípravu famózního mořského vlka s pečeným lilkem. Chybět nemůže ani poslední letošní křížovka pro chytré hlavy, vyhlášení výsledků Trofejí Českého rybáře 2023 a nabídka krásných dárků k předplatnému našeho časopisu.

KVĚTNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V  PRODEJI

Počasí nám už pomalu, ale jistě ukazuje svou přívětivější stránku, a tak konec výmluv, odklád&aacut ...

SOUTĚŽTE S ČESKÝM RYBÁŘEM A ALPOU

Alpa tě zahřeje. Všechno, co je potom, je na tobě. Táhne vás to k vodě, třebaže teploty mohou klesat? Děláte ...
Naši partneři