Český Rybář

LISTOPADOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Podzim definitivně převzal vládu nad přírodou se všemi jeho pestrobarevnými pozitivy, ale i šedými, vlhkými, mlhavými negativy, a my rybáři se radujeme, protože nastává náš čas. Den se výrazně zkrátil a šance na parádní úlovek je tady prakticky kdykoliv, tedy pokud vám zrovna nepouštějí do oblíbené řeky vodu z rybníku. Nezaváhejte a nenechte si ujít žádnou příležitost užít si krásný podzim na břehu nebo na vodě a nezapomeňte se pochlubit nějakou fotkou zaslanou do soutěže „Trofeje Českého rybáře 2024“! A kdyby vám za dlouhých podzimních večerů zbyl nějaký čas, což se klidně může stát, udělejte si chvilku na zbrusu nové vydání Českého rybáře. Je opět nabité zajímavými články napříč všemi populárními technikami rybaření, tentokrát s parádním, tvrdě vybojovaným říčním sumcem na obálce, a namíchané jak jinak než s obvykle pestrou inspirací pro úspěšný, podzimně laděný rybolov a příjemný pobyt u vody.

Listopadové číslo Českého rybáře je právě na stáncích. A jako obvykle se máte na co těšit!

„Příběhy ze smaragdového ostrova“, to je velmi výstižný nadpis brilantního úvodníku Tomáše Lotockiho, který s lehkostí slova sobě vlastní a také s notnou dávkou poetické duše nahlíží do pohnuté irské historie a přibližuje pohled na hrdý národ, který si dokáže vážit těžce nabyté svobody. Kéž bychom něco takového dokázali i my… 

V úvodním článku získáte další soubor velmi cenných informací a v podstatě i zajímavý návod, jak na velké štiky z belly boatu v chladném období roku, které právě nastává. Uznávaný německý autor, úspěšný lovec predátorů všemi technikami a v poslední době muškař tělem i duší Steffen Schulz totiž předkládá druhé pokračování trilogie věnované lovu našich nejoblíbenějších dravých ryb. A v něm hraje hlavní roli zubatá královna štika! Nechybí komplexní popis vhodného náčiní, doplňků a doporučení nejúčinnějších streamerů. Velmi inspirativní jsou odstavce o lokalizaci štik a technice lovu. A nakonec ještě ožehavé téma live sond ve vztahu k jejímu lovu. Tento článek si prostě musíte přečíst, i když ve vašem osobním žebříčku rybích druhů nemá štika výsostné postavení!      

Kaprový blok tentokrát startuje inspirativním článkem Lukáše Nedělky, který shrnuje své poznatky a zkušenosti s lovem kaprů napříč kalendářem. Nechybí autorovo zamyšlení nad vlivy přírodních jevů, tlaku vzduchu a také přehled všeho podstatného pro jednotlivá roční období. Začíst se můžete i do postřehů nad výběrem krmení a hledáním vhodných míst k rybolovu.           

Štěstí přeje připraveným, tak by mohl znít titulek článku rybářky Veroniky Maškové – Valeri, která přináší svůj pohled na domácí přípravu nástrah a návnad. A jak vidno, i pohled něžného pohlaví může do chlapské disciplíny přinést velmi svěží vítr!

Jeden se při rybaření honí za rekordy, druhý zase za masem a pro třetího je chytání ryb nejen obrovskou vášní, ale především radostí a zdrojem cenných přátelství. Ondřej Babáček jako zástupce posledně jmenované skupiny tichých bláznů se ve svém textu ohlíží za jednou „netradičně tradiční“ podzimní kaprovou výpravou.  

Máte rádi cestování, sever Evropy a místní divoké dravé ryby? Pokud si pořád nejste jisti, nechte se k návštěvě jednoho zajímavého švédského revíru zlákat při čtení zápisků našeho šéfredaktora, který v zemi tří korunek strávil poslední prázdninový týden, který nakonec nebyl vůbec k zahození…

Lov velkých sumců nabírá v posledních letech napříč Evropou na popularitě. Mnohé známé revíry praskají pod nájezdy dychtivých rybářů ve švech a ti, kteří zde dříve celkem v klidu lovili, hledají nový „azyl“ někde úplně stranou od lidí. Podobnou cestou se vydal i náš stálý spolupracovník Marek Schejbal, kterému učarovalo příjemné francouzské podnebí a malebné řeky v zemi galského kohouta. Výsledkem tohoto snažení je úvodní text o sumcích z mělčin doplněný nádhernými fotkami mramorovaných říčních velikánů. 

Čtenáři Českého rybáře mají určitě představu o tom, co je technika method feeder. Ale jak se pomocí zmíněné feederové metody loví cíleně velké ryby? A jak posunout svá osobní maxima? Je jasné, že s jídlem roste chuť a člověk jako tvor s velkou ctižádostí chce chytat pořád větší a větší ryby. Jak na to s method feederovými krmítky, poradí Marián Vrba, odborník na slovo vzatý.      

Guru feederového rybaření v Čechách Milan Tychler nás v letošním roce na stránkách Českého rybáře nechává nakouknout do specifického druhu tohoto rybaření, techniky zvané method feeder. V listopadovém vyprávění si posvítí výhradně na lov línů zmíněnou progresivní metodou. Jako obvykle nechybí ani zajímavé postřehy z bohaté rybářské praxe, příběh od vody či doporučení pro právě probíhající feederovou sezonu, co se specifik a technik lovu nebo i úspěšných nástrah týče. 

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných rybářských povídek Milana Rozsypala s příznačným pojmenováním „Podzimní muškaření“.      

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší osmý díl velmi zajímavého čtení pojmenovaného „Pan domácí, zvaný host či nechtěný cizinec“ o původním a současném rozšíření našich ryb. Připravte se na komplexní, vyčerpávající, věcnou a zároveň poučnou ichtyologickou přednášku o některých původních a nepůvodních rybách, se kterými se v našich vodách můžete setkat, tentokrát zaostřenou na tolstolobika, tolstolobce, úhoře, vranky a ryby experimentálních akvakultur.

Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu si zarybaříme s velmi odolným a robustním smekacím navijákem Daiwa BG MQ 4000 D a pozornost budeme věnovat také praktickým PVC taškám Anaconda Tank z portfolia značky Saenger. Chybět nesmí ani další rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. V rubrice Fishing fashion & style pokračuje inspirativní představení podzimních trendů v oblečení i zajímavých doplňků pro komfortní a stylový pobyt u vody a v přírodě. Dále vás tradičně seznámíme s horkými novinkami z oboru napříč celým trhem, přinášíme také rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, jak se u některých ryb vyvinuly elektrické orgány, a jako obvykle i úspěšný vzor zajímavé legendární mušky Vítka Misara „nymfa jungle cock“ pro úspěšný lov lososovitých ryb technikou nymfování, včetně vázacího postupu. Nabízíme také Stránky mladých rybářů s dalším poučným duelem „Ušlechtilé vs. škodlivé ryby“, jedenáctý díl seriálu nejen pro děti a podzimně laděný recept Radka Otípky pro přípravu lahodné pečené makrely v celku. Chybět nemůže ani křížovka pro chytré hlavy a těsně před závěrečným vyhlášením výsledků Trofejí Českého rybáře i hitparáda s vašimi úlovky přihlášenými do této soutěže.

ŘIJNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Máme tu podzim. A s ním po ničivých povodních, které v polovině září na mnoha místech ...

SOUTĚŽTE S ČESKÝM RYBÁŘEM A ALPOU

Koňskou silou na bolavá záda  Poslední rybolov se trochu protáhl a vaše záda vám to dávaj&ia ...
Naši partneři