Český Rybář

ŘÍJNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Zatím to na nějaký pořádný podzim venku nevypadá, že?! Čas je ovšem neúprosný a datum v kalendáři nic jiného než podzim neslibuje. Nejzásadnější part sezony s velkým očekáváním vyhlížejí nejen kapraři, sumcaři nebo milovníci moderních feederových technik, ale samozřejmě i mnozí ortodoxní vyznavači přívlače. Nezaváhejte, nenechte si ujít žádnou příležitost, užijte si krásný začátek rybářského podzimu a nezapomeňte se pochlubit nějakou fotkou zaslanou do soutěže „Trofeje Českého rybáře 2024“! A kdyby vám nejen na rybách zbyl nějaký čas, což se klidně může přihodit, udělejte si chvilku na zbrusu nové vydání Českého rybáře. Je opět nabité zajímavými články, tentokrát s krásným podzimním candátem na obálce jako správnou říjnovou motivací, a namíchané jak jinak než s obvykle pestrou inspirací pro úspěšný, podzimně laděný rybolov a příjemný pobyt u vody. Říjnové číslo Českého rybáře je právě na stáncích. A máte se na co těšit!

„Čtvero ročních dob“, to je poměrně povědomý a samozřejmě vícesmyslný nadpis brilantního úvodníku Tomáše Lotockiho, který s lehkostí slova sobě vlastní a také s notnou dávkou poetické duše na základech nesmrtelné Vivaldiho klasiky Čtvero ročních období poukazuje na to, co se děje se současnou planetou, s počasím a námi lidmi/rybáři…

V úvodním článku tentokrát dostanete pořádnou nálož cenných informací a v podstatě i zajímavý návod, jak na velké candáty z belly boatu v chladném období, které se už blíží. Známý německý autor, úspěšný lovec predátorů všemi technikami a v poslední době muškař tělem i duší Steffen Schulz totiž předkládá svůj první díl trilogie věnované lovu našich nejoblíbenějších dravých ryb. Úvodní část záměrně věnuje candátovi, protože právě on je v evropském kontextu nejvyhledávanější dravou rybou. Nechybí komplexní popis vhodného náčiní, doplňků a doporučení nejúčinnějších streamerů. Velmi inspirativní jsou odstavce o lokalizaci candáta a technice lovu. A nakonec ještě ožehavé téma live sond ve vztahu k jeho lovu. Tento článek si prostě musíte přečíst, i když ve vašem osobním žebříčku rybích druhů nemá candát výsostné postavení!      

Kaprový blok tentokrát odstartují zajímavé tipy a taktiky pro podzimní rybolov na řekách a stojatých vodách z pera mladé generace kaprařů. Patrik Štolc ve svém povídání výstižně nazvaném „Kapří podzimní desatero“ představí svou vizi, postupy a postřehy pro úspěšný lov na tekoucích i stojatých vodách.          

V minulém čísle Českého rybáře Michal Kučera poprvé zavzpomínal na „maďarské moře“, aby se hned v tom následujícím, aktuálním vrátil k dokončení příběhu, popisujícího jeho velmi specifický vztah k Balatonu na pozadí účastí na věhlasných kaprových závodech IBCC. A přestože v posledních letech se na něj štěstí při losu příliš neusmívá, pořád ho to za maďarskými kapry magicky táhne…

Život je o tom, plnit si sny! A ty rybářské, pokud je tak máte nastavené, mohou mít mnoho šílených podob, ovšem když musíte, tak zkrátka musíte. Jarda Smrž je „beznadějný“ milovník štik a těch je, jak známo, několik druhů, navíc rozesetých na několika kontinentech. Po loňské úspěšné výpravě do Mongolska, kam asi jako jeden z mála nevyrazil na tajmeny, ale za amurskou štikou, mu v jeho zápiscích zelo prázdnotou už pouze políčko vyhrazené pro muskalungu. Aby ho zaplnil, vydal se napodruhé na severoamerický kontinent do jižní Kanady s cílem zúročit své zkušenosti z první výpravy těsně po epidemii covidu. Fotky samozřejmě prozrazují, že se to povedlo, ale nenechte se zmást, cesta za kýženým úlovkem nebyla rozhodně procházkou růžovým sadem. Více ve velmi zajímavém a poutavém cestovatelském vyprávění.        

Jsme velmi pyšní, že mladí rybáři, kteří s časopisem Český rybář vyrůstali a jsou mu i nadále věrni, slaví u vody fantastické úspěchy. Příkladem výše zmiňovaného je i Štěpán Pleva, který se etabloval ve velmi úspěšného rybáře s fokusem na své vousaté miláčky. Jeho článek ukazuje skutečně zdravý pohled nastupující generace rybářů na sportovní rybolov. Nenechte si ujít „Lov sumců pod drobnohledem dnešní doby“, protože u vody a na rybách není o speciální situace nikdy nouze a občas člověka zamrazí, co může na jeho háčku skončit! 

Norsko a jeho mořské ryby, to je láska na celý život, a i když se člověk z různých důvodů nemůže na Sever vydat každý rok, o to víc se pak do severského ráje těší. Martin Lapec nám již několikrát reportoval o své vášni pro lov polaků, ovšem letošní letní výprava mu přinesla úplně nové zážitky v doprovodu staré dobré party, protože milovaní polaci nebyli zrovna při chuti… 

Čtenáři Českého rybáře mají určitě představu o tom, co je to technika method feeder. Kde jsou ale její hranice? A proč se stále posunují? Je jasné, že s jídlem roste chuť a člověk jako tvor s velkou ctižádostí chce chytat pořád větší a větší ryby. Jak na to, poradí Marián Vrba, odborník na slovo vzatý.      

Guru feederového rybaření v Čechách Milan Tychler nás v letošním roce na stránkách Českého rybáře nechává nakouknout do specifického druhu tohoto rybaření, techniky zvané method feeder. V říjnovém vyprávění si posvítí výhradně na lov kaprů touto progresivní metodou. Jako obvykle nechybí ani zajímavé postřehy z bohaté rybářské praxe, příběh od vody či doporučení pro právě probíhající feederovou sezonu, co se specifik a technik lovu nebo i úspěšných nástrah týče. 

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných rybářských povídek Milana Rozsypala s příznačným pojmenováním „Řeka plná snů“.      

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší sedmý díl velmi zajímavého čtení pojmenovaného „Pan domácí, zvaný host či nechtěný cizinec“ o původním a současném rozšíření našich ryb. Připravte se na komplexní, vyčerpávající, věcnou a zároveň poučnou ichtyologickou přednášku o některých původních a nepůvodních rybách, se kterými se v našich vodách můžete setkat, tentokrát zaostřenou na síhy marénu a peleď, sumce, sumečka amerického a štiku.

Po delší době se na stránkách Českého rybáře opět objevuje další díl zajímavé rubriky „Zapomenuté revíry“ rybáře a zálesáka Matěje Houšky s příznačným názvem „Královna lesní bažiny“. Tentokrát se můžete těšit na vyprávění o jednom zvláštním „nebesáku“.

Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu se projedeme se zavážecím katamaránem Devict Catamaran Fishing Robot a pozornost budeme věnovat také unikátním výměnným method feederovým krmítkům MS Range z portfolia značky Saenger. Chybět nesmí ani další rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. V rubrice Fishing fashion & style pokračuje inspirativní představení podzimních trendů v oblečení i zajímavých doplňků pro komfortní a stylový pobyt u vody a v přírodě. Dále vás tradičně seznámíme s horkými novinkami z oboru napříč celým trhem, přinášíme také rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, jak drobné rybky dělají odvážné činy, a jako obvykle i úspěšný vzor zajímavé jezerní mušky Vítka Misara „hnědý buzzer“ pro úspěšný lov lososovitých ryb pod hladinou nebo na ní, včetně vázacího postupu. Nabízíme také Stránky mladých rybářů s dalším poučným duelem „Pasivní vs. aktivní candáti“, desátý díl seriálu nejen pro děti a asijsky laděný recept Radka Otípky pro přípravu výtečného poke bowlu s marinovaným lososem. Chybět nemůže ani letošní finální křížovka pro chytré hlavy a poslední sada příspěvků s vašimi úlovky do soutěže Trofeje Českého rybáře 2023.

KVĚTNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V  PRODEJI

Počasí nám už pomalu, ale jistě ukazuje svou přívětivější stránku, a tak konec výmluv, odklád&aacut ...

SOUTĚŽTE S ČESKÝM RYBÁŘEM A ALPOU

Alpa tě zahřeje. Všechno, co je potom, je na tobě. Táhne vás to k vodě, třebaže teploty mohou klesat? Děláte ...
Naši partneři