Český Rybář

BŘEZNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Také vás už ubíjí sledovat předpověď počasí s marnou vidinou, že bude konečně přívětivé pro rybaření? Těžko povědět, jak se nám v březnu budou střídat fronty, jednu jistotu však máme v březnu danou, a to příchod astronomického jara. Vezměme to z té pozitivní stránky a věřme, že se nám přihlásí v celé své kráse a my budeme moci konečně vyrazit v klidu k vodě nadýchat se čerstvého vzduchu a pozorovat probouzející se přírodu. A je celkem jedno, na jaký typ rybaření se specializujeme, protože pro mnohé z nás to bude úvodní pokus ulovit první rybu sezony, se splávkem, s krmítkem nebo na položenou. Je také čas zrevidovat náčiní, provést drobnou údržbu, všechno si v klidu připravit, doplnit chybějící drobnosti, případně si udělat radost nějakou horkou novinkou. Tak vzhůru do toho! A kdyby počasí rybaření přeci jen vyloženě nepřálo, je tady zbrusu nové vydání Českého rybáře s pohlednou rybářkou na obálce, namíchané jak jinak než s velmi pestrou inspirací pro start nové sezony nebo příjemný relax doma u kamen (onu pranostiku raději nepřivolávejme). Březnové číslo Českého rybáře je právě na stáncích.. A na co se můžete těšit tentokrát?

„O zlatých bělicích a pohádkách pro děti i dospělé“, to je opět vícesmyslný nadpis brilantního úvodníku Tomáše Lotockiho, který s lehkostí slova sobě vlastní a také s notnou dávkou poetické duše poukazuje na kouzlo dětské fantazie, které převedeno do světa pod vodou dokáže mocné věci.

V úvodním článku si tentokrát trochu s předstihem, abyste měli o čem přemýšlet, posvítíme na lov candátů. A už samotný podtitul „větší nástraha na větší ryby“ slibuje mnohé. Známý belgický rybář Cedric Goossens prozradí, jak moc musel změnit svůj přístup k lovu candátů, aby se mu konečně dařilo pravidelně chytat větší exempláře. Inspirativní článek s krásnými fotografiemi nabitý zajímavými informacemi a tipy si rozhodně nenechte ujít.              

Kaprový blok startuje zkušeností a vtipem protkané zamyšlení Michala Kučery o „Jarním probouzení“, na které se všichni bez rozdílu rybářského vyznání těšíme. Jeho pohled očima zkušeného kapraře shrnuje možnosti, varianty a taktiky úspěšného jarního rybolovu s kouzelnými kuličkami pod háčkem, navíc s řadou hodnotných informací i mezi řádky.   

„Rychlé jarní chytání“ – to je název příspěvku Radka Perglera, který se snaží na základě svých zkušeností a postřehů vysvětlit tento v dnešní uspěchané době stále preferovanější specifický způsob moderního lovu kaprů. Nechybí tipy na krmení, nástrahy, montáže ani doporučení vhodných typů lokalit na stojatých i tekoucích vodách, včetně krátkého příběhu z jedné z nich.    

Dost těžko budeme hledat známějšího kapraře, který se díky svému přičinění zasloužil o masivní rozvoj této disciplíny na českých a moravských revírech. Jardu Těšínského ani značku Jet Fish asi není nutné nějak zvlášť představovat, proto se rozhovor s guru české moderní kaprařiny točil především kolem novinek, nových trendů a blízké budoucnosti lovu kaprů.    

Plovoucí nástrahy najdou své uplatnění během celého roku. Na jaře však mohou být při cíleném lovu kaprů pověstným trumfovým esem v rukávu. Tento fakt mnozí zkušení rybáři samozřejmě berou v potaz a plovoucí kulička nad háčkem u nich nikdy nechybí. Stále je však dost takových, kteří váhají a nevěří. Právě pro takové bude inspirací článek Tomáše Skály „Můj lov s pop-up“.

Letos nám počasí opět lov na dírkách tak trochu zazdilo, což je samozřejmě smutné, ale nebyli bychom to my rybáři, abychom nevymysleli, jak tento výpadek nahradit. Trout area vznikla sice v Japonsku, ale Evropané jí okamžitě vtiskli jiný rozměr a přizpůsobili ji k obrazu svému. Za pár let se z této kdysi pouhé zábavy po práci nebo v přestávkách mezi ní stala skutečná sportovní disciplína, ve které se pořádají četné závody. Co všechno budete na takových speciálních revírech potřebovat a jak na to, prozradí ve svém článku náš častý přispěvatel, přívlačový specialista Ondřej Dušek.     

Guru feederového rybaření v Čechách Milan Tychler nás v letošním roce na stránkách Českého rybáře nechává nakouknout do specifického druhu tohoto rybaření, techniky zvané method feeder. V březnovém vyprávění si posvítí na téma prutů pro tuto oblíbenou techniku. Jako obvykle nechybí ani zajímavé postřehy z bohaté rybářské praxe, příběh od vody či doporučení pro nadcházející feederovou sezonu, co se týče vhodného výběru prutů pro chytání s otevřenými krmítky v závislosti na lovné vzdálenosti. 

Známý mladý rybář a zálesák Matěj Houška se tentokrát vydal lovit mořské obludy a stvůry do země Vikingů. Přečtěte si úvodní část zajímavého pohledu na lov v Norském moři středního Norska očima mladého českého rybáře a zavzpomínejte na skřehotání racků a šumění moře.

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných rybářských povídek Milana Rozsypala s příznačným pojmenováním „Splávek a láska“.    

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší další velmi zajímavé čtení, tentokrát o převratných změnách a událostech v rybí říši během předjaří. Připravte se na komplexní, vyčerpávající, věcnou a zároveň poučnou ichtyologickou přednášku o chování ryb v jarním období a etických způsobech jejich lovu.         

Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát vyzkoušíme špičkový novinkový přívlačový prut Daiwa Prorex V LT 3000-C a pozornost budeme věnovat i zajímavé řadě fluorescenčních plovoucích nástrah Anaconda Magist. Chybět nesmí ani další rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. V rubrice Fishing fashion & style pokračuje inspirativní představení trendů v oblečení i zajímavých doplňků pro komfortní a stylový pobyt u vody a v přírodě, tentokráte už v jarně laděném hávu. Dále vás tradičně seznámíme s horkými novinkami z oboru napříč celým trhem, přinášíme také rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, zda se ryba dokáže poznat na fotce, a jako obvykle i ověřený vzor inovované varianty „perleťové březnovky“ Vítka Misara pro úspěšný jarní lov lososovitých a bílých ryb, včetně vázacího postupu. Nabízíme také Stránky mladých rybářů s dalším poučným duelem hejnové vs. samotářské ryby, třetí díl seriálu na pokračování nejen pro děti, recept Šona Chunga pro přípravu skutečně skvělých smažených nudlí s lososem a chybět nemůže ani další letošní křížovka pro chytré hlavy a vaše úlovky v soutěži Trofeje Českého rybáře 2023.

Naši partneři