Český Rybář
DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI
Už se také nemůžete dočkat, až skončí půst? Pokud držíte ten správný, ještě vám v dubnu pár dní zbývá. Máte-li ale pro letošek navíc stále i půst rybářský, je načase s tím rychle něco udělat. Musíte ovšem počítat s aprílovým počasím a všemi dalšími vrtochy, které nám brzké jaro přichystá. Vydat se můžete na kapry nebo bílé ryby či od šestnáctého, kdy se otevírají dveře nové pstruhové sezony, také na pstruhy. Ten, kdo hledá, si jistě vhodnou příležitost najde a pro všechny ostatní, které tyto řádky zatím nechávají úplně v klidu, je tady zbrusu nové dubnové vydání Českého rybáře se statným šupináčem na obálce, namíchané jak jinak než s pestrou jarní inspirací pro případný úspěšný rybářský pobyt u vody nebo příjemné posezení v teple. Dubnové číslo Českého rybáře je právě na stáncích. A na co se můžete těšit tentokrát?
„Války pod a nad hladinou“, to je nadpis úvodníku Tomáše Lotockiho, který s lehkostí sobě vlastní reaguje na současné dění ve světě. A jak již samotný nadpis s nepříliš pozitivním slovem „války“ dává tušit, jeho dubnové vyprávění je opět plné retrospektivních pohledů i hořkosladkých postřehů…
Téma úvodního článku potěší všechny milovníky lovu dravých ryb, nadšené přívlačáře a snílky, kteří si čas od času splní odložená přání. S naším dlouholetým spolupracovníkem Jakubem Kabátem se vydáme na postní přívlačový detox na španělskou přehradu Embalse de Mequinenza za candáty, okouny a sumci. A vězte, že svatý Petr této výpravě dopřál měrou vrchovatou!
Kaprový blok protentokrát otevírá článek Davida Kažimíra o lovu kaprů v brzkém jarním období. První jarní rybolov je tak trochu sázka do loterie. Jednou vyjde parádně a pak to několikrát zdaleka nedopadne dle očekávání. Pokud však, dle mínění autora článku, nezanedbáte několik zásadních věcí a postupů, šance na úlovek budou násobně větší. Více v kompletně pojatém návodu na jarní kapraření.
Mnoho kaprařů dává přednost svému pohodlí před hledáním ideálních míst, kde se kapři zdržují. Filip Majer a jeho kamarádi na to šli úplně z druhé strany a rozhodli se vyzvat kapry na souboj ve skalách. Nakolik byl tento předpoklad správný a jejich počínání úspěšné, se dočtete v inspirativním článku doplněném kompletní statistikou úlovků.
Krmit hodně, nebo málo, či naopak nekrmit vůbec? Každý z těchto přístupů má své příznivce a samozřejmě za jistých daných okolností i své opodstatnění. Pavel Vohralík patří mezi část kaprařů, kteří se krmit nebojí. Jeho přístup k jarnímu lovu kaprů je trochu jiný, ale soudě podle zajímavých úlovků i velice úspěšný. Necháte se inspirovat?!
Duben je měsícem, kdy startuje sezona lovu na pstruhových vodách. Existují však revíry (dokonce i u nás), anglicky se jim říká trout area, kde si lov pravidelně vysazovaných pstruhů a sivenů můžete užívat prakticky celý rok. Více o této „nové módě“ a specifickém rybářském stylu poví ve svém článku přívlačový specialista Ondřej Dušek.
Máte rádi cestovatelská vyprávění? Pokud ano, nenechte si ujít brilantně napsaný cestopis Jakuba Fabela, který vinou koronavirových opatření zamířil místo do Thajska na Cejlon a jako obvykle měl s sebou i rybářské nádobíčko…
Feederový guru Milan Tychler i v letošním roce na stránkách Českého rybáře opět vyráží k vodě s feederovými pruty, aby čtenářům velmi detailně s ohledem na jednotlivé měsíce přiblížil vše podstatné v novém seriálu „Krmíme, vnadíme a připravujeme nástrahy pro feeder“. Ve svém dubnovém vyprávění si posvítí na jarní lov v mělčinách a ožehavé téma, zda s krmítkem, nebo bez. Samozřejmě nechybí ani zajímavé postřehy z bohaté rybářské praxe i doporučení vhodných typů nástrah a strategie chytání věnovaná protentokrát brzkému jarnímu feederovému lovu na mělčinách.
Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných rybářských povídek Milana Rozsypala s příznačným pojmenováním „Když našeptává vrba“.
Pokračuje přívlačový seriál Milana Rozsypala „Postřehy z přívlače“ opět napsaný s mimořádnou láskou a úctou k přírodě. Čtvrtá část vás provede různými taktikami a důležitými body úspěšného přívlačového rybolovu.
Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší poučné čtení o našich tradičních salmonidech. Článek „Známí neznámí potočáci“ nabídne trojici zajímavostí a stejný počet celkem zásadních mýtů o pstruhovi obecném, nádherné a vznešené rybě, která ještě nedávno obývala vody mnoha našich krásných řek a potoků.
Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát představíme boilie novinky 2022 a produkty Doiyo na lehkou přívlač. Chybět nesmí ani další rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Tradičně nabídneme horké novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, jak a zda vůbec ryby přežijí bez kyslíku, ověřený vzor oblíbené mušky „lura I“ Vítka Misara pro úspěšný lov lososovitých ryb, včetně vázacího postupu, Stránky mladých rybářů s poučným lednovým duelem střevle potoční vs. střevlička východní, zajímavý Matějův příběh od vody „Amur z klubové vody“, fotosoutěž s působivými příspěvky našich šikovných čtenářů, recept pro přípravu netradičního kapra na rajčatech po vietnamsku a chybět nemůže ani nová křížovka pro chytré hlavy i další příspěvky do soutěže Trofeje Českého rybáře 2022.