Český Rybář

ÚNOROVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Zima je bohužel stále v plném proudu, ovšem vezmeme-li to z druhé, lepší a veselejší stránky, už brzy snad bude v posledním tažení. Celkem pozitivní fakt a důvod začít se těšit na rybářskou sezonu. Ta letošní na svém startu konečně umožnila příznivcům lovu na dírkách opět vyrazit na led a užít si tento roztodivný rybolov. Pokud nepatříte mezi „hardcore“ rybáře a raději vyčkáte, než dorazí trochu vlídnější počasí, máte ideální šanci se na novou sezonu důkladně teoreticky i prakticky připravit, abyste se v jejím průběhu mohli už jen věnovat rybaření jako takovému. A nápomocno vám k tomu bude samozřejmě i únorové vydání Českého rybáře naplněné opět bohatou inspirací pro úspěšný pobyt u vody s nádhernou zimní rujánskou štikou na obálce. A na co se tentokrát můžete těšit?

„Nechranický krokodýl a štika Apolena“ je nadpis úvodníku Tomáše Lotockiho, který své úvahy tentokrát trochu obrátil do nekonečné říše naší fantazie. A je celkem symbolické, že vyprávění o legendární lipenské štice Apoleně a dalších příšerách ukázala jeho dětské duši směr a měrou vrchovatou se zasloužila o to, že se stal rybářem tělem i duší. Legenda Apoleny žije dále a s ní i tajemná příležitost, že se opět někde zjeví. To jiná známá zubatá už takové štěstí neměla, protože padla do marketingového hledáčku lovce rybích legend, před kterým se musí mít na pozoru v podstatě všechny rybí příšery. Mohou totiž vzdorovat, jak chtějí. Nejpozději poslední den lovu a na poslední nához skončí totiž na jeho ostrém háčku. „Zlaté české ručičky!“ Máme opět o důvod méně těšit se na ryby?! Určitě ne, protože jak Tomáš správně upozorňuje, „legenda bez tajemství nežije dlouho“, a tomu, kdo se takovým podlým způsobem snaží za použití všech prostředků se jí stát, brzy neuvěří ani malé děti, které z toho ještě ani nemohou mít rozum…      

Téma úvodního článku nás zavede na sever Německa, kde lze v zimě v mělkých baltských zátokách úspěšně lovit štiky. Náš stálý německý dopisovatel Steffen Schulz se tentokrát na Rujánu vydal se skupinou mladých rybářů, aby je zasvětil do tohoto specifického lovu. Článek je zároveň i dobrým návodem a 100% motivací pro návštěvu zmiňovaného revíru.     

Kaprový blok protentokrát otevírá článek Michala Kučery o přípravách na kaprařskou sezonu. Ač se to některým může zdát nedůležité, příprava rychle se rozrůstají kaprové výbavy pro novou sezonu je proces velmi podstatný, protože ne nadarmo se říká, že štěstí přeje připraveným. Kontrolou prutů, navijáků a dalšího náčiní to začíná a nákupem té poslední důležité rybářské bižuterie končí.   

Robin Illner si tentokrát vzal na paškál sporná tvrzení a mýty týkající se zimního lovu kaprů. Co v zimě opravdu funguje i platí a jaká mylná tvrzení se naopak mezi rybáři šíří?! Více ve vyčerpávajícím článku uznávaného kapraře.

Cesta Marka Schejbala druhou polovinou rybářského roku nebyla úplně snadná. I přes maximální přípravu, nasazení a úsilí na odloženém největším evropském kaprařském závodě IBCC 2020, kde jejich týmu vůbec nepřál los, zůstal konečný výsledek daleko za očekáváním. Nakonec mu ale svatý Petr přeci jen nadělil ten nejkrásnější konec sezony, který na „domácí“ vodě kdy zažil. Konec dobrý, všechno dobré…     

Zimní kapři a vysoký tlak, to je téma pro Ondřeje Pokorného. Mnoho rybářů drobné detaily neřeší, ale právě jejich neznalost mnohé navždy odsuzuje do nižší ligy. Že atmosférický tlak ovlivňuje chování ryb a jejich apetit, je celkem známé, stejně jako protichůdná tvrzení o tom, co je lepší. Více v zajímavém článku podloženém řadou pečlivého zkoušení a rybářskou praxí.     

Dalším dílem pokračuje i seriál Míry Horáčka „Rybaření ve středním Norsku (nejen) pro začátečníky. Čtrnáctý díl je věnován komplexním informacím o rybě, která se možná neprávem netěší žádné velké popularitě, a sice mníku bělolemému alias brosmě. Jak, kdy a kde tyto svalnaté, zubaté ryby úspěšně lovit? Na co si dát pozor? S jakými nástrahami budete mít při jejich lovu nejlepší výsledky? A jaké použít montáže? Zkrátka a dobře vše o další zajímavé rybě jižního a středního Norska se dočtete ve vyčerpávajícím článku našeho oblíbeného autora.       

Feederový guru Milan Tychler tentokrát vyrazil lovit zřejmě v nejtěžším měsíci roku. V jeho vyprávění samozřejmě nechybí ani zajímavý příběh z rybářské praxe i doporučení vhodných typů nástrah a krmení pro zimní lov v tento měsíc tvrdý pro malá feederová očka.

Také vás fascinuje reálný podvodní svět? Pokud ano, nenechte si ujít další podvodní výlet s potápěčkou a rybářkou Alenou Voráčkovou, tentokrát do alpského akvária Grüblsee, které pod svou průzračnou hladinou ukrývá nejedno nečekané překvapení.   

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných povídek Milana Rozsypala o jedné rybářské dovolené, na kterou dotyčný bude ještě dlouho vzpomínat.     

Druhým dílem pokračuje s láskou a úctou k přírodě napsaný přívlačový seriál Milana Rozsypala Dvanáct zastavení vláčkaře. Autor se tentokrát věnuje horkým místům neboli tutovým flekům. Když se daří, jde vše jako po drátkách, ale co když se naopak nedaří vůbec? Chce to prý jen vytrvat. A pak s klidnou hlavou zkoušet, hledat a hlavně jít dál za svým cílem.  

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší zajímavé čtení o zimních migracích mnoha druhů ryb z mnoha úhlů pohledu a nakonec i zamyšlení nad loveckým i etickým rozměrem rybaření na zimovištích.   

Těšit se můžete samozřejmě i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát zatočíme novým navijákem Daiwa Luvias LT a představíme si i novou 12pramennou sumcovou šňůru Uni Cat 12 X Supewrior Line. Chybět nesmí ani divnou dobou poznamenaná rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Nabídneme i novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o australských kaprech a viru, kterým ho místní chtějí ze svých vod jako nevítaného návštěvníka vypudit, ověřený vzor oblíbené mušky nová hltavka Vítka Misara pro úspěšný lov lososovitých ryb včetně vázacího postupu, Stránky mladých rybářů s novým napínavým duelem podjezí vs. nadjezí, zajímavý příběh od vody o lovu „torpéda“ na zapomenutých revírech, fotosoutěž s působivými příspěvky dvojice našich věrných čtenářů, chutný recept pro přípravu vynikajícího filetu halibuta grónského s okonomiyaki bramboráčkem a omáčkou, další křížovka pro chytré hlavy a nová porce Trofejí Českého rybáře.  

DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Přelom měsíců slibuje alespoň podle dlouhodobé předpovědi téměř letní hodnoty teplot, což možná bude rozhodujíc&i ...

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, rybářská sezona se postupně rozjíždí, ...
Naši partneři