Český Rybář

LEDNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Máme tady nový rok a s ním i novou sezonu a pro někoho i nové výzvy. A právě posledně jmenované se v překotně se měnícím světě stává novým fenoménem. Kilogramy letí strmě vzhůru a běžné metry už téměř nestačí, a to vše ve snaze ovládnout virtuální rybářský svět. Chytit 30kg kapra, 130cm štiku nebo metrového candáta? Pro někoho téměř žádný problém, pro nás „obyčejné“ rybáře mety, kterých bychom samozřejmě rádi dosáhli, ovšem těch skutečně šťastných je v tomto měření velmi málo. Otázkou zůstává, jaký má takové poměřování, soutěžení a závodění vůbec smysl, když se vždy najdou lidé, kteří se pro svůj úspěch budou snažit udělat cokoliv, tedy i lhát a podvádět?! Navíc v této „challenge“ neexistují stejné startovní podmínky pro všechny jako například u běhu na 100 metrů... Přicházejí ale i výzvy, které nás v našem rybářském snažení posouvají kupředu a přinášejí dosud nepoznané zážitky a s nimi i spousty endorfinů.

Například naučit se muškařit, vyzkoušet sportovní lov velkých kaprů, lov sumců s vábničkou či ovládnout nějakou z nových přívlačových technik. Na leccos si při lednovém plánování budeme muset ještě počkat, protože sezona lovu lososovitých ryb startuje až v dubnu a ta lovu dravců ještě o další dva měsíce později. Leden není z hlediska počasí a teplot zdaleka dobrým měsícem pro rybaření, i tak si ale můžeme svou krátkou vycházku k vodě užít stejně jako procházku krásnou přírodou. S plavačkovým prutem, feederem nebo pickerem...                      

Užijte si tedy nádherný vstup do nového rybářského roku a aby vaše počínání u vody nebylo k zahození, nezapomeňte si v teple domova přečíst lednové vydání Českého rybáře s půvabnou rybářkou na obálce,  naplněné inspirací pro úspěšný pobyt u vody. A na co se můžete těšit?

„Za dlouhých zimních večerů“ je jako obvykle víceznačný nadpis úvodníku Tomáše Lotockiho, který se tentokrát zamýšlí nad tím, jak se prostřednictvím knih a silných příběhů ocitnout právě tam, kde je svět plný šupinaté krásy. Kdo nevyzkouší, přijde zkrátka...

Téma úvodního článku nabízí trochu jiný pohled opačného pohlaví na povedený start sezony, kterého se stejně jako příchodu prvních jarních teplejších paprsků nemůžeme dočkat. Půvabná Slovenka žijící v Čechách Nicol Seesee si rybaření náležitě užívá a přidává i některé zajímavé postřehy, které nám „pánům tvorstva“ unikají.  

Kaprový blok protentokrát otevírá článek Petra Pizingera o zimním lovu kaprů. Lovit je na sněhu není pro každého, ale kdo tomuto kouzlu propadne, nebude litovat (soudě podle autorových krásných úlovků ze svazových vod). Termosku s čajem a teplé oblečení s sebou!       

Druhým dílem pokračuje článek kaprového mága Michala Kučery, který přibližuje slasti a strasti závodního kapraření v podobě velkých evropských závodů. Co všechno pro úspěch potřebujete? Kolik krmení vyházíte do vody? A jak náročný je to „sport“, se dočtete v poutavém vyprávění okořeněném osobními zážitky mimořádně úspěšného závodníka.     

Cestování za rybami bylo v loňském roce vinou covidové pandemie velmi komplikované. Sem tam se však našla i možnost, jak příjemné spojit s užitečným. Jinými slovy, jak vyrazit do Řecka na dovolenou a spojit ji s rybařením. O své cestě na souostroví Dodekanesos dopodrobna referuje Zdeněk Edelmann.   

Dalším dílem pokračuje i seriál Míry Horáčka „Rybaření ve středním Norsku (nejen) pro začátečníky“. Třináctý díl věnuje technickým záležitostem – náčiní a péči o něj. Výběr vhodného náčiní je důležitou součástí specifické skládanky, kterou mořský rybolov nejen ve středním Norsku představuje. Co reflektovat při výběru prutu? Jaký zvolit pro konkrétní metodu lovu naviják a jakou pletenku? A jak o náčiní po lovu v agresivní slané mořské vodě pečovat? Zkrátka a dobře vše o náčiní pro rybolov v Norsku a následné péči o něj se dočtete ve vyčerpávajícím článku našeho oblíbeného autora.      

Feederový guru Milan Tychler připravil na sezonu 2021 nový seriál „Feeder po celý rok“, ve kterém nám poradí, co v jednotlivých měsících můžeme s nejjemnějšími špičkami podnikat. Mimořádnou pozornost si zaslouží hned první díl, který je vzhledem k roční době a startu sezony top návodem, jak si s noblesou počínat u vody v zimních měsících.      

Plavaná je technikou, se kterou většina z nás začínala, máme na ni ty nejkrásnější vzpomínky, a přesto jí většina z nás zanedbává. Při zimním rybaření patří mezi nejefektivnější techniky, a pokud k tomu ještě přidáte um a mistrovství britského závodníka Reece Hearna Westwooda, je úspěch téměř zaručen. Více v technickém článku plném postřehů a tipů od mistrů svého řemesla.

Také vás fascinuje reálný podvodní svět? Pokud ano, nenechte si ujít další podvodní výlet s potápěčkou a rybářkou Alenou Voráčkovou, tentokrát do „ráje mníků“ na rakouské jezero Grundlsee. Potkáte zde nejen tajemnou mramorovanou rybu z čeledi treskovitých, ale i další obyvatele tohoto zeleného drahokamu.       

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které znějí často až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných povídek Milana Rozsypala o roztodivných půvabech přírody a jedinečných okamžicích pod rybářskými stromy na milované řece, tentokrát o jednom nepříliš voňavém půlnočním setkání.    

Milan Rozsypal přispěl do letošního prvního vydání Českého rybáře i úvodním dílem seriálu „Dvanáct zastavení vláčkaře“. A jak již samotný název poodhaluje, půjde o inspirativní čtení pro milovníky přívlače: s prvním zastavením věnovaným náhodnému výběru lovného místa.

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší dokončení článku o migracích ryb na zregulovaných tocích. Dozvíte se mnohé o migracích diadromních druhů a všech typech rybích přechodů.  

Těšit se můžete samozřejmě i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát v praxi představíme přívlačový prut Ceana z nové série japonské značky Major Craft. Chybět nesmí ani trochu „novoroční“ rybářská (ne)fáma a svérázně peprný, rybářsky laděný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Nabídneme i novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o problematickém spojení pneumatik a lososů, zajímavý vzor oblíbené mušky bobina Vítka Misara, která je velmi sofistikovanou variací na veleúspěšnou jezerní mušku, včetně vázacího postupu, rubriku Stránky mladých rybářů s novým duelem lov vs. sběr, report od vody o fascinaci zapomenutým revírem, fotosoutěž s působivými příspěvky jedné z našich věrných čtenářek, chutný recept pro přípravu filetu z amura s italským rizotem s dýní, křížovku, novou porci Trofejí Českého rybáře a na závěr ještě předplatitelskou soutěž o hodnotné ceny.

DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Přelom měsíců slibuje alespoň podle dlouhodobé předpovědi téměř letní hodnoty teplot, což možná bude rozhodujíc&i ...

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, rybářská sezona se postupně rozjíždí, ...
Naši partneři