Český Rybář

PROSINCOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Je tady poslední měsíc roku a s ním dost možná pro mnohé z nás i finiš sezony lovu dravců. Kapraři stále pokoušejí své štěstí, i když teploty pod bodem mrazu po celý den a studená vlhkost ve vzduchu jsou už především pro skalní a otrlé. Na ryby se vyrazit samozřejmě dá, a pokud někde na řece či rybníce trefíte příjemné počasí a plusové teploty, může to být vzhledem k masivnímu podzimnímu vysazování i velmi úspěšné odpoledne. Jen se nezapomeňte pořádně teple obléknout, přibalte si termosku s něčím teplým na zahřátí a samozřejmě i prosincové vydání Českého rybáře naplněné opět bohatou inspirací pro úspěšný pobyt u vody s nádherným podzimním pálavským kaprem na obálce. A na co se můžete těšit?

„Jaký byl tento rok?“ ptá se Tomáš Lotocki v nadpisu svého úvodníku, který cyklicky uzavírá ten s dvacítkou na konci. Kupodivu není zdaleka tak optimistický a krásně kulatý jako číslovka, kterou nesl. Na vině je samozřejmě námi všemi nenáviděný vir. Ovšem vše špatné bývá i k něčemu dobré, a tak se na tomto veskrze negativně vnímaném roku dají najít i drobná pozitiva…  

Téma úvodního článku nás zavede na sever Evropy, kde svůj duševní detox prováděl s partou dobrých kamarádů náš stálý dopisovatel Filip Majer. I přes počáteční potíže a změnu místa pobytu se skupince nakonec podařilo odcestovat, báječně se zrelaxovat a zarybařit si. Jak vše v Norsku probíhalo, se dočtete hned na startu nového vydání Českého rybáře.  

Kaprový blok protentokrát otevírá ohlédnutí Vladimíra Krpeše za rybou, kterou při lovu kaprů můžete ulovit, ale není to úplně zadarmo. Asi už správně tušíte, že jde o bojovníka z Dálného východu – amura. Čekají vás zajímavé postřehy z jeho lovu jako taktiky krmení, výběr správné návnady a nástrahy, volba návazce a mnohem víc, co pro jeho přelstění budete potřebovat.  

„Závodní kapraření“ – to je nadpis článku Michala Kučery, ve kterém se po čase vrací k fenoménu současného dění na kaprové scéně, a to kaprovým závodům. Dočtete se o jejich rozdělení a opravdové náročnosti těch prestižních, kdy si pro úspěch všichni musejí sáhnout až na dno svých sil. A rozhodně ví, o čem mluví, protože jeho Mikbaits týmy letos vyhrály všechny prestižní závody.

Dvanáctý díl seriálu „Kapří kalendář“ se tentokrát přímo lovem kaprů nezabývá, o to víc Bernd Brink poradí, jak opravit často používané doplňky, aby mohly bez problémů sloužit v další sezoně a vy jste byli v klidu a suchu, pokud vás u vody zastihne nějaký déšť.  

Vyrazit si s kamarádem na pískovnu a udělat si hezký rybářský den? Proč ne?! A ještě si u toho stejně jako Radek Šimák s Pavlem Vohralíkem můžete vyzkoušet, která z technik (klasické kapraření vs. feeder) je v danou chvíli úspěšnější.  

Dalším dílem pokračuje i seriál Míry Horáčka „Rybaření ve středním Norsku (nejen) pro začátečníky“. Dvanáctý díl je věnován dokončení vyprávění o mníku mořském. Jak, kdy a kde tyto zubaté hlubinné ryby úspěšně lovit? Na co si dát pozor? S jakými nástrahami budete mít při jejich lovu nejlepší výsledky? A jaké použít montáže? Zkrátka a dobře vše o chutných a velmi populárních rybách jižního a středního Norska se dočtete ve vyčerpávajícím článku našeho oblíbeného autora.       

Také vás fascinuje reálný podvodní svět? Pokud ano, nenechte si ujít další podvodní výlet s potápěčkou a rybářkou Alenou Voráčkovou, tentokrát do tajemného Černého moře. Asi můžeme prozradit, že vás čeká setkání s místním překvapivě bohatým podvodním životem. 

Feederový guru Milan Tychler tentokrát vyrazil lovit své oblíbené zimní tlouště. A samozřejmě nechybí ani zajímavý příběh z rybářské praxe i doporučení vhodných typů nástrah a krmení pro zimní lovy těchto krásných a mlsných ryb v hlubokých tekoucích vodách.

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které znějí často až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných povídek Milana Rozsypala o roztodivných půvabech přírody a jedinečných okamžicích při candátí rozlučce s přívlačovou sezonou.    

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší zajímavé čtení o migracích ryb na zregulovaných tocích, které člověk přetvořil k obrazu svému a rybám tak postavil do cesty mnoho nesmyslných překážek.

Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát zatočíme novým navijákem Shimano Vanford C3000HG a vyzkoušíme i supervýkonnou kapesní svítilnu FEnix E35 V3.0. Chybět nesmí ani rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Nabídneme i novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o toxickém selenu a jeho hrůzném působení na ryby v americké Kalifornii, přívlačové „vyznání“ o době covidové z pera a objektivu Ondřeje Duška, ověřený vzor oblíbené zeleno-modré mušky Vítka Misara pro říční lov lososovitých i bílých ryb  včetně vázacího postupu, rubrika „Stránky mladých rybářů“ s novým napínavým duelem proud vs. tišina, zajímavý příběh od vody osvětlující kouzla zimní kaprařiny, fotosoutěž s působivými příspěvky jedné naší věrné čtenářky, chutný recept pro přípravu vynikajícího kapřího chowderu s filetem, poslední letošní křížovka a na závěr ještě vyhodnocení rubriky Trofeje Českého rybáře 2020.

DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Přelom měsíců slibuje alespoň podle dlouhodobé předpovědi téměř letní hodnoty teplot, což možná bude rozhodujíc&i ...

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, rybářská sezona se postupně rozjíždí, ...
Naši partneři