Český Rybář

S FEEDEREM / nejen na kanálech

/ Feeder / Text: Kayleigh Smith / Foto: autorka / Překlad: Ivan Finta

Lov na nejrůznějších kanálech bývá u mnoha plavačkářů neodmyslitelně spjat s děličkou. Tohle spojení je prostě zažité, ale… když přemýšlíme, kterou taktiku zvolit, nezapomínáme trochu na fantastické úlovky dosažené jinými metodami lovu? Pojďme se na jedné výpravě připojit k anglické reprezentantce Kayleigh Smith, která to na kanále zkusí trochu jinak.

Abych řekla pravdu, ani já jsem si nedokázala představit lov na kanálech bez děličky. Nakonec, kdo by chtěl k lovnému místu tahat něco, co potom vůbec nepoužije. Vše se ale změnilo tento rok, když jsem trénovala na závody u kanálu, kde budeme lovit i teď. Není to úplně typický kanál, protože je docela hluboký a široký, takže děličku (kvůli jejímu omezenému dosahu) příliš nevyužijeme.

Při našem výletu jsem vybrala stejné místo jako na závodech, kde došlo na lov s feederem, protože kouzlo děličky moc nefungovalo. Celý den chytání s tímto náčiním mi přinesl velice slušný úlovek v podobě cejnků, který mě nakonec vynesl na druhé místo. Jsem si jistá, že kdybych zůstala u děličky, nenachytala bych ani polovinu ryb a nevystoupala na bednu.

Přístup k lovu

Jak tedy feeder na kanále co nejlépe využít? Popravdě, většina základních praktik je velmi podobná jak pro lovy s feederem, tak s děličkou. Naprosto zásadní zůstává výběr místa. Vždy se snažím nalézt zlom koryta a jeho přechod z hloubky v mělčí partie. Při lovu s děličkou na větších lokalitách takový zlom většinou najdeme jen u břehu, ze kterého chytáme, ale možnost nahodit ke druhé, klidnější straně může být velkou výhodou. Proto vždy několikrát nahodím s krmítkem a podle toho, jak dlouho propadá na různých místech ke dnu, zjistím, kde přechází hloubka do mělčích partií. Když tedy zlom nalezneme, musíme se rozhodnout, kde budeme chytat. V chladném období roku určitě zvolíme hlubší partie pod zlomem. Pokud je tepleji (jako při našem výletu), ryby často vyráží do mělčích partií na druhou stranu zlomu. A právě těsně za hranu, na které přechází hloubka v mělčinu, budu nahazovat své montáže.

Druhou důležitou věcí je uvědomit si, na jaké ryby budeme cíleně stražit. Je jasné, že na kanálech se bude jednat hlavně o plotice, cejnky, cejny, někdy tlouště a další druhy bílých ryb. Já se zaměřím na cejnky malé a budu doufat, že dorazí i nějaký bonus v podobě pěkného cejna velkého.

Co se výběru krmení a nástrah týče, opět se nebudou lišit od těch, které používám při lovu s děličkou. Vystačím si s pytlem krmné směsi, mrtvými červy, kuklami a žížalami. Vím, že se někteří rybáři při lovu na kanálech doslova zbláznili do pelet, ale já stále využívám především přírodní návnady a nástrahy.

Buďme jemní

Co se výběru náčiní týče, oproti lovu s děličkou musíme trochu zapřemýšlet. Cejnci velmi často padají z háčku, proto volíme jemnější feederové pruty, které částečně eliminují možnost vyříznutí, ale zároveň jsou dostatečně pevné, aby bez poškození zvládly i větší ryby. Já nasadím Horizon XS Slim, který je vyvinut pro lov menších ryb. Protože nebudu nahazovat nijak daleko, vystačím si s délkou 3,3 m – s 30g krmítkem tak bezpečně nahodím minimálně do 20 m. K tomu potřebuji naviják vel. 4000 s návinem vlasce Carpmaster o nosnosti nějakých 2,3 kg. S jemným náčiním jde ruku v ruce i zjemnění návazcových materiálů, které rovněž napomohou zvýšit počet záběrů. V praxi to znamená vlasec Power Micron o průměru 0,12 mm, na nějž uvážu háček Super Pole velikosti 16. To je dostatečně jemná sestava na menší ryby, ale dokáže si poradit i s těmi většími.

Protože ráda řeším věci jednoduše, nasadím obyčejný páternoster s obratlíkem na připevnění návazce a rychloupínací karabinku k připojení krmítka. Začnu s 30g Medium Cage Feederem, ale v zásobě mám několik dalších krmítek, včetně mého oblíbeného Dome Cage Feederu, kdybych v průběhu lovu chtěla něco změnit.

Výkop

Na takovýchto lokalitách nerada začínám s nějakou pompézní krmnou kampaní. Vlastně se domnívám, že hodně krmení může na začátku spíše uškodit, takže volím „něžnější“ variantu. Je až s podivem, jak často se při mírnějším prokrmení dočkáme záběrů téměř okamžitě. Menší dávka zřejmě vyprovokuje ryby k větší agresivitě a mnohdy se stane, že hned na úvod zaberou i větší ryby. Protože krmím málo, musím se krmnému místu pravidelně věnovat v průběhu lovu. Prvních 20 minut pravidelně přehazuji po 3–4 minutách (vždy znovu naplním krmítko) a po 5 minutách až do konce lovu. Doufám ale, že na záběr nebudu muset čekat celý pětiminutový interval.

Během prvních minut vždy krmítka hodně napěchuji, abych ryby něčím zaujala. Proto mám v oblibě používání mrtvých červů, protože vím, že se nezavrtají do sedimentu dna, ale zůstanou pěkně na povrchu. Červi s kuklami a sekanými žížalami bezpečně udrží ryby na místě do doby, než naleznou i mou nástrahu.

Průběh lovu

Ze začátku jsem jen s jedním prutem provedla několika hody průzkum zlomu dna a po nalezení správného místa vlasec zaklipovala. Ráno došlo i na přípravu krmení, které sestávalo ze sáčku směsi Swim Stim Natural bez přidání dalších ingrediencí. Partikl a další složky jsem vmáčkla do krmítka v průběhu lovu a složení celé krmné dávky tak ovlivnila až na břehu a mohla ji libovolně měnit. Abych zaujala i větší ryby, připravila jsem na háček speciální „koktejl“ sestávající z kukly a kousku žížaly, který na cejny funguje.

První dva náhozy zůstaly bez odezvy, ale při třetím už si nástrahu našla první ryba dne. Nebylo to žádné monstrum, ale po opatrném zdolávání mi nakonec vklouzl do podběráku asi půlkilový kříženec. Vyměnila jsem kuklu i žížalu a po dvou hodech přišel další záběr. Tentokrát to byl cejnek. V průběhu další hodiny se vše několikrát opakovalo. Ryby nebyly velké, ale při lovu s děličkou už by patřily mezi bonusové. A právě těmito kusy o hmotnosti 15–20 dkg můžete nakonec dosáhnout slušné finální hmotnosti. Na závodech bych za ně byla vděčná a tady jsem si alespoň potvrdila, že opravdu zbožňují kousky žížal, které jim servíruji. Vzhledem k tomu, že tento výlet se uskutečnil proto, abych ukázala potenciál feederu při lovu na kanálech, rozhodla jsem se přitvrdit s krmením a zkusit, zdali větší dávka přiláká i větší ryby.

Ke slovu přišla krmítka Dome Cage, umožňující navnadit více červů při menším množství směsi, která způsobuje zvýšenou aktivitu menších ryb. Neočekávala jsem okamžitou odezvu, protože se jedná o pozvolný proces, ale s trochou trpělivosti bych snad mohla doufat i ve větší ryby.

Asi po půlhodině pravidelného nahazování a hraní s menšími rybami se můj úlovkový koeficient začal posouvat k lepšímu. Ačkoli jsem na záběry musela čekat déle, průměrná velikost ryb se zvýšila. Když už pomalu přicházely myšlenky na ukončení výletu, ohnula se špička do oblouku a já hned poznala, že se jedná o větší rybu. Po chvíli urputného boje se krásný cejn pomalu vyhoupl na hladinu a položil se na bok. Zanedlouho vklouzl do podběráku a já byla nadmíru spokojena, že zvolená taktika umí chytat i takovéhle ryby.

Ještě jsem asi pětkrát nahodila a po dvou dalších záběrech vytáhla další dva cejnky, než bylo definitivně rozhodnuto o ukončení mise. Ve vezírku se tísnilo více než 10 kg ryb. Užila jsem si krásný den na rybách a dokázala, že lov s feederem může být na kanálech úspěšný. Samozřejmě že budu i nadále chytat s děličkou, ale feederový prut už se stane pevnou součástí mé výbavy pro lov (nejen) na kanálech. Vždy a všude totiž může nastat situace, kdy budeme muset otevřít svou mysl a vážně přemýšlet o změně taktiky.

S JEDNÍM PRUTEM...

Pro rybářské eso Bena Townsenda jsme tentokrát měli zajímavý úkol, a to lovit na neznámé ...

ZÓNA PAREM / zaměřeno na ty největší

Řeka se pomalu a pozvolna klikatí skrze pole. Sedím v zelené trávě, vychutnávám si sluneční ...
Naši partneři