Český Rybář
PROSINCOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI
Zbývá poslední měsíc letošního rybářského roku. Pro někoho ten nejkrásnější čas, kdy každou volnou minutu věnuje rybaření, pro jiného čas odpočinku a spřádání smělých plánů na novou sezonu. A najdou se i tací, kteří bez zaváhání vymění tichou zimní krajinu za šumění teplých moří nebo oceánu, kde právě teď startuje nejlepší část sezony s nejstabilnějším počasím. Možností a výzev máme mnoho, tak neváhejte a „hrrr na ně“! A samozřejmě nezapomeňte na poslední letošní číslo našeho magazínu s majestátním sumcem Štěpána Plevy (@stepanpleva_fishing) na obálce. Je jako obvykle plné zimní inspirace a zajímavého čtení věnovaného lovu kaprů, dravým rybám, feederovým technikám, cestování, zajímavostem z rybí říše, novinkám z oboru, příběhům od vody i tipům a trikům věhlasných evropských i českých rybářů, jak být u vody neustále o krok napřed. A na co se v prosincovém vydání můžete těšit?
„Vánoční příměří“ je opět vícesmyslný a opravdu aktuální nadpis úvodníku Tomáše Lotockiho, který si s lehkostí slova sobě vlastní a poetickou duší pohrává s otázkou, jak by vlastně onen vánoční smír směrem k rybám měl vypadat. A existuje pro to vůbec nějaký správný vzorec?!
Norsko je zemí rybám zaslíbenou, což by vlastní krví podepsalo mnoho rybářů i nerybářů, kteří si každoročně užívají svou výpravu na překrásný Sever lemovaný pohlednými fjordy a rozeklanými skalisky, na něž naráží často zpěněná voda Norského a Barentsova moře. A tamní rybolov je plný překvapení a výzev. Jednu z těch největších (doslova i do písmene) představuje platýs obecný zvaný halibut, jehož cílený sportovní lov zaznamenal v posledních letech obrovský posun vpřed. Své o tom ví i průvodce a specialista na mořský rybolov Erik Axner, který v úvodním článku poodhalí nejefektivnější metodu lovu halibutích monster na nástražní ryby. Nenechte si ujít příležitost získat kompletní „recept“ včetně tajných tipů a triků, jak na tyto velikány severních moří!!!
Příběh sportovního lovu velkých kaprů rozhodně nekončí, ba právě naopak. A podobně jako na jeho začátku, kdy k nám z Britských ostrovů dorazily první zvěsti o zázračných kuličkách zvaných boilie, přichází mnozí čeští rybáři, jak jinak než opět za vydatné pomoci britských kaprařů, na chuť jeho plovoucí variantě zvané pop-up. Ta totiž platí za velmi šikovného pomocníka, chceme-li dosáhnout v co nejkratším čase záběru. O své zkušenosti se v rámci tohoto poměrně rozsáhlého tématu podělí i náš stálý přispěvatel Lukáš Nedělka. A nechybí jeho pohled na výhody použití pop-up, výběr správné velikosti, barvy, vůně, esence a mnohé další důležité aspekty pro úspěšný lov s plovoucími nástrahami.
Už jste se také někdy přistihli, že k oné pověstné pohodě na rybách potřebujete stále více pomůcek, doplňků a jiného harampádí? A co teprve, když je vaší srdcovkou lov kaprů?! Tuto otázku si položil i mladý moderní kaprař Patrik Štolc a výsledkem je článek o všech nezbytných potřebách pro tuto oblíbenou techniku. Nenechte si ujít pečlivě sestavený seznam všeho, bez čeho se současný kaprař rozhodně neobejde…
Sumci a Francie, to je stále častější téma, protože v zemi galského kohouta můžete při troše štěstí a se znalostí místních vod narazit na ryby, o nichž tajně sníte. Svou první zkušenost s místními obry zde zažil Štěpán Pleva s přáteli, který nakonec i přes všechny peripetie spojené s touto „francouzskou letní dovolenou“ nelitoval ničeho, co musel pro vysněný úlovek vytrpět. A že toho nebylo málo! Více v poutavém vyprávění z výpravy plné nových zkušeností, překvapivých zážitků a velkých ryb.
„Propadl jsem lovu okounů“, to je titulek, s nímž většina rybářů, která náladové pruhované predátory miluje, může jen tiše souhlasit. Tato dříve nepříliš ceněná ryba se s rozmachem nástrah z měkké gumy stala celkem neočekávaně jednou z největších hvězd přívlačového nebe. A jak to vypadá, když se kaprař, který se považuje za univerzálního rybáře, zblázní do okounů, se dočtete v článku Davida Lundáka, navíc s jeho postřehy směrem k náčiní, nástrahám a technikám vedení.
Jak oslavit výročí sametové revoluce? Marián Vrba coby propagátor i fanda method feederu, jehož specializaci jste mohli zaregistrovat i v článcích na stránkách Českého rybáře, má jasnou odpověď. V aktuálním vydání se věnuje pozdně podzimnímu resetu s touto technikou, která mu i tentokrát v rámci oslav přinesla radost a svobodu z krásně stráveného času na rybách. A nebyl by to Marián, kdyby s krmítky opět něco zajímavého nevymyslel…
Guru feederového rybaření v Čechách Milan Tychler nás v letošním roce na stránkách Českého rybáře seznamuje se zábavnými jemnými technikami krátkých feederových speciálů zvaných winklepicker. Ve finálním prosincovém vyprávění prozradí, jak tyto speciální pruty využít při cíleném lovu ryby vánoční, tedy kapra. Jako obvykle nechybí ani zajímavé postřehy z bohaté rybářské praxe, příběh od vody či doporučení pro ideální kombinaci náčiní, doplňků a nástrah, co se specifického zimního lovu naší národní ryby týče.
Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vám jistě úsměv na tváři vykouzlí další z nádherných rybářských povídek Milana Rozsypala, opět trefně pojmenovaná „Ztráty“! Tentokrát o tom, že na rybách můžete zažít leccos, dokonce i situace, jež zabolí u srdce…
Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše s názvem „Ryby a paměť“ přináší další zajímavé téma, o němž se vede mnoho diskusí, ale stále patří do sféry vědecky příliš neprobádaných. Nenechte si ujít komplexní ichtyologickou rešerši o paměťových schopnostech obratlovců, u nichž tvoří mozek oproti člověku se zhruba dvěma procenty cirka pouze setinu procenta vlastní váhy.
Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát posvítíme neobyčejně výkonnou nabíjecí čelovkou Fenix HM75R Topaz a naší redakční pozornosti neuniknou ani zajímavé sumcové pruty Uni Cat Destroyer MP3 Heavy Cat s ideálním poměrem užitné hodnoty z portfolia značky Saenger. Chybět nesmí ani další rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. V rubrice Fishing fashion & style nahlédneme do aktuálních módních novinek na příští sezonu. Dále vás tradičně seznámíme s horkými produktovými novinkami z oboru napříč celým trhem a přinášíme také rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o milostné komunikaci tilápií. A jako obvykle vás čeká i inspirativní vzor speciální mušky Vítka Misara nazvané „palmer na mořské pstruhy“, zajímavé doporučení úspěšného typu nástrahy pro tento náročný způsob lovu milovaný mnohými muškaři, navíc doplněné o vázací postup. Nabízíme také Stránky mladých rybářů s poučným duelem – důvěra ve vláčecí nástrahu vs. experimentování, příspěvek Ondřeje Babáčka o vysněné výpravě na vodní nádrž Král'ová na řece Váh, východem slunce vonící recept Radka Otípky na přípravu lahodného filetu z candáta na japonském miso salátu. Chybět nemůže ani poslední letošní křížovka pro chytré hlavy, přehled výherců soutěže Trofeje Českého rybáře 2024 i aktualizovaná nabídka hodnotných dárků k předplatnému našeho časopisu. Stále ještě váháte? Neváhejte, předplatné Českého rybáře je krásný vánoční dárek, udělá obdarovanému radost a rozhodně se vyplatí!