Český Rybář

SRPNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Prázdniny se pomalu přehoupnou do své druhé poloviny, což registrují především rodiny s dětmi školou povinnými a samozřejmě i učitelé. Rybám je to celkem jedno, ačkoliv vzhledem k velmi teplému průběhu léta se už možná těší, že srpnové noci nebudou tropické a do vody se s poklesem teplot vrátí životadárný kyslík. S tím nepochybně souvisí i jejich současná aktivita, která má „stálost“ aprílového počasí. Jeden den top a druhý, z hlediska počasí a tlaku vzduchu téměř identický, najednou flop. Je však potřeba neztrácet víru a naději, protože jak praví klasik, „je-li nahozeno, záběr není vyloučen“.

Letně koncipované, zbrusu nové číslo Českého rybáře je jako obvykle plné inspirace a zajímavého čtení z velké části věnovaného lovu kaprů, amurů, sumců a dalších dravých ryb, novinkám z oboru, příběhům od vody i tipům a trikům věhlasných evropských rybářů, jak být u vody vždy o krok napřed. A na co se v srpnovém vydání můžete těšit?

„Svět bez času“ je opět vícesmyslný a tentokrát trochu děsivý titulek výstižného úvodníku Tomáše Lotockiho, který si s lehkostí slova sobě vlastní a také s notnou dávkou poetické duše pokládá otázku, jak vlastně správně vnímat čas a co je pravdy na zlidovělém rčení, že „čas strávený na rybách se do délky života nepočítá“.

Baví vás přívlač? Poznáváte rádi nové věci? A jste připraveni na speciální výzvu? Pokud jste alespoň jednou souhlasně kývli hlavou, máme pro vás velmi zajímavý tip, jak si rozšířit své rybářské obzory a užít nevšední souboje s tloušti na ultralehkém náčiní. Právě tato všežravá ryba je neprávem opomíjeným druhem, který při našem specifickém přístupu k jeho lovu může být doslova a do písmene sportovní lahůdkou. Asi nejvíc o tom vědí šikovní rybáři ze země galského kohouta. Nechte se inspirovat vyčerpávajícím článkem Morgana Calua, který odtajní, jak na to… 

Říční lov kaprů má svá specifika a především neopakovatelné kouzlo. Své o tom ví i náš častý dopisovatel Lukáš Nedělka, jehož „srdcovkou“ se stalo Labe. Ve svém článku nazvaném „Labské tažení“, plném nádherných říčních velikánů, poradí s výběrem místa, na paškál si vezme správné krmení i jeho reálnou přesnost a v neposlední řadě prozradí, jak to na své oblíbené řece praktikuje právě on sám.     

Dalším rozhodně zajímavým článkem v kaprovém bloku je příspěvek Radka Perglera „Lov kaprů nonstop vs. v běžnou dobu“, který nabízí autorův pohled na obě strany mince včetně výhod, nevýhod a kontroverzí týkajících se tohoto velmi diskutovaného, ožehavého kaprařského tématu.

Také jste propadli lovu sumců? A nemůžete kvůli tomu spát? Pokud souhlasně přikyvujete a zmíněnou „diagnózou“ trpíte, můžete se těšit na čtvrté pokračování honby za našimi největšími predátory. Poutavé vyprávění Štěpána Plevy vás tentokrát zavede na vedry a suchem sužovanou řeku, kam se při své cestě za českými obry vydal cíleně lovit sumce s wobblery a přívlačovým prutem.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti, anebo štěstí přeje připraveným?! Ať tak, či onak, obojí by mohlo skvěle fungovat jako podtitulek technického článku známého švédského rybáře Erika Axnera, jenž sestavil seznam „7 faktů o trojháčcích“. Erik je znám svou pečlivostí a pedantstvím, pokud jde o přípravu před lovem i co se týče materiálu používaného k rybaření. A je nezpochybnitelné, že toto spojení mezi vámi a rybou patří k těm nejdůležitějším! Nechybí ani minirozhovor a postřehy jednoho z předních evropských rybářů Daniela Nilssona k trojháčkům, bezpečnosti rybářů a samozřejmě i ulovených ryb.   

Jak úspěšně lovit ryby na feeder v teplé vodě, to není úplně jednoduché téma. Své o něm ví i náš slovenský dopisovatel a method feederový specialista Marián Vrba, který si vše vyzkoušel v mnoha situacích na vlastní kůži a užil si u vody nejen radosti, ale i zklamání. Jeho postřehy, tipy a rady jsou o to cennější, protože trnitou cestu k úspěchu si musel se všemi chybami a omyly jako obvykle prošlapat sám… 

Guru feederového rybaření v Čechách Milan Tychler nás v letošním roce na stránkách Českého rybáře seznamuje se zábavnými jemnými technikami krátkých feederových speciálů zvaných winklepicker. V srpnovém vyprávění nám prozradí, zda lze tyto speciální pruty využít i při letním cíleném lovu bojovných amurů. Jako obvykle nechybí ani zajímavé postřehy z bohaté rybářské praxe, příběh od vody či doporučení pro ideální kombinaci náčiní, doplňků a nástrah, co se týče specifického lovu této pro mnohé stále celkem tajemné ryby. 

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vám jistě úsměv na tváři vykouzlí další z nádherných rybářských příběhů Milana Rozsypala, tentokrát trefně pojmenovaný „Hladoví kapři“! Ale právě jeden takový, který hledal tichou vodu, zanechal slovy těžko popsatelnou radost v srdci šťastného rybáře…   

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší další, mezi rybáři občas horečnatě diskutované téma „tajemství měsíčního svitu“, nebo srozumitelněji řečeno reálného vlivu měsíčních fází na braní ryb? Nenechte si ujít racionální ichtyologickou přednášku z druhého břehu podloženou fakty a mnoha zajímavými příklady. To nejpodstatnější na vlivu gravitačních sil na chování ryb je totiž jeden z mnoha přírodních faktorů, které za určitých okolností mohou ovlivňovat jejich braní… 

Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát zachytáme s velmi povedeným přívlačovým prutem Triple Cross TCX-762ML/S japonské značky Major Craft a naší redakční pozornosti neušlo ani zajímavé lehátko Anaconda Magist BC-6 s ideálním poměrem cena/výkon z portfolia značky Saenger. Chybět nesmí ani další rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. V rubrice Fishing fashion & style pokračuje inspirativní představování letního oblečení a doplňků pro komfortní a stylový pobyt u vody a v přírodě. Dále vás tradičně seznámíme s horkými novinkami z oboru napříč celým trhem a přinášíme také rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o velmi smutné skutečnosti, která následuje, když úhoř požije kokain ze znečištěných vod. A jako obvykle vás čeká i inspirativní vzor speciální mušky Vítka Misara „modré křídlo“, horký tip na úspěšné podzimní výpravy za duháky, doplněný o vázací postup. Nabízíme také Stránky mladých rybářů s dalším zubatým duelem – candát lovec vs. candát mrchožrout, příspěvek od vody se zajímavými fakty a zážitky Zdeňka Daňka nazvaný „Kapří váhová inflace“ a chutný asijský recept Radka Otípky na přípravu křupavých krevet v tempuře s teriyaki omáčkou. Chybět nemůže ani další letošní křížovka pro chytré hlavy, osmá sada fotografií soutěže Trofeje Českého rybáře 2024 a zde na webu i aktualizovaná nabídka krásných dárků k předplatnému našeho časopisu. Stále ještě váháte? Neváhejte, předplatné Českého rybáře se rozhodně vyplatí!

ZÁŘIJOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Blíží se nejkrásnější část rybářského roku, a tak se nenechte ničím zdržovat a ...

SOUTĚŽTE S ČESKÝM RYBÁŘEM A ALPOU

Když funguje tělo, jsme v pohodě i psychicky. Cítíte se občas ztuhlí a nevíte, jak se rozhýbat? Může ...
Naši partneři