Český Rybář

LEDNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Záhy začne nová rybářská sezona. Ať je pro vás dlouhá, radostná a úspěšná! To, za čím se u vody často honíme nebo proč se k ní tak rádi neustále vracíme, bývá mnohdy velmi rozdílné. Někdo sní pouze o velkých rybách a jeho cílem jsou různé rekordy, jinému naopak stačí, když si v pěkné přírodě u řeky nebo jezera odpočine, vyčistí hlavu, a ulovená ryba je příjemným bonusem navíc. Leden určitě nepatří mezi rybářsky oblíbené ani nadějné měsíce, to je nad slunce jasné. Nicméně v důsledku současné vlny teplého počasí se klidně může stát, že zima už nic zásadního nepředvede a my se budeme moci vydat k vodě oproti běžným zvyklostem daleko dříve. Tak ať se vám co nejdříve potopí splávek, ohne feederová špička nebo rozjede brzda! A kdyby počasí rybaření přeci jen tolik nepřálo, je tady zbrusu nové vydání 26. ročníku Českého rybáře s rekordním 31,55kg pálavským šupináčem na obálce, namíchané jak jinak než s pestrou inspirací pro úspěšné zimní rybaření nebo příjemný relax doma u kamen. Lednové číslo Českého rybáře bude již brzy na stáncích. A na co se můžete těšit tentokrát?

„O zimních bláznivinách a normálnosti v časech nenormálních“, to je opět vícesmyslný nadpis brilantního úvodníku Tomáše Lotockiho, který s lehkostí slova sobě vlastní a také s notnou dávkou poetické duše ukazuje na příkladu jednoho bláznivého prosincového dne křehkou hranu mezi bláznovstvím a společensky přijatelnou normálností v časech absolutně nenormálních. 

V úvodním článku se vydáme s rybářským prutem lovit exotické druhy sladkovodních ryb do jihoamerické džungle. Náš pravidelný dopisovatel Chris Chew podnikl totiž s hrstkou přátel pod vedením světoznámého rybáře Arnouta Terlouwa dobrodružnou expedici do neprobádaných oblastí Surinamu, respektive řeky Corantijn. Jejich cílem byli místní sumci anténovci červenoocasí i další prehistoricky a exoticky vyhlížející druhy místních dravých ryb. Těšte se na nádherné fotografie a příběh, který přečtete doslova jedním dechem!      

Kaprový blok tentokráte odstartuje netradiční rozhovor s Michalem Kučerou, jednou z nejznámějších osobností české kaprové scény, na aktuální i jiná, příjemnější témata. Řeč se samozřejmě bude točit okolo boilie, firmy Mikbaits, ale i dopadu brexitu na produkci boilie a také kolem jeho vizí a snů.    

Pokud stále ještě patříte mezi ty, kteří své kaprové pruty stavíte v zimě pravidelně do kouta, možná pro vás bude inspirací článek Zdeňka Formana. Ten poradí, co všechno pro svůj úspěch může udělat kaprař od zimy do jara, tedy od zimní sondáže přes jarní kontrolu a lov až po strategie na novém revíru…      

Nejlepší sny jsou ty splněné a o jednom takovém rybářském nám do redakce napsal Lukáš Prošek. Jeho podzimní cesta, mimochodem první zahraniční, vedla na španělskou přehradu Mequinenza, kde si i přes drobné peripetie s nízkým stavem vody v přehradě prožil s kamarády úžasný týden, na který bude dlouho vzpomínat.   

Loňský rok byl opět šťastný pro všechny milovníky Mongolska. Po několika letech, kdy hranice zůstaly uzavřeny, bylo možné opět navštívit tuto nádhernou, řekami a jezery protkanou zemi s majestátními tajmeny, lenoky, lipany, amurskými štikami a dalšími endemickými druhy ryb. Obnovené možnosti cestování do rybářského ráje s neopakovatelnými přírodními scenériemi napříč všemi špičkovými revíry zhodnotil Petr Procházka, tedy člověk nejpovolanější.

Zálibou všech nadšených cestovatelů je poznávat nové, a to platí také o místech, která nejsou pro běžný život zrovna z kategorie snů. Součástí jedné takové velmi zajímavé cestě po jižní polokouli se zastávkami na Antartidě, v Ohňové zemi, Falklandech bylo i bizarní území na ostrově Jižní Georgie, které svým trochu smutným příběhem, spojeným především s kytovci, překvapilo i cestovatele samotné.      

Guru feederového rybaření v Čechách Milan Tychler nás nechá v letošním roce na stránkách Českého rybáře nakouknout do specifického druhu tohoto rybaření, techniky zvané method feeder. V lednovém vyprávění si posvítí na téma aplikace této techniky ve vodách stojatých i tekoucích. Jako obvykle nechybí ani zajímavé postřehy z bohaté rybářské praxe, příběh od vody či doporučení vhodného náčiní, vnadicích směsí a úspěšných nástrah pro zimní lov v chladné vodě. 

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných rybářských povídek Milana Rozsypala s příznačným pojmenováním „Umět si vybrat“.    

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší další velmi zajímavé čtení, tentokrát o velice smutném lidském počínání, jehož důsledky v podobě eutrofizace a přerybněnosti stojatých vod nás nyní dostihují. A budeme je muset řešit. Připravte se na komplexní ichtyologickou přednášku. A jako obvykle: vyčerpávající, věcné a poučné!        

Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát vyzkoušíme špičkový okounový prut Daiwa Tournament AGS Jiggerspin a pozornost budeme věnovat i zajímavé multifunkční dobíjecí čelovce Anaconda Capster RS-80. Chybět nesmí ani další rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana.

Nově nabídneme rubriku Fishing fashion & style, ve které vám budeme pro inspiraci představovat trendy v oblečení i zajímavé doplňky pro komfortní a stylový pobyt v u vody a v přírodě. Dále vás tradičně seznámíme s horkými novinkami z oboru napříč celým trhem, přinášíme také rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, že rybí potěr si vždy najde cestu, a jako obvykle i ověřený vzor oblíbeného blešivce „provokatér“ Vítka Misara pro úspěšný, nejen zimní lov bílých ryb, včetně vázacího postupu. Nabízíme také Stránky mladých rybářů s dalším poučným duelem šupinatá ryba vs. ryba bez šupin, nový seriál na pokračování nejen pro děti, recept pro přípravu mimořádně chutného netradičního segedínského guláše se sumcem a chybět nemůže ani první letošní křížovka pro chytré hlavy a start soutěže Trofeje Českého rybáře 2023.

ČESKÝ RYBÁŘ JE NA INSTAGRAMU

Sledujte náš profil ceskyrybar_official na instagramu! Nebojte se s námi podělit o vaše fotografie od vody, ať už nevšední, dechberoucí, nebo naopak komické, ať z nich mají potěšení i další příznivci Petrova cechu! Veškeré fotky rádi zveřejníme. Zasílat nám je můžete na e-mailovou adresu instagram@ceskyrybar.cz.

Nyní můžeme být stále v kontaktu!

Naši partneři