Český Rybář

LISTOPADOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Je to tak trochu jako ono známé věštění z křišťálové koule. Nastal listopad, což všichni okamžitě poznáme podle změny času (za tmy do práce, za tmy z práce), ovšem počasí se na jeho startu moc listopadově netváří. Spíš jako konec léta, protože po ulicích stále běhají lidé v šortkách. Dost těžko predikovat, kdy skutečně přijde to pravé sychravé, za nehty zalézající studené počasí, jaké má člověk v souvislosti s tímto měsícem v paměti. Dnes už pouhý pohled do kalendáře nezaručuje absolutně nic. Člověk holt musí poslechnout svůj lovecký instinkt a vyrazit k vodě bez ohledu na očekávání související s roční dobou. V listopadu si obvykle na své přišli příznivci lovu dravých ryb a samozřejmě i ti otrlejší kapraři, pro které byl odměnou klid na březích často i běžně frekventovaných revírů. Konec roku je také doménou všech feederařů, a to nejen kvůli čerstvé podzimní násadě. Jak tomu bude letos, je opět velkou neznámou. Držme si tedy společně palce, aby k nám byl listopad rybářsky přívětivý. A pokud byste u vody přeci jen trochu tápali, není se za co stydět, stane se to i těm nejlepším, a hlavně je tady zbrusu nové vydání Českého rybáře s půvabnou rybářkou na obálce, namíchané jak jinak než s pestrou inspirací pro úspěšné, pozdně podzimní rybaření nebo příjemný relax u vody. Listopadové číslo Českého rybáře je právě na stáncích. A na co se můžete těšit tentokrát?

„Mlha“, to je opět vícesmyslný nadpis úvodníku Tomáše Lotockiho, který s lehkostí slova sobě vlastní a také s notnou dávkou poetické duše dává nahlédnout do všech možných „barev“ své mlhy, do které rád vplouvá, čte směr vánku, vlnek a vynakládá veškeré úsilí, aby se v ní neztratil svým rybám, své víře a hlavně sám sobě.     

Téma úvodního článku je cestovatelské a zavede nás do švédského Laponska, kam se se svými „kajakovými kumpány“ vydal rybařit náš pravidelný přispěvatel Jakub Kabát. Nechte se vtáhnout do děje, protože tato výprava byla z kategorie snů. Více v poutavém Kubově vyprávění, které bude mít své pokračování i v posledním letošním čísle.      

Kaprový blok startuje reportážně pojatým článkem plným vzpomínek Radka Perglera na zářijové rybaření na jeho oblíbené přehradě vltavské kaskády. Extrémní pokles hladiny vyžadoval přizpůsobit snažení, včetně taktiky, daným podmínkám u vody. A povedlo se…           

Podzimní výpravy bývají pro kapraře těmi nejkrásnějšími a stejně nastaveno to má i Lukáš Nedělka, který nám tentokrát prozradí své taktiky úspěšného podzimního kapraření. Poradí s výběrem místa, s domácí přípravou, doporučí, čím krmit a samozřejmě i jak lovit. A nechybí ani krásné, „sněhem poprášené“ fotografie z jedné z posledních loňských výprav.

Mnoho rybářů vyjíždí za velkými kapry i do zahraničí a výjimkou není ani Petr Hořák, který s rybářským parťákem vyrazil vstříc obřím lyscům a šupináčům na chorvatské jezero Zajarki. A můžete třikrát hádat, zda se jim podařilo překonat bájnou 30kilogramovou hmotnost?!     

Ještě nedávno nebyl okoun zdaleka na takovém výslunní, jako je tomu v současnosti. S rozmachem přívlače totiž mnoho rybářů objevilo kouzlo lovu této ježaté pruhované ryby. Mezi své favority ho řadí i známá rybářka a paní učitelka Inka Růžičková, která se se čtenáři Českého rybáře podělila o radost z jeho lovu a prozradila své zkušenosti s výběrem a vedením nástrah, montážemi a přístupem k lovu ve chvílích, kdy okouni nejsou příliš aktivní.  

Po delší odmlce se na stránkách Českého rybáře opět podíváme na sever do Norského království. O právech na svobodné severské rybářské toulky a rybaření v oblíbené destinaci Steigen reportuje Filip Majer, který právě zde po laponském dobrodružství na řece Vinelälven úspěšně zakončil svou letošní severskou výpravu lovem tresek, mníkovců a halibutů.  

Feederový guru Milan Tychler i v letošním roce na stránkách Českého rybáře vyráží k vodě s feederovými pruty, aby čtenářům velmi detailně a s ohledem na jednotlivé měsíce přiblížil vše podstatné v seriálu „Krmíme, vnadíme a připravujeme nástrahy pro feeder“. Ve svém listopadovém vyprávění si posvítí na téma hlubokých podzimních tahů. Samozřejmě nechybí ani zajímavé postřehy z bohaté rybářské praxe či doporučení vhodného náčiní, vnadicích směsí a nástrah pro podzimní lov v chladné vodě. 

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných rybářských povídek Milana Rozsypala s příznačným pojmenováním „V jednoduchosti je jistota“.    

Pokračuje také přívlačový seriál Milana Rozsypala „Postřehy z přívlače“, opět napsaný s mimořádnou láskou a úctou k přírodě. Jedenáctá část vás zavede na jeho oblíbenou řeku, abychom s ním a jeho synem strávili jeden neobyčejný rybářský den.

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší velmi zajímavé čtení o podzimním čase výlovů. Připravte se opět na komplexní ichtyologickou přednášku a výlet do dějin našeho rybníkářství. A jako obvykle: vyčerpávající, věcné a poučné!        

Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát představíme a posvítíme na novou výkonnou nabíjecí svítilnu Fenix C7 a pozornost budeme věnovat i zajímavému muškařskému setu značky Saenger. Chybět nesmí ani další rybářská fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Tradičně nabídneme horké novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, jak zlaté rybky opět šokují svět, jako obvykle přinášíme i ověřený vzor oblíbené jezerní mušky, a sice „lura II“ Vítka Misara pro úspěšný podzimní lov lososovitých ryb, včetně vázacího postupu. Dále Stránky mladých rybářů s dalším poučným duelem přírodní vs. umělá jezera, krátké ohlédnutí za nedávnou výpravou do Mongolska, fotosoutěž s působivými příspěvky jedné z našich čtenářek, recept pro přípravu fantastické pražmy pečené v celku s kuskusem a podávané s máslovou omáčkou a chybět nemůže ani nová křížovka pro chytré hlavy i hitparáda trofejí Českého rybáře 2022.

Naši partneři