Český Rybář

ČERVENCOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Je tady léto, čas prázdnin, dovolených a také ne zrovna ideální datum na ryby. I když člověk nikdy neví?! V této absolutní nevyzpytatelnosti je rybaření krásné. Ať už tomu dáte více, či méně, určitě se vyplatí trochu si přivstat a přinejmenším sledovat probouzející se přírodu, nebo naopak trochu ponocovat a zažít tajemné noční rybí reje. A jestliže byste přeci jen u vody trochu tápali, stává se to i těm nejlepším, je tady zbrusu nové červencové vydání Českého rybáře s půvabnou rybářkou na obálce, namíchané jak jinak než s pestrou inspirací pro úspěšné letní rybaření nebo příjemný odpočinek u vody. Červencové číslo Českého rybáře je právě na stáncích. A na co se můžete těšit tentokrát?

„Lipenský kapr dravý“, to je dvojsmyslný nadpis úvodníku Tomáše Lotockiho, který s lehkostí sobě vlastní a také s velkou dávkou nevyřčené hořkosti rozebírá aktuální lov dravých ryb na lipenské přehradě. A jak již samotný nadpis dává tušit, jeho červencové vyprávění je tentokrát plné bizarních zážitků, za které můžeme „poděkovat“ našim šikovným hospodářům, kteří už vytvářejí zlou krev nejen mezi rybáři, ale i rybami...

Téma úvodního článku potěší všechny milovníky letního kapraření. Mezi rybáři se traduje (zčásti samozřejmě oprávněně), že letní lov kaprů je někdy hodně těžký. Nejen proto, že ryby vlivem příliš prohřáté vody s úbytkem kyslíku krotí svůj příjem potravy, ale i protože často není kam nahodit. Na výlet do zeleného nás vezme renomovaný německý kaprař Bernd Brink, aby nám ukázal, že ani v létě není potřeba předčasně házet flintu do žita.

Kaprový blok protentokrát otevírá 6. díl věcného a opět s nadhledem sepsaného příspěvku kaprového guru Michala Kučery o mozaice důležitých detailů, které jsou při moderně pojatém sportovním lovu kaprů nezbytnou součástí úspěšného rybaření. A ač to tak možná na první pohled nevypadá, mnoho důležitých střípků, které vás posunou správným směrem, se ukrývá mezi řádky.      

Chytání kaprů v letních dnech považuje autor stejnojmenného článku Jaroslav Sechovec za zajímavou a těžkou výzvu. Co všechno udělat a především jak a kde, abychom byli v časech extrémních teplot a minimální aktivity ryb přeci jen úspěšní, poradí autor v článku proloženém příběhem z vlastního rybaření.   

Přívlačová sezona je zde a s ní samozřejmě nepřeberné možnosti ve volbě nástrah a zajímavých technik. Jednou z těch v současnosti nejpoužívanějších a nejrozšířenějších jsou gumové nástrahy, na které si ve svém článku „posvítil“ náš stálý přispěvatel a úspěšný přívlačový závodník Ondřej Dušek. A můžeme dopředu prozradit, že se dozvíte mnohé, včetně důležitých detailů, které vám pomohou při výběru správného typu nástrahy.  

Cestujete rádi? Ani v případě, že odpověď na tuto otázku byla zamítavá, nevadí. Prostřednictvím Českého rybáře se totiž společně s Martinem Lapcem můžete vydat na začátek Botnického zálivu v Baltském moři, kam se s přáteli na začátek štikové sezony na finských Alandech autor vypravil, aby na vlastní oči zjistil, zda je tento revír skutečným štičím rájem, nebo jen rybáři stvořeným mýtem. 

Lov sumců na našich svazových revírech nabírá na popularitě, což se samozřejmě moc nelíbí běžným rybářům, kteří na „zabójkovaných“ místech nemají šanci nahodit. Jde to ale dělat i jinak, o čemž vás přesvědčí obsáhlý instruktážní článek holandského člena týmu Black Cat Tobyho Beelooa o lovu sumců bez lodi. Toby vás provede jednotlivými metodami lovu ze břehu, představí montáže a návazce a nakonec vždy krok po kroku popíše, jak na sumce stražit, abyste byli i ze břehu úspěšní...    

Feederový guru Milan Tychler i v letošním roce na stránkách Českého rybáře vyráží k vodě s feederovými pruty, aby čtenářům velmi detailně s ohledem na jednotlivé měsíce přiblížil vše podstatné v novém seriálu „Krmíme, vnadíme a připravujeme nástrahy pro feeder“. Ve svém červencovém vyprávění si posvítí na specifika a taktiky letních lovů. Samozřejmě nechybí ani zajímavé postřehy z bohaté rybářské praxe či doporučení vhodných typů nástrah a strategie chytání věnovaná protentokrát letním řekám a horkému počasí. 

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných rybářských povídek Milana Rozsypala s příznačným pojmenováním „Mirabelky v akci“.    

Pokračuje také přívlačový seriál Milana Rozsypala „Postřehy z přívlače“, opět napsaný s mimořádnou láskou a úctou k přírodě. Sedmá část vás různými oklikami provede jedním skutečně nevšedním říčním soubojem se sumcem na jemné náčiní, který by si jistě zasloužil podtitul: kdo s koho! A nebyl by to Milan, aby si ani v té nejbeznadějnější chvíli nevěděl rady a neztratil svou víru...    

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší velmi zajímavé čtení o tom, kolik kostí mají skutečně naše populární druhy ryb, neboli komplexní ichtyologickou přednášku o anatomii, včetně několika shrnujících tabulek s přesnými počty kostí, kostiček a kůstek v jednotlivých částech těl ryb. Vyčerpávající, věcné, poučné!        

Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát představíme zbrusu novou vlajkovou loď přívlačových navijáků Daiwa 22 Exist LT3000D a pozornost budeme věnovat zajímavým wobblerům Iron Claw Apace C35 IMF. Chybět nesmí ani další rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Tradičně nabídneme horké novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, že pacifičtí lososi mají problém, protože se po planetě šíří nebezpečný virus, jako obvykle přinášíme i  ověřený vzor oblíbené  mušky „zaječí ouško“ Vítka Misara pro úspěšný lov lososovitých ryb po celém světě, včetně vázacího postupu, Stránky mladých rybářů s poučným červencovým duelem ušlechtilý vs. plevelný bolen, zajímavé pokračování Matějových příběhů, tentokrát z jeho první zahraniční rybářské výpravy, fotosoutěž s působivými příspěvky našich  šikovných čtenářů, recept pro přípravu letně svěžích křupavých rybích nugetek zapečených v tortille a chybět nemůže ani nová křížovka pro chytré hlavy i další příspěvky do soutěže „NEJ“ úlovků Trofeje Českého rybáře 2022.

DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Přelom měsíců slibuje alespoň podle dlouhodobé předpovědi téměř letní hodnoty teplot, což možná bude rozhodujíc&i ...

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, rybářská sezona se postupně rozjíždí, ...
Naši partneři