Český Rybář

ČERVNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Obrazně řečeno už „za pár“ dní konečně odstartuje přívlačová sezona, která po úmorném půlročním čekání otevře naše svazové vody i příznivcům lovu dravých ryb. Není asi příliš nutné akcentovat datum 16. června, protože tímto směrem se ubírají mnohé myšlenkové pochody velké části rybářské obce. Ať se vám tedy letošní zahájení vydaří ve všech směrech, přátelé! Pokud vás dravci nechávají v klidu, možná si o to víc užijete nějakou pěknou červnovou kaprovou výpravu či feederovou vycházku. A jestliže byste přeci jen u vody trochu tápali, je tady zbrusu nové červnové vydání Českého rybáře s mramorovaným sumcem na obálce, namíchané jak jinak než s pestrou inspirací pro případný úspěšný letní rybářský pobyt u vody nebo příjemný odpočinek. Červnové číslo Českého rybáře je právě na stáncích. A na co se můžete těšit tentokrát?

„Ušlechtilá škodná“, to je nadpis úvodníku Tomáše Lotockiho, který s lehkostí sobě vlastní rozebírá odvěká témata kastování ryb. A jak již samotný nadpis dává tušit, jeho červnové vyprávění je opět plné zajímavých pohledů na „ryby škodné“ a naše často hloupé chování k nim… 

Téma úvodního článku potěší všechny milovníky cestování a lovu dravých ryb. Říká vám něco jméno ferox? Pokud ne, máte ještě o důvod navíc přečíst si zajímavé povídání o těchto speciálních irských pstruzích, kteří svým vzhledem patří k jedněm z nejkrásnějších sladkovodních ryb. Michal Machálek se na své irské výpravě k jezeru Lough Corrib rozhodl „výzvu jménem ferox“ zdolat. Po zhlédnutí nádherných fotek bude asi zbytečné napínat vás s odpovědí, zda se mu to podařilo?! Jisté ale je, že to rozhodně nebylo zadarmo. Více už v článku našeho občasného autora.           

Kaprový blok protentokrát otevírá článek známé rybářky Elišky Havelkové o okolnostech měnících strategii při lovu kaprů, které jsou při krátkodobém rybaření podstatné pro cestu k dobrému výsledku. Možná ani netušíte, co všechno mimo rybářské štěstí ovlivňuje úspěch a případný krach při sportovním lovu kaprů. Všechny tyto informace včetně několika osobních tipů pro krátkodobý rybolov najdete koncentrované v zajímavém článku naší pravidelného přispěvatelky.   

V otázce obliby léta jsou zarytí sportovní kapraři zajedno – toto roční období zkrátka a dobře moc nemilují. Nejinak to má nastavené i Miloš Telvák, ovšem svou vášeň pro lov kaprů neposílá k ledu ani v těch největších vedrech. Jeho článek nabízí komplexní pohled na letní rybolov včetně výběru místa, volby nástrah, návnad a montáží a také nezbytné péče o ryby v letních měsících.  

Také se vám stává, že na místech, kde jste kdysi rádi v klidu chytávali, to dnes už z nějakého důvodu nejde? Někde vede cyklostezka a jinde zase trčí ze země cedule s nápisem „soukromý pozemek“. Vojtěch Novotný se ve svém článku snaží glosovat toto nepříliš veselé téma.   

Jarní rybaření má samozřejmě i svá „ale“. Když se však všechno správně sejde, může se povést výprava, na kterou bude člověk dlouho vzpomínat. Podobný scénář zažil na malé pískovně i Petr Hořák se svým synem Jéňou. Výsledkem byla plejáda nádherných ryb včetně několika kaprů přes 20 kilogramů.      

Zahájení klepe na dveře! Pokud nemáte definitivní představu o tom, jak ho letos strávíte, možná pro vás bude zajímavou inspirací článek Steffena Schulze o lovu bolenů s příznačným názvem „Knock-out na hladině“. Jak lovit boleny z belly boatu? Jak hledat nejlepší místa? Jaké zbraně si na boleny pořídit? A jaké techniky vedení bývají nejúspěšnější? To vše a mnohem více v příspěvku našeho pravidelného německého dopisovatele.

Sumců je v našich svazových revírech více než dost, ovšem pokud se stal vaší cílovou rybou vousatý obr atakující dva a půl metru, musíte se vypravit směrem na jih. Naprosto identicky si situaci vyhodnotila skupinka slovenských rybářů z týmu Black Cat, kteří za svým slizkým štěstím vyjeli do Itálie. Reportáž Marka Sperryho shrnuje zážitky zajímavé jarní výpravy.          

Feederový guru Milan Tychler i v letošním roce na stránkách Českého rybáře vyráží k vodě s feederovými pruty, aby čtenářům velmi detailně s ohledem na jednotlivé měsíce přiblížil vše podstatné v novém seriálu „Krmíme, vnadíme a připravujeme nástrahy pro feeder“. Ve svém červnovém vyprávění si posvítí na specifický letní lov. Samozřejmě nechybí ani zajímavé postřehy z bohaté rybářské praxe i doporučení vhodných typů nástrah a strategie chytání věnovaná protentokrát letnímu  feederovému lovu ve sloupci a u hladiny. 

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných rybářských povídek Milana Rozsypala s příznačným pojmenováním „Vzrušující přívlač“.    

Pokračuje také přívlačový seriál Milana Rozsypala „Postřehy z přívlače“, opět napsaný s mimořádnou láskou a úctou k přírodě. Šestá část vás různými oklikami provede autorovými taktikami lovu candátů na řekách a prozradí, jak to dopadne, když se velezkušený rybář zachová ve vypjaté chvíli jako neznalý začátečník.   

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší vyčerpávající článek o budování brněnské náplavky a umělém odlovu ryb z řeky Svratky, který odhalil několik nečekaných překvapení.     

Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát představíme a projedeme nové Suzuki S-Cross Hybrid a pozornost budeme věnovat i novým 2dílným kaprovým speciálům Anaconda Xtasy. Chybět nesmí ani další rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Tradičně nabídneme horké novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, že ryby umí počítat, ověřený vzor oblíbené  mušky „červnový chrostík“ Vítka Misara pro úspěšný lov lososovitých ryb, včetně vázacího postupu, Stránky mladých rybářů s poučným červnovým duelem ušlechtilý vs. plevelný sumec, zajímavé pokračování Matějových příběhů ze zapomenutých revírů „Boj s pytláky“, fotosoutěž s působivými příspěvky naší šikovné čtenářky, recept pro přípravu lahodného filetu tresky s restovanou zeleninou, chorizem a jablečným ciderem a chybět nemůže ani nová křížovka pro chytré hlavy i další příspěvky do soutěže „NEJ“ úlovků Trofeje Českého rybáře 2022.

 

 

 

ČERVENCOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Je tady léto, čas prázdnin, dovolených a také ne zrovna ideální datum na ryby. I když člověk nikdy neví?

SOUTĚŽ – NEDARUJTE ANI KAPKU!

Že se u vody občas cítíte jako komáří návnada? S tím je teď konec, zařídí to repelenty ...
Naši partneři