Český Rybář

LISTOPADOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Letošní rok je opět vinou koronaviru tak trochu naruby a dost těžce se predikuje, jak tomu bude v našich zeměpisných šířkách v posledním podzimním měsíci. Pevně věřím, že nás rybáře už žádná omezení pohybu nepotkají a budeme mít šanci užít si nerušený listopad u vody. S ochlazující se teplotou vody přichází čas velkých ryb, pro mnohé i ta nejzásadnější část přívlačové sezony, a zapomenout nesmíme ani na finále na pstruhových revírech. Zkrátka a dobře, je opět na co se těšit. A kdyby zcela náhodou něco zadrhávalo, je tady ještě samozřejmě listopadové vydání Českého rybáře s krásným okounem na obálce, namíchané opět s bohatou inspirací napříč lovnými technikami pro úspěšný rybářský pobyt u vody. A na co se tentokrát můžete těšit?

„Smíření“, to je nadpis úvodníku Tomáše Lotockiho, který tentokrát směřuje své až filozofické úvahy k tezi jednoho starého arabského přísloví „prohra se smířením je lepší než výhra s nepřátelstvím“, protože právě jedenáctý měsíc je symbolem smíření jak v životě lidí, tak i matky přírody...  

Téma úvodního článku nás zavede do pohostinné švédské krajiny na místní průtočná jezera a jezírka, kam v létě zavítala redakce Českého rybáře v čele s šéfredaktorem Radkem Divišem na „inspekční cestu“ do místního rybářského království. A ačkoliv jsme se tam podívali obrazně pouze na skok, opět to stálo zato. Více už v historkami protkaném redakčním článku.  

Kaprový blok protentokrát otevírá článek s prozaickým názvem Podzimní kaprařina. Podzim je pro jeho autora stejně jako pro většinu skalních příznivců rybářského cechu časem, kdy nastává u vody klid a on může nerušeně realizovat své smělé rybářské plány. Jak vybírá lovná místa? Čím a jak zde krmí? Co straží pod háček a jaké používá montáže? To vše a ještě daleko více ze svého podzimního kapraření prozradí nový autor Martin Horalík na stránkách Českého rybáře.       

Zajímavý příspěvek představí v listopadovém vydání i známý autor Lukáš Nedělka a možná že právě tento článek, jehož hlavním mottem je nedostatek času na rybaření, bude zajímavým impulzem pro mnohé, kteří zažívají obdobné situace a nedokážou se následně přemluvit, aby i přesto k vodě vyrazili. Jak úspěšné nakonec „Podzimní tažení s Naturalem“ bylo, se dočtete v listopadovém čísle.    

Podzim je také časem, kdy mnoho kolegů, kteří se přes léto rybaření věnují jen velmi sporadicky, hledá kdesi v koutě přívlačové pruty, aby zkusili své štěstí při lovu dravých ryb. Těch bohužel začíná být kvůli nesystematickému přístupu činovníků ČRS ve svazových vodách jako šafránu. Stát se pak u vody úspěšným neznamená být jen dobrým rybářem, je potřeba se také trochu odlišit, protože dravé ryby se rychle učí rozlišovat mezi potenciální kořistí a nebezpečím. Návodem by mohl být článek známého autora Michala Machálka o netradičních přívlačových metodách, ve kterém představí účinný carolina rig.

Cestujete za rybami do zahraničí? Pokud se nebojíte nových výzev, zkuste si ulovit mořčáka evropského neboli mořského vlka. Tento pohledný mořský predátor je známý nejen díky vynikajícímu masu, ale i zásluhou mnoha variací jeho lovu. Pravidelným čtenářům Českého rybáře důvěrně známý německý autor a propagátor muškaření Steffen Schulz prozradí, kam na mořčáky vyrazit a co všechno budete k jejich úspěšnému lovu potřebovat.        

Dalším dílem pokračuje i seriál Míry Horáčka „Rybaření ve středním Norsku (nejen) pro začátečníky“. Dvacátý třetí díl je věnován všem „obyčejným věcem“, tedy aspektům, nad kterými bývá dobré se při plánování výpravy do norských fjordů zamyslet. Čeká vás opět velmi zajímavé čtení s podtituly jako: Nejdůležitější je parta, Co s těmi rybami děláte?, Filetování, Pouštění ryb, Vylovování a Fotografování, to vše ve vyčerpávajícím článku našeho oblíbeného autora.       

Feederový guru Milan Tychler tentokrát vyrazil s feederovými pruty na ryby jako z ocele, tedy na houževnaté parmy. V jeho vyprávění samozřejmě nechybí zajímavý příběh z rybářské praxe ani doporučení vhodných typů nástrah a strategie chytání těchto majestátních ryb v proudných vodách.

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných povídek Milana Rozsypala o jednom legendárním pytlákovi.     

Jedenáctým dílem pokračuje s láskou a úctou k přírodě napsaný přívlačový seriál Milana Rozsypala „Dvanáct zastavení vláčkaře“, tentokrát na další velmi zásadní téma „Víra v nástrahu ryby přináší“.

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší poučné čtení o našem známém i neznámém kaprovi v podobě pětice mýtů kolujících mezi rybářskou veřejností.     

Těšit se můžete samozřejmě i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát představíme novou čelovku Fenix HM 51R Ruby V2.0 a tak trochu jinou přívlačovou nástrahu Doiyo Maku. Chybět nesmí hořkosladká rybářská nefáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Nabídneme i novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, že nižší hladina kyslíku tlačí ryby na mělčiny, ověřený vzor oblíbené podzimní mušky „růžový zadek“ Vítka Misara pro úspěšný lov lososovitých ryb včetně vázacího postupu, Stránky mladých rybářů s poučným pokračováním duelu „Plech vs. guma v průběhu sezony aneb z léta do podzimu“, zajímavý příběh od vody o trnité cestě za prvním sumcem, fotosoutěž s působivými příspěvky našich věrných čtenářů, chutný recept pro přípravu lahodného filetu candáta na toastu z bílého chleba s lečem a slaninou a nechybí další křížovka pro chytré hlavy ani obligátní hitparáda Trofejí Českého rybáře 2021.

DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Přelom měsíců slibuje alespoň podle dlouhodobé předpovědi téměř letní hodnoty teplot, což možná bude rozhodujíc&i ...

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, rybářská sezona se postupně rozjíždí, ...
Naši partneři