Český Rybář

ČERVENCOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Prázdniny! Toto slovo zní i po mnoha letech uplynulých od studií pořád magicky, i když dnes už v souvislosti s nimi člověk většinou řeší daleko prozaičtější, provozně technické záležitosti, například kam „upíchnout“ své roztomilé děti. Ti, kteří se nad tímto zoufáním jen pousmějí, si mohou léto a čas dovolených samozřejmě plnými doušky vychutnat u vody a zažít nevšední okamžiky malebných slunečních západů a probouzející se ranní přírody. Ať tak, či onak, ať vám v červenci ryby pořádně ohýbají pruty! A kdyby zcela náhodou něco zadrhávalo, je tady samozřejmě ještě červencové vydání Českého rybáře (které si nezapomeňte vzít k vodě s sebou) namíchané opět s bohatou inspirací pro úspěšný rybářský pobyt u vody s letním šupináčem na obálce. A na co se tentokrát můžete těšit?

„Stá třicátá první loď“, to je nadpis úvodníku Tomáše Lotockiho, který své úvahy tentokrát směřuje k milované lipenské nádrži a letošnímu zahájení lovu dravých ryb. A jak již samotný nadpis dává tušit, nebyl zde na „otevření“ vody sám. Vylodění jako kdysi v Normandii se konalo nejen na březích, ale v obležení byla samozřejmě i hladina Lipna. Důsledkem všeho toho tlaku, chování rybářů a mnoha dalších faktorů je nesporný fakt, že dravé ryby zde dostávají tak na frak, že se jejich populace nestačí pořádně regenerovat. Smutné, tristní, ale co s tím?       

Téma úvodního článku potěší všechny nadšené cestovatele. Robin Illner se totiž vydal balkánskou kapří stezkou, aby prozkoumal potenciál chorvatských svazových revírů. Nechybí ani veselé historky, krásné fotografie, nádherné ryby a doporučení, pokud by vás autorův článek inspiroval k jinému typu chorvatské dovolené… 

Kaprový blok protentokrát otevírá zajímavý článek Radka Švece o lovu kaprů „v zemi nikoho“, tedy v extrémních vzdálenostech. Dozvíte se vše, co pro tuto specifickou disciplínu potřebuje vědět, mimo jiné o vhodném výběru prutu a navijáku, volbě správného návazce, vše o šokovém návazci, vhodné montáži a nakonec i o technice samotného náhozu. 

Pod drobnohled si tentokrát letní lov amurů a kaprů vzal Vláďa Krpeš, jehož ulovené ryby berou dech. Jeho taktika není ani složitá, natož nákladná, což je potěšující fakt. Jen je potřeba aplikovat ji na správném místě. Více o tom, jak na amury a kapry v létě, v článku našeho oblíbeného autora.    

Když se některé rybářské výpravy stanou „tradicí“, je vidět, že se zúčastněným líbily a zanechaly v nich nezapomenutelné vzpomínky. A když se taková výprava povede i rybářsky a voda se otevře, nastávají „štědré dny“, jako v případě mladé autorky Elišky Havelkové.  

Rybaření ženskýma očima má mnoho jiných rozměrů, proto vám s radostí představujeme další zástupkyni něžného pohlaví, která si rybaření společně s rodinným životem užívá plnými doušky. A i když byl loňský rok pro Inku Růžičkovou „rokem krátkých vycházek“, ukázala, že své pruty ovládá skutečně mistrně!

Dalším dílem pokračuje i seriál Míry Horáčka „Rybaření ve středním Norsku (nejen) pro začátečníky“. Devatenáctý díl věnuje vedlejšímu lovu norských paryb. Tato vývojově velice stará skupina obratlovců je početně zastoupena i v rozlehlých vodách středního Norska. A často, k překvapení mnohých rybářů, končí i na háčku! Zkrátka a dobře vše o dalších zajímavých obyvatelích jižního a středního Norska se dočtete ve vyčerpávajícím článku našeho oblíbeného autora.       

Feederový guru Milan Tychler se tentokrát zaměří na svou oblíbenou letní disciplínu, a to lehký feederový lov z ruky. V jeho vyprávění samozřejmě nechybí ani zajímavý příběh z rybářské praxe i doporučení vhodných typů nástrah a strategie krmení pro letní lovy s pruty s malými feederovými očky.

Také vás fascinuje reálný podvodní svět? Pokud ano, nenechte si ujít další podvodní výlet s potápěčkou a rybářkou Alenou Voráčkovou, která vám tentokrát naservíruje zprávy ze světa sladkovodních monster.

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných povídek Milana Rozsypala o zaslouženém sumci z kopřiv.     

Sedmým dílem pokračuje s láskou a úctou k přírodě napsaný přívlačový seriál Milana Rozsypala „Dvanáct zastavení vláčkaře“, tentokrát na velmi zásadní téma: štěstí, nebo náhoda?!

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší poučné čtení o tom, jaký má stoupající teplota našich vod vliv na život a chování ryb.  

Těšit se můžete samozřejmě i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát představíme krmení na kapry, tedy klasická spodová krmení, method mixy a method feeder mixy předních našich a zahraničních výrobců, a také ověřené gumové nástrahy Iron Claw Slim Jim. Chybět nesmí ani smutná lipenská rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Nabídneme i novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka nad tím, že kachny dokážou ve svém těle přenášet oplozené jikry, jež jsou schopny přežít, ověřený vzor oblíbené letní mušky „Večerní chrostík“ Vítka Misara pro úspěšný lov lososovitých ryb včetně vázacího postupu, „Stránky mladých rybářů“ s pokračováním poučného duelu barva vs. tvar vláčecích nástrah, zajímavý příběh od vody o kaprovi, který přelstil pytláky, fotosoutěž s působivými příspěvky našeho věrného čtenáře, chutný recept pro přípravu lahodného letního chobotnicového salátku s bylinkovou bagetou a nechybí další křížovka pro chytré hlavy ani nová porce „Trofejí čtenářů Českého rybáře“.  

DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Přelom měsíců slibuje alespoň podle dlouhodobé předpovědi téměř letní hodnoty teplot, což možná bude rozhodujíc&i ...

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, rybářská sezona se postupně rozjíždí, ...
Naši partneři