Český Rybář

DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Druhý jarní měsíc vždy platil za mezník, na který se těšili především příznivci lovu na pstruhových vodách. Jestli tomu tak bude i letos, je koncem března, kdy vznikají tyto řádky, stále ve hvězdách. Jinak řečeno, těšit se můžeme, otázkou však zůstává, jestli nám to bude něco platné?! Ať tak, či onak, věřme/doufejme, že nakonec nedojde na žádný černý scénář a my se ke svým oblíbeným revírům dostaneme. A je jedno, zda to bude s novými feederovými pruty, matchovkou, kaprovými speciály, UL přívlačí či muškařským prutem po dědovi. Myslím, že si všichni z plných plic užijeme už jen ten nádherně svobodný nádech i pocit být opět na rybách a součástí rašící přírody.  Ať vám berou, přátelé!

A pro ty následné delší chvíle je tady samozřejmě i dubnové vydání Českého rybáře namíchané opět s bohatou inspirací pro úspěšný pobyt u vody s obrovským kaprem na obálce. A na co se tentokrát můžete těšit?

„Mýtus nekonečno“ je nadpis úvodníku Tomáše Lotockiho, který své úvahy opět obrátil do nekonečné říše naší fantazie. Jak vypadá takové nekonečno ryb pod vodní hladinou? Určitě není nekonečné, což v přírodě poznáváme prostřednictvím varovných červených seznamů a bohužel i vyhynulých druhů zvířat a rostlin, u jejichž počtů nesvítí ležatá osmička, ale ta nejsmutnější nula všech nul…  

Téma úvodního článku nás zavede do Španělska na jednu z nejznámějších přehrad Mequinenza na rybám zaslíbené řece Ebro, kam se za dodržení všech bezpečnostních opatření vydal náš šéfredaktor Radek Diviš, aby pro vás čtenáře zjistil, jak se zde v době covidové rybaří? Letošní výprava byla v mnoha ohledech mimořádná, ať už dlouhou cestou, nebo i četnými úlovky, které odpočatá voda vydala.   

Kaprový blok protentokrát otevírá velmi komplexní článek Michala Kučery o dubnovém lovu kaprů. Čtvrtý měsíc v roce už je tím kaprařským v pravém slova smyslu, má ovšem některá „ale“, na která je třeba si dát pozor, jinak se totiž úspěch nemusí vůbec dostavit…

Na jarní lovy kaprů se vydává Lukáš Nedělka se svou partnerkou a můžete si být jisti, že nenechávají nic náhodě. Prozradí, jak správně lokalizovat místo, jak a jaké připravit montáže a návazce, jakou nástrahu zvolit pod háček a jak krmit, tedy komplexní návod, jak na ně. 

V poslední době se i mnoho českých kaprařů poohlíží po nových destinacích a zemích, kde nevládne tak silný rybářský tlak jako na lokalitách zvučného jména. Rakousko Češi milují, Rakušané mají rádi české turisty, tak proč by to nemělo platit i pro rybáře, když to máme v podstatě za humny?! Více v zajímavém článku Jana Freie, který se za rakouskými kapry vydal do Štýrska.    

Duben je i velkým měsícem, co se týče startu nové sezony na pstruhových revírech. Jak se na zahájení vhodně připravit, pečlivě sepsal špičkový přívlačový závodník a častý dopisovatel Českého rybáře Ondřej Dušek. V komplexně pojatém článku najdete vše, co budete u vody skutečně potřebovat.  

Dalším dílem pokračuje i seriál Míry Horáčka „Rybaření ve středním Norsku (nejen) pro začátečníky“. Šestnáctý díl je věnován lovu pstruhů v Norsku, tedy takříkajíc „doplňkové“ disciplíně pro případ velkého větru na moři nebo mořské nemoci. Tento zažitý pohled je však velice zkreslený, protože množství sladkých norských vod nabízí úžasné zážitky při lovu nádherných přírodních ryb. Zkrátka a dobře vše o dalších zajímavostech ohledně sladkovodního lovu pstruhů v jižním a středním Norsku se dočtete ve vyčerpávajícím článku našeho oblíbeného autora.       

Feederový guru Milan Tychler tentokrát poradí, jak úspěšně na jaře lovit v mělčinách. S krmítkem, nebo bez?! To je otázka, kterou dopodrobna rozvede. V jeho vyprávění samozřejmě nechybí ani zajímavý příběh z rybářské praxe i doporučení vhodných typů nástrah a krmení pro jarní lovy s pruty s malými feederovými očky.

Také vás fascinuje reálný podvodní svět? Pokud ano, nenechte si ujít další podvodní výlet s potápěčkou a rybářkou Alenou Voráčkovou, která vás seznámí s životem lipanů podhorních v říčce Kamenici.   

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které často znějí až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných povídek Milana Rozsypala o tematicky aktuální „velké“ výpravě za pstruhy, která vám jistě vyloudí úsměv na tváři.     

Třetím dílem pokračuje s láskou a úctou k přírodě napsaný přívlačový seriál Milana Rozsypala Dvanáct zastavení vláčkaře. Autor, coby vášnivý příznivec lovu lososovitých ryb, se tentokrát věnuje pstruhovému hledání.

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší zajímavé čtení o jarním „tokání“ na parmové řece, tedy období tření parem, ostroretek, podouství, tloušťů a ouklejek.

Těšit se můžete samozřejmě i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát představíme novinková potápivá boilie pro sezonu 2021. Chybět nesmí ani divnou dobou poznamenaná rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Nabídneme i novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, jak obohacené prostředí zvyšuje imunitu ryb, ověřený vzor oblíbeného streameru mušky „zlatá rybička“ Vítka Misara pro úspěšný lov lososovitých ryb včetně vázacího postupu, Stránky mladých rybářů s novým napínavým pstruhovým duelem divoký vs. sádkový pstruh, zajímavý příběh od vody o posledním divokém pstruhovi,  fotosoutěž s působivými příspěvky našich věrných čtenářů, chutný recept pro přípravu lahodného filetu tuňáka v sezamu a nechybí další křížovka pro chytré hlavy ani nová porce Trofejí čtenářů Českého rybáře.

DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Přelom měsíců slibuje alespoň podle dlouhodobé předpovědi téměř letní hodnoty teplot, což možná bude rozhodujíc&i ...

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, rybářská sezona se postupně rozjíždí, ...
Naši partneři