Český Rybář

ZÁŘIJOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Podzim je pro nás rybáře časem zaslíbeným. Pro mnoho z nás se stal obdobím nejoblíbenějším a je celkem jedno, ke které vyprofilované zájmové skupině rybářů se řadíte nebo zda se hrdě považujete za rybáře univerzálního. Možností se nabízí nepřeberně. Od plavané přes feeder, cílený lov kaprů, sumců, muškaření, přívlač až po klasickou položenou s nejrůznějšími typy nástrah. Opomenout nelze ani vizuální stránku podzimního pobytu u vody. Všemi barvami hrající příroda nabízí úžasná, mléčnou mlhou zalitá rána, nádherně blankytnou oblohu, anebo i počasí z druhé strany mince, kdy platí pořekadlo o tom, že by člověk ani psa nevyhnal, tedy ono pravé rybářské. Je proto čas na ně vyrazit, a aby vaše počínání u vody nebylo k zahození, nezapomeňte si s sebou přibalit zářijové vydání Českého rybáře opět s bohatou inspirací pro úspěšný pobyt u vody a s nádherně zbarveným podzimním okounem na obálce. A na co se můžete těšit?

„Přičítání a odečítání“ je jako obvykle víceznačný nadpis úvodníku Tomáše Lotockiho. Právě tyto dvě základní matematické operace bývají podstatné pro hledání pravdy. Nadsazováním počtů či velikostí úlovků jsou rybáři pověstní a nezasvěceným bývají k smíchu. Pokud je to jenom kvůli falešné vidině uznání ostatních, můžeme nad tím mávnout rukou. Horší však je, pokud zmiňované přičítání dostane podobu nepoctivé, podlé lži…   

Téma úvodního článku nás zavede na sever Evropy, kde měsíc v zemi trollů strávil náš stálý dopisovatel Filip Majer. Jeho smělý plán měl totiž velké „P“. Během své výpravy se pokusil skloubit rybářský pobyt s kamarády s rodinnou dovolenou s rybařením. Jak vše probíhalo a zda byl jeho plán nakonec úspěšně zrealizován, se dočtete hned na startu nového vydání Českého rybáře.  

Kaprový blok protentokrát otevírá retrospektivní článek kaprového guru Michala Kučery o podzimních lovech na pískovnách. Podle čeho je potřeba revír vybírat, jaké zvolit na podzim lovné místo, co hledat na dně, jak lovit přesně, jak, čím a jakým množstvím krmit, co dát pod háček a mnoho dalších užitečných rad se dozvíte v článku předního českého kapraře a úspěšného producenta nástrah pro jejich lov, kterého na podzim v kanceláři budete hledat marně. Bývá totiž na rybách! 

Devátý díl seriálu „Kapří kalendář“ se tentokrát zabývá lovem kaprů s alternativními nástrahami a jejich prezentacemi v různých typech sítí, sítěk a punčošek. S touto pomůckou, sloužící jako ochrana před nechtěnými útoky bílých ryb nebo agresivními raky či kraby, lze lovit například s peletami, různými druhy jemných partiklů, těsty a stick-mixy nebo drceným boilie. Více v zajímavém článku předního německého kapraře Bernda Brinka protkaném užitečnými radami a praktickými tipy.   

Příznačným názvem „Risk je zisk“ uvedl svůj příspěvek do Českého rybáře Jan Prchlík. Honzova letošní druhá jarní výprava na oblíbenou svazovou řeku nakonec skončila velmi úspěšně a „vabank hra“ mu i přes velké riziko přinesla sérii nádherných kaprů. 

Rybolov na jednom z nejznámějších soukromých revírů rybníce Hejlov je námětem článku Marka Schejbala s podtitulem mnohými milován a jinými zatracován. Nabízí přehled lovných míst s radami pro úspěšné rybaření i celou řadu cenných tipů, abyste po jeho návštěvě, kterou shodou okolností velmi doporučuje, odjížděli od vody spokojeni a plni zážitků.

Podzim = přívlač! Pokud vás tento styl rybaření oslovuje, zkuste jeho nejadrenalinovější variantu – lov s povrchovými nástrahami. Zástupce mladé generace přívlačových specialistů a český reprezentant v této disciplíně Ondra Dušek vám v technicky laděném článku představí jednotlivé typy povrchových nástrah, cílové ryby, které s nimi můžete ulovit, spolu s jejich výhodami a nevýhodami. Že už vás teď svrbí ruce?! Tak „pojď mi pop“.       

Dalším dílem pokračuje i seriál Míry Horáčka „Rybaření ve středním Norsku (nejen) pro začátečníky“. Devátý díl je věnován nádherně zbarvené pruhované krásce makrele. Jak, kdy a kde tyto rychlé hejnové ryby úspěšně lovit? Na co si dát pozor? S jakými nástrahami budete mít při jejich lovu nejlepší výsledky? Zkrátka a dobře vše o chutných a velmi populárních rybách jižního a středního Norska se dočtete se ve vyčerpávajícím článku našeho oblíbeného autora.       

Také vás fascinuje reálný podvodní svět? Pokud ano, nenechte si ujít další podvodní výlet s potápěčkou a rybářkou Alenou Voráčkovou tentokrát do lomu plného divů. Asi můžeme prozradit, že vás čeká pohled na kapry z absolutní blízkosti a potápění s medúzkami.  

Feederový guru Milan Tychler tentokrát vyrazil lovit své oblíbené parmy s peletami. Samozřejmě nechybí ani zajímavý příběh z rybářské praxe i doporučení vhodných typů nástrah a krmení pro podzimní lovy vousatých královen proudů.

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které znějí často až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných povídek Milana Rozsypala o roztodivných půvabech přírody a jedinečných okamžicích pod rybářskými stromy na milované řece, tentokrát o zázracích na vodě.   

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší zajímavé čtení o mezidruhovém křížení ryb, které někdy vede k sportovně zajímavým hybridním křížencům a jindy k rybám, pro něž vlastně ani neexistuje název.  

Těšit se můžete samozřejmě i na další pravidelné rubriky. V testu se tentokrát projedeme novou Suzuki Vitarou s mild-hybridní technologií a porovnáme ji s klasickým turbobenzinovým prevedením. Chybět nesmí ani trochu „neveselá“ rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Nabídneme i novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tetrodotoxinu a jeho možné pomoci onkologickým pacientům, přívlačové vyznání věčně hladovému bolenu dravému, ověřený vzor oblíbené pstruhové jezerní mušky Vítka Misara imitující larvu vážky, včetně vázacího postupu, rubrika Stránky mladých rybářů s novým duelem slunečný den vs. mlžné ráno,  zajímavý příběh od vody o španělském sumčím dobrodružství,  fotosoutěž s působivými příspěvky jednoho našeho věrného čtenáře, chutný recept pro přípravu filetů brosmy (mníkovce bělolemého) s letní zeleninou, křížovka, rubrika Trofeje Českého rybáře a na závěr ještě velmi zajímavý rozhovor s malým velkým YouTube rybářem Matějem Houškou.  

Naši partneři