Český Rybář

ČERVENCOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Máme tu léto, chtělo by se říci prázdniny, ale to platí jen pro ty později narozené. Nás ostatní čekají dovolené, s nimi spojené rodinné povinnosti a možná i nějaké rybaření. Letní čas ale naštěstí nahrává obojímu. Nádherné východy a západy slunce, lov z hladiny, noční rybolov a mnoho dalších nezapomenutelných okamžiků, pro které mnozí rybáři teplou část roku zbožňují. Aby Vaše rybářské počínání u vody nebylo k zahození, nezapomeňte si s sebou přibalit srpnové vydání Českého rybáře opět s bohatou inspirací pro úspěšný pobyt u vody a pěkným letním úlovkem candáta na obálce. A na co se můžete těšit?

„Báječná zahájená pod psa“ je víceznačný nadpis úvodníku Tomáše Lotockiho, ve kterém se vrací k letošnímu zahájení, kterému příliš nepřálo počasí. A právě počasí, respektive klimatologické změny naší přírody nutí Tomáše k zamyšlení a pohledu do historie na téma sucho a povodně…   

Téma úvodního článku zní na první pohled celkem pesimisticky, ale slovo tvrdé v uvozovkách neznamená nic negativního, ba právě naopak. Tvrdé nástrahy (často můžete slyšet také anglický výraz hardbaits) jsou při lovu dravců neprávem opomíjené a náš německý dopisovatel Steffen Schulz vás přesvědčí, že naopak v létě fungují báječně. Dozvíte se důležité postřehy ohledně správné taktiky a také několik tipů na účinné nástrahy pro lov aktivních letních predátorů.

Kaprový blok otevírá poutavý článek Michala Kučery, který se opět vrátil na Pálavu, kde před patnácti lety těsně před založením své dnes již velmi respektované značky Mikbaits testoval první prototyp boilie z anglických surovin, po kterém se zrodila dnes již legendární Magická oliheň. I letošní výprava byla přes velký rybářský tlak nakonec úspěšná a možná se zrodila další boilie hvězda – Black Squid?!

Letošní květen trávila většina rybářů na domovských vodách a ryby velmi ochotně spolupracovaly. Ti, kteří neměli času nazbyt, se věnovali krátkodobým výpravám. To je i téma článku uznávaného kapraře Jardy Těšínského, který ve svém jarním bilancování přiblíží své taktiky pro krátkodobé výpravy.    

Letní výpravy na kapry mohou mít mnoho podob, ale tou opravdu nejadrenalinovější je lov z hladiny na plovoucí nástrahy. Už jste to někdy zkusili? Že ne?! Po přečtení článku zkušeného kapraře Radka Švece na něj určitě dostanete chuť. Prozradí, jaké je potřeba vybavení, které nástrahy použít, zda, co a jak moc má smysl vnadit a kdy, kde a jak hladinový rybolov praktikovat. Skutečná inspirace na báječné letní zážitky u vody!    

Sedmý díl „Kapřího kalendáře“ tentokrát zcela netradičně formou fotoseriálu poskytne inspiraci, jak citlivě spojit příjemné s užitečným a vypravit se na kapří výlet s rodinkou. Jednoduché to nebude, ale máte-li chuť zasvětit zbytek rodiny do krás rybaření, zkuste to jako Bernd Brink…  

Letošní začátek rybářské sezony byl tak trochu výjimečný. Někteří na rybách strávili tolik času jako za posledních několik let dohromady. A pak tady byli i rybáři jako Marek Schejbal, jimž zvýšené pracovní tempo mnoho času u vody nedopřálo. Výsledkem bylo spontánní rozhodnutí na očistnou kůru pro hlavu a duši na rybníce Heljlov nejprve lovem kaprů a následně i účastí na závodě v lovu línů Tinca Cup 2020. A jak to dopadlo? Prozradíme pouze, že pod háčkem to muselo plavat!  

Dalším dílem pokračuje i seriál Míry Horáčka Rybaření ve středním Norsku (nejen) pro začátečníky. Sedmý díl je věnován seznámení s treskou polak. Jak a kdy tyto krásné okaté ryby úspěšně lovit? Na co si dát pozor? S jakými nástrahami budete mít při jejich lovu lepší výsledky? Zkrátka a dobře vše o stále populárních polacích se dočtete ve vyčerpávajícím článku našeho oblíbeného autora.       

Také vás fascinuje reálný podvodní svět? Pokud ano, nenechte si ujít další podvodní výlet s potápěčkou a rybářkou Alenou Voráčkovou, tentokrát za podivuhodnou dvojicí ryb, od kterých byste kamarádství sotva očekávali. Malou ochutnávku najdete v následujícím videu:

Kapr je naší národní rybou, o tom není sporu, a vzhledem k jeho introdukci prakticky do všech typů vod ho dnes najdeme prakticky všude, kde nahodíme. Feederový guru Milan Tychler proto tentokrát vyrazí za kapry k řekám a říčkám. A čtení je to více než zajímavé…

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které znějí často až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných povídek Milana Rozsypala o roztodivných půvabech přírody a jedinečných okamžicích pod rybářskými stromy na milované řece.   

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší pokračování tajuplné tématu: pytláci a porybní včera, dnes a zítra. Také tento vyčerpávající článek jistě poodhalí i něco, co jste o nenapravitelných duších pytláků a boji s nimi v časech minulých jistě nevěděli. A jaké podoby má pytláctví v současnosti? Je jich mnoho…   

Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát posvítíme na krásnou rybářskou přívlačovou loď RiverFOX 400. Chybět nesmí ani trochu reálně pesimistická rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Postrádat nebudete ani novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, jak globální oteplování působí na lososy, další krásný díl seriálu Milana Rozsypala o broucích jako nekonvenční, ale na některé rybí druhy mimořádně úspěšné nástraze. Dále přinášíme ověřený vzor mušky Vítka Misara „rybička“ imitující potravní rybku pro lov streamerováním včetně vázacího postupu, na Stránkách mladých rybářů červencový duel říční vs. přehradní okoun, inspirativní příběh od vody o setkání se slizkými českými obry, fotosoutěž s působivými příspěvky naší věrné  čtenářky, chutný recept pro přípravu kapřích filetů s mimořádným čočkovým ragú, křížovku, Trofeje Českého rybáře a na závěr ještě exkluzivní rozhovor s Honzou Wolfem, instruktorem potápění, jachtingu, zkušebním komisařem a předsedou Asociace lodního průmyslu o tom, jak se stát právoplatným kapitánem své lodě a samozřejmě i o světě pod hladinou a všem okolo ryb a vody. 

LEDNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Máme tady nový rok a s ním i novou sezonu a pro někoho i nové výzvy.

DÁREK K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

máme tady nový rok, a abychom Vám jeho začátek zpříjemnili, nabízíme Vám k objednávce předplatného hodnotný dárek.

Pokud si objednáte dvouleté předplatné, ať už v tištěné, nebo elektronické verzi, obdržíte od nás zdarma čelovou svítilnu Fenix HM 23.

Získáte tak nejen zajímavé čtení na celé dva roky, ale k tomu neocenitelného pomocníka na rybářské výpravy.

Předplatné můžete objednávat buď zde na našich internetových stránkách www.ceskyrybar.cz (sekce Předplatné), nebo e-mailem na adrese predplatne@ceskyrybar.cz (předmět Předplatné s dárkem), či prostřednictvím formuláře z časopisu (viz níže), který nám zašlete do redakce na adresu: Český rybář, s. r. o., Novohradská 45, 370 08 České Budějovice.

Vážíme si vaší přízně a přejeme Vám vše dobré v novém roce 2021!

 

 

Naši partneři