Český Rybář

ČERVNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI!

/ Novinky / redakce

Ačkoliv se během letošního bláznivého jara nic neblížilo normálu, Český rybář vycházel přesně tak jako obvykle. Stejně jako v minulých dvou číslech bylo velmi těžké sladit obsah s aktuálními možnostmi rybaření ve světě, protože cestování kamkoliv za hranice všedních dní je zjednodušeně řečeno stále velmi komplikované. I to už oproti ještě nedávnému stavu, kdy platilo pouze slovo „nemožné“, znamená velký posun směrem k navrácení ztracené svobody. A věřme, že brzy bude ještě veseleji.

Na českých a moravských revírech to v posledních týdnech doslova a do písmene žije, což skalní rybáři nesou s nevolí, ale výjimečná situace s sebou přináší výjimečné stavy. V případě tak velkého rybářského tlaku přeje štěstí jednoznačně pouze těm připraveným. A aby Vaše rybářské počínání u vody nebylo úplně marné, nezapomeňte si s sebou přibalit červnové vydání Českého rybáře s patřičnou inspirací pro úspěšný pobyt u vody a zubatou kráskou avizující blížící se zahájení na obálce. A na co se můžete těšit?

„Kapřín, kam se podíváš“, to je příznačný nadpis úvodníku Tomáše Lotockiho, ve kterém vzpomíná na své dětství trávené na lipenské přehradě, kdy úlovek kapra patřil pro běžného rybáře k celkem výjimečným událostem. Situace před více než třiceti lety a dnes jsou diametrálně odlišné, protože dnes se kaprů všude v revírech nachází tolik, až je to rybářům vyznávajícím jiné rybolovné techniky protivné…  

Příběh úvodního článku nás zavede na jednu zajímavou holandskou pískovnu, která mimo obligátních velkých kaprů ukrývá i jiné poklady. Náš pravidelný dopisovatel Chris Chew si vybral právě tento přívlačově málo exponovaný revír, aby se postavil zajímavé zubaté výzvě, a to cílenému lovu velkých štik ze břehu. Článek přináší celou řadu zajímavých postřehů a zkušeností špičkového rybáře, který se pro úspěch korunovaný nádhernou rybou 120 cm+ pořádně nadřel i zapotil.     

Letošní květen trávila většina rybářů na domovských vodách a ryby velmi ochotně spolupracovaly. Ti, kteří neměli času nazbyt, se věnovali krátkodobým výpravám. Ty jsou i tématem článku uznávaného kapraře Jardy Těšínského, který ve svém jarním bilancování přiblíží své taktiky pro krátkodobé výpravy.    

 

Šestý díl seriálu „Kapří kalendář“ láká tajemným obsahem, atmosférou v hávu tmavé noci, tipy a postřehy renomovaného evropského kapraře k oblíbenému nočnímu lovu kaprů. Na co všechno je potřeba dát si pozor? Jak se pečlivě připravit, aby vás v „temných časech“ nic nezaskočilo? Co nesmí chybět v doporučované výbavě? A jak v noci nahazovat nebo krmit, abychom se předem neodsoudili k neúspěchu, to vše se dozvíte v novém díle této zajímavé rubriky.

Udělej něco jinak, tak vypadá cesta, kterou si ve svém prvním článku pro Českého rybáře zvolil jeho nový přispěvatel David Lundák. Rozhodl se totiž lovit na mělčinách. Jak zde prezentuje své nástrahy? Jaké používá návazce? Jaká je podle něj nejvhodnější nástraha? To vše a mnohem více včetně kompletního návodu na inovovaný návazec „lundy rig“ se dozvíte v článku mladého talentovaného autora.    

Zahájení sezony lovu dravých ryb se blíží mílovými kroky, proto je nasnadě pečlivě se připravit, případně „nachytat“ nějakou neotřelou inspiraci. V tomto ohledu nás svými podnětnými články kupředu posouvá přední německý rybář Steffen Schulz, který tentokrát zaostřil na candáty. S muškařským prutem je jejich lov všechno jiné, jen ne jednoduchý. Velkým pomocníkem nám v tom může být i moderní technika. Čtěte pozorně!    

Dalším dílem pokračuje i seriál Míry Horáčka „Rybaření ve středním Norsku (nejen) pro začátečníky. Šestý díl je věnován populární tresce tmavé. Jak a kdy tyto krásné ryby úspěšně lovit? Na co si dát pozor? S jakými nástrahami budete mít při jejich lovu lepší výsledky? Zkrátka a dobře vše o populárních kelerech se dočtete ve vyčerpávajícím článku našeho oblíbeného autora.       

Také vás fascinuje reálný podvodní svět? Pokud ano, nenechte si ujít další výlet s potápěčkou a rybářkou Alenou Voráčkovou, tentokrát pod hladinu lomu Rumchalpa, tedy do míst, kde se sumci neloví.

Lov na plavanou představuje pro mnohé fascinující techniku a pro netradiční lov tloušťů na ovocné nástrahy je červen jako stvořený. Milan Tychler protentokrát naložil plavačkové náčiní a vydal se k vodě za dalšími oblíbenými rybami našich tekoucích vod. Dozvíte se vše podstatné o jejich lovu, poradí, s čím a jak je chytat. A nechybí ani další skutečný příběh od létem vonící vody. 

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které znějí často až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných povídek Milana Rozsypala o roztodivných půvabech přírody a jedinečných okamžicích na letními dešti rozvodněné řece.   

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší další tajuplné téma: pytláci a porybní včera dnes a zítra. Vyčerpávající článek jistě poodhalí i něco, co jste o nenapravitelných duších pytláků a boji s nimi v časech minulých jistě nevěděli. A jaké podoby má pytláctví současnosti? Je jich mnoho…   

Samozřejmě se můžete těšit i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát posvítíme na nádhernou, plně vybavenou loď RiverFOX 470. Chybět nesmí ani trochu optimističtější rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Nechybí novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, jak kapr objevuje Ameriku, dokončení třídílného seriálu Milana Rozsypala o nevyzpytatelných pstruzích, úspěšný vzor mušky Vítka Misara „tatíčkovy dlouhé nohy“, imitující tiplici, pro lov „nasucho“ na českých revírech včetně vázacího postupu, Stránky mladých rybářů s červnovým dokončením vyčerpávajícího duelu klasické vs. sekundární pstruhové pásmo, inspirativní povídka od vody o štice jako krokodýl, která svůj životní souboj vyhrála, fotosoutěž s působivými příspěvky našich věrných  čtenářů, lákavý recept pro přípravu tygří krevety na jarním salátu, křížovka, Trofeje Českého rybáře a na závěr ještě exkluzivní rozhovor s Pavlem Moravcem, hospodářem JčÚS ČRS, točící se samozřejmě jak jinak než okolo ryb a vody. 

SRPNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Nastává měsíc dovolených a odpočinku. Srpen určitě není nejhojnějším rybářským ...

VSTUP DO NORSKA AKTUÁLNĚ

Přinášíme vám aktuální informace ohledně cestování do Norska.

Naši partneři