Český Rybář

DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI!

/ Novinky / redakce

První letošní jarní číslo Českého rybáře vznikalo ve velmi turbulentní atmosféře posledních dní. Situace je vážná, na druhou stranu pro nás rybáře ještě relativně velmi „přívětivá“, jelikož svůj koníček nemusíme na rozdíl od mnoha jiných sportů v podstatě pověsit na hřebík.

Jisté je, že nyní můžeme v blízkém časovém horizontu zapomenout na naplánované cesty. Škoda, ale vzhledem k nefungující letecké dopravě a omezením v rámci ochrany zdraví prakticky v celé Evropě a postupně i zbytku světa nic jiného nezbývá. Tady bych chtěl apelovat na každého z vás, kdo má zaplacenou zálohu na rybářský zájezd kamkoliv, aby ukázal velké rybářské srdce a potřebnou solidaritu s rybářskými cestovními kancelářemi a provozovateli ubytování v zahraničních destinacích, pro které je současná situace přímo likvidační, a jejich služby nestornoval, ale posunul na pozdější termín. Všichni věříme, že se situace dříve nebo později ustálí a opět se budeme moci vydat do malebných norských fjordů, švédských lesů s nádhernými jezery, na španělské přehrady nebo na tropická moře a oceány. Mějme ale na paměti, že právě zásluhou rybářských cestovních kanceláří a díky jejich mravenčí píli známe mnoho krásných a jedinečných rybářsky atraktivních míst na zeměkouli, která pro nás objevily. Podržme je proto ve chvílích pro ně nejtěžších!

Na ryby se dá nyní vyrazit pouze u nás doma a určitě je lepší po podmínkou dodržování všech současných nařízení být alespoň, byť na krátkou odpolední chvilku součástí probouzející se přírody než se trápit čtením divných zpráv. Můžeme dále provětrávat feeder nebo nějaký plavačkový prut a zkoušet kouzlo aktivního rybolovu bílých ryb. I s kapry už to touhle dobou nebývá úplně špatné. Tady je ale potřeba být ve správný čas na správném místě. A nezapomeňte, 16. 4. startuje nová pstruhová sezona!  Aby vaše rybářské počínání u vody nebylo úplně marné, přichází dubnové vydání Českého rybáře s patřičnou inspirací. A na co se můžete těšit?

O rybařině za časů koronaviru se v úvodníku pohledem do lidské historie zamýšlí Tomáš Lotocki. Jaké je současné lidstvo? Mocné, nebo spíše „nemocné“?!   

V úvodním článku se vydáme za jarními kapry. Čtvrtý díl seriálu „Kapří kalendář“ je jako stvořen otevřít svým přehledným shrnutím, protkaným tipy a postřehy renomovaného evropského kapraře, dubnové vydání Českého rybáře. Co všechno je potřeba při jarním lovu nejpopulárnější české ryby zohlednit? A čeho se naopak vyvarovat, abychom se předem neodsoudili k neúspěchu? To vše se dozvíte v novém díle této zajímavé rubriky.     

Svůj pohled na pomyslný start sportovní kaprařské sezony představí i Jarda Těšínský. Na co nesmíme při jarním rybolovu zapomenout? Kam vyrazit? Jak zakrmovat? Na co chytat a jaké zvolit návazce? Více v příspěvku našeho kaprového matadora.

Mezi rybáři koluje mnoho lží, mýtů a polopravd. Možná je to tím, že rybaření rozvíjí bujnou fantazii, možná jde o výsledek fascinace ukrytým světem pod vodní hladinou?! Tyto teze inspirovaly našeho častého dopisovatele Robina Illnera k sepsání velmi zajímavého čtení…  

Dalším dílem pokračuje i seriál Míry Horáčka „Rybaření ve středním Norsku (nejen) pro začátečníky. Treska obecná je v souvislosti s mořským rybolovem v Norsku velmi důležité téma. O rozličných způsobech jejího lovu se dočtete ve vyčerpávajícím článku našeho oblíbeného autora.       

Dovolená mívá mnoho podob a tváří. Také se může přihodit, že tomu, kdo neplánuje včas a s předstihem, se původní velkolepé plány zhroutí jako balíček z karet a člověk musí vzít za vděk nějakou alternativou. Původně plánovaná dovolená Pavla Krejčího ve Slovinsku se sice nekonala, ale ta rakouská byla z kategorie nezapomenutelných.   

Také vás fascinuje reálný podvodní svět? Pokud ano, nenechte si ujít další výlet s potápěčkou a rybářkou Alenou Voráčkovou, tentokrát za střevlemi do ledového rakouského jezera Altausseer See.  

Milan Tychler vyměnil feederové náčiní za lehký přívlačový prut, aby mohl vyrazit za pstruhy, svými dalšími oblíbenými rybami tekoucích vod. Dozvíte se vše podstatné o jejich lovu, poradí, s čím a jak chytat. A nechybí ani další skutečný příběh od jarem vonící vody. 

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které znějí často až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných povídek Milana Rozsypala o dvojím pohledu na komercionalizovaný svět pstruhových revírů „Mezi dvěma světy“.   

Článek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší aktuální jarní téma o procesech rybího výtěru „Ryby a péče o potomstvo“. Vyčerpávající odborný článek jistě poodhalí i něco, co jste o námluvách ryb dosud nevěděli.  

Těšit se můžete samozřejmě i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát posvítíme na exkluzivní přívlačový naviják Daiwa Certate LT 3000D-C. Chybět nesmí ani trochu smutná rybářská (ne)fáma reflektující současné dění a svérázný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Nechybí novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o ohroženém úhoři říčním, zajímavý start třídílného seriálu Milana Rozsypala o nevyzpytatelných pstruzích, úspěšná muška zelená hydropsyche Vítka Misara, imitující holou larvu chrostíka pro lov přírodních ryb a lipanů na českých revírech včetně vázacího postupu, rubrika Stránky mladých rybářů s dubnovým duelem klasické vs. sekundární pstruhové pásmo, inspirativní povídka o tichém údolí rybáře, fotosoutěž s příspěvky našich věrných čtenářů, lahodný recept pro přípravu filetů sivena amerického s bramborovou kaší a kořenovou zeleninou, křížovka a soutěž Trofeje Českého rybáře.

DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Přelom měsíců slibuje alespoň podle dlouhodobé předpovědi téměř letní hodnoty teplot, což možná bude rozhodujíc&i ...

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, rybářská sezona se postupně rozjíždí, ...
Naši partneři