Český Rybář

ČERVENCOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI!

/ Novinky / redakce

Léto k nám letos dorazilo se vším všudy. Dalo by se radostně zvolat hurá k vodě! Pokud máte ovšem v úmyslu u toho ještě lovit ryby, bude to v tropických prázdninových dnech trochu obtížnější, ale v žádném případě se nevzdávejte! I tak máte šanci u vody zažít mnoho neopakovatelných chvil, umocněných nádherně barevnými východy a západy slunce.

Letně vyladěné, zbrusu nové číslo Českého rybáře je jako obvykle plné zajímavého čtení, z velké části věnované lovu kaprů, novinek z oboru, příběhů od vody i tipů a triků věhlasných evropských rybářů, jak neprohrát na rybách. A na co se v červencovém vydání můžete těšit?

Úvodník Tomáše Lotockiho nás zavede k „nekonečným“ vodám šumavského moře. To, že v něm žijí různé obludy, je celkem známá věc. Tomášův úlovek však překonal i ty nejodvážnější ichtyologické sny. Řekněte sami: už jste slyšeli o rejnoku pošumavském???!   

V úvodním článku se s Robinem Illnerem vydáme za prázdninovými zážitky spojenými s lovem amurů. Ačkoliv tuto cílovou rybu nevyhledává zdaleka tolik rybářů jako například kapra, je její lov především v parném létě nesmírně zajímavý a do jisté míry i striktně specifický. Kde najdete ta nejlepší místa? Čím a kde zakrmit? Jaké jsou nejvhodnější návazce a nástrahy pod háček? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek přináší Robinův komplexní pohled, jak na „travní pracanty“.

Kaprový blok článků je v červencovém čísle obsahově velmi bohatý. Startuje poutavým vyprávěním Radka Švece o gigantech ze zabahněných vod. Na jedné takové lokalitě autor nedávno ulovil svůj osobní rekord, kapra lysce o hmotnosti nevěřitelných 42,6 kg!!! Jak na takové, ale i trochu menší obry se dočtete v jeho článku.

Kapři a dovolená, to je naprosto ideální spojení na začátek léta. Ve svém článku se nad taktikami a vhodnými technikami v tomto časovém období zamýšlí jeden z nejpovolanějších českých expertů – Michal Kučera.

Výpravy za kapry mívají mnoho podob. V některých případech, zvláště když se loví z lodě, mohou být i trochu nebezpečné, dobrodružné, plné těžkostí a nakonec díky šťastným okolnostem nečekaně úspěšné. Něco podobného zažil i na rozbouřených pálavských vodách náš stálý dopisovatel Marek Schejbal, který se podělil o zápisky ze svého deníku „Pálavského kaprobraní“.

Dnešní doba je někdy až odporně hektická a nejeden z nás nemá na ryby zdaleka tolik času, kolik by si přál. I tak ale můžete například za pouhých 48 hodin u vody zažít nevídané věci. Více v poutavém článku Honzy Rutara.

Přívlačová sezona je v červenci v plném proudu a o slovo se v parních letních vedrech hlásí i sumci. Technikám jejich většinou statického lovu se věnujeme na stránkách Českého rybáře poměrně často. Tentokrát si na své přijdou příznivci zřejmě té nejnapínavější techniky – lovu s vábničkou. Ne všude na českých a moravských revírech je tento způsob rybolovu povolen. Tam, kde se „bouchat“ smí, bývá vábení úspěšné. Tipy, triky a zajímavé postřehy z lovu sumců na vábničku přináší komplexně pojatý článek Michaela Kocha, známého německého experta pro lov této největší dravé ryby.

Všimli jste si v létě tloušťů stojících pod hladinou. Najít místa s velkými rybami je velmi reálné na mnoha našich řekách a říčkách, ovšem ulovit je může být pro mnoho z nás nadlidský úkol. Pokud vás tato výzva zaujala, nechte se inspirovat belgickými a holandskými rybáři, kteří objevili kouzlo jejich hladinového lovu na ultralehký přívlačový prut. Vyhledáváte-li při lovu ryb adrenalin, přečtěte si článek Cédrica Goossense až do konce!              

Léto je pro feederového guru Milana Tychlera časem velkých krmítek a časem lovu kaprů. Jeho článek poskytuje téměř podrobný návod, jak si užít parní letní den u vody a navíc zde být i rybářsky úspěšný. 

„Větrný rytíř“, tak pojmenoval svou nádhernou povídku Milan Rozsypal. A protože prý žádná radost nemůže být bez smutku, prožijte s autorem dramatické chvilky na vodě bičované ostrými větry okořeněné „zlatým pokladem“.  

Finálním dílem končí mimořádně zajímavý a poučný článek Tomáše Lotockiho o stáří a velikosti našich ryb. Některé „zaručené“ zprávy sice opět balancují tak trochu mezi mýty a ověřenými skutečnostmi, co je ale podstatné, jsou vždy střízlivé vědecké poznatky, které některé informace zavánějící rybářskou latinou opět vrací do reality. Jak dlouho žijí a jak velcí mohou být například síhové, sumci, štiky nebo tolstolobici, se dočtete právě zde.

Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát na vodě vyzkoušíme druhou generaci Elite Ti², jeden z nejpovedenějších současných modelů echolotů z portfolia americké značky Lowrance. Chybět nemůže ani podnětná rybářská (ne)fáma a břitký humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Rubrika Surfujeme po netu přináší zajímavé čtení o nejrychlejších rybách světa. Věděli jste, že dvě z nich by dostaly na českých silnicích tučnou pokutu?! Nechybí novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, proč v Alpách hynou nádherní pstruzi obecní, zajímavá muška Vítka Misara, včetně vázacího postupu, rubrika Stránky mladého rybáře s novým duelem rostlinné vs. živočišné letní nástrahy, reportáž z třígenerační rodinné rybářské výpravy do Maďarska, fotosoutěž s krásnými příspěvky jednoho z našich věrných čtenářů, lákavý a chuťově vycizelovaný recept na přípravu filetu z candáta, křížovka a rubrika Trofeje Českého rybáře.

DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Přelom měsíců slibuje alespoň podle dlouhodobé předpovědi téměř letní hodnoty teplot, což možná bude rozhodujíc&i ...

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, rybářská sezona se postupně rozjíždí, ...
Naši partneři