image image image image
Rybařina, sport a komerce    Mnohokrát jsem se už ve svých článcích vyznal ze slabosti ke sportu. Pěstuji ho aktivně, ale i pasivně – nemusím se pokaždé honit za kulatým nesmyslem, rád sportuji i z pohodlí obývacího pokoje, prostřednictvím televizní obrazovky. K vrcholům takovéhoto gaučinkového sportování patří nepochybně sledování olympijských her, které v době vzniku tohoto textu zrovna probíhaly v brazilském Rio de Janeiru. 
Nezdary    V tomto čísle Českého rybáře naleznete úžasný článek anglického rybáře Camerona Crosse s názvem „Poučme se z nezdarů“. Když jsem se nad titulkem článku zamyslel, došlo mi, jak je výstižný. Popravdě – celý život (ať už ten osobní, nebo rybářský) neděláme nic jiného! Různá škobrtnutí, pády, nezdary či zklamání k životu prostě patří, stejně jako slast, radost či euforie. 
Jak jsem „skončil“ se pstruhy    Je to jedna z mých nejoblíbenějších povídek Oty Pavla. O potoce krásném „jako čelenka z diamantů“ a o inženýru Prokůpkovi, jenž by pro zdejší pstruhy položil i vlastní život. Možná také zážitek z této četby stál za tím, že jsem i já kdysi před lety podlehl kouzlu pstruhařiny a brzy našel i svůj vlastní potok, bublající a pospíchající lesnatým údolím stejně jako potok pana inženýra. 
Radost    Ten pocit je naprosto úžasný. Po půlroce půstu se blíží zahájení lovu dravců a mne, stejně jako tisíce dalších rybářů u nás, pomalu začínají svrbět prsty. Podobných chvil není mnoho. Samozřejmě že se těšíme na sraz s kamarády, na návštěvu kina s manželkou nebo přítelkyní, na nedělní svíčkovou u maminky, ale... to není přesně ono. 

Český RYBÁŘ

VYHODNOCENÍ SOUTĚŽE O REPELENTY PREDATOR 3D

VYHODNOCENÍ SOUTĚŽE O REPELENTY PREDATOR 3D
 
Správná odpověď z č. 7/2016: 
 
a) do prostoru
 
Výherci: 
 
1) Samuel DLUGOŠ, Skuhrov
 
2) Hana CAGÁŠKOVÁ, Žárová
 
3) Michal BERNARD, Hostěradice

Komentáře (0)

 

Kapři z mělčin

 

Druhý den ráno jsem obě místa zakrmil větším množstvím krmení v podobě kukuřice, pelet, tygřího ořechu, kuličkových pelet a boilie. Hodinu se nic nedělo a potom přišly záběry na oba pruty. Týna vytáhla karasa a po pár brutálních výpadech u břehu se k němu přidal i amur okolo 9 kilogramů. Zabral na 14mm korkovou pop-up kuličku Cherry obalenou v pastě B17. Ze zdolávání amurů jakožto nelítostných soupeřů jsem vždy nadšen a vůbec mi nevadí, že soupeřem není kapr. Ba naopak, pokud se nacházím na lokalitě, kde je jich hojnější výskyt, snažím se je cíleně lovit. Realita bývá většinou taková, že když jdu na amury, chytám kapry, a obráceně jako v tomto případě.

 

I na mělčinách můžeme lovit slušné kapry. Více v zářijovém čísle našeho časopisu, které bude v prodeji od 30. 8. 2016!

Text / Tomáš Kos

Foto / autor

 

Komentáře (0)

Číst dále: Kapři z mělčin

   

KANÁRSKÉ KRÁSKY / aneb za kapry do Atlantiku

 

Rtuť teploměru ukazuje 38 °C ve stínu. Sportovní rybářské lodě provozující Big Game a Little Big Game se pomalu vracejí do přístavu v Las Palmas. V oceánu kolem Kanárských ostrovů se prohánějí nejrůznější druhy ryb i paryb, jako makrely, rejnoci, marlíni nebo žraloci. Kanáry platí za známý a vůbec ne špatný revír pro Big Game, i když svou největší slávu mají už dávno za sebou. Oproti tomu poměrně neznámé je rybaření na velkých přehradách ve vnitrozemí. Především na Gran Canaria, ale také na ostrovech La Gomera a Tenerife se nacházejí velké přehradní nádrže s kapry o hmotnostech i přes 20 kg.

 

Věřili byste, že kapry můžete lovit i v Atlantiku? My také ne, a přesto je to možné! Více v zářijovém čísle Českého rybáře, které vychází už 30. 8. 2016!

Text / Robin Illner

Foto /autor

 

Překlad /Radek Diviš

Komentáře (0)

Číst dále: KANÁRSKÉ KRÁSKY / aneb za kapry do Atlantiku

 

ŘÍČNÍ CANDÁTI / výzva pro zvukové streamery

 

Podle situace s proudem musíme nahazoval lehce proti němu. Jelikož je potřeba, aby náš streamer těsně „opisoval“ padající hranu, respektive převislá křoví, používám nejčastěji trochu kratší návazec z monofilního vlasce o průměru 0,40 mm zakončený ocelovým lankem. Mám vyzkoušeno, že na tenkém měkkém drátu streamer pracuje lépe než například na fluorocarbonu o síle 0,70–0,90 mm. Pojistka proti možnému útoku štiky bývá povinností! Kratší návazec je i pomocí intermediální, respektive klesající části muškařské šňůry plynuleji dopravován do hloubky. Pokud bychom při rybaření použili dlouhý návazec, byla by šňůra již v blízkosti dna, zatímco streamer by driftoval ještě někde nad ní ve sloupci.

Text / Steffen Schulz

Foto / autor

Překlad / Radek Diviš

Komentáře (0)

Číst dále: ŘÍČNÍ CANDÁTI / výzva pro zvukové streamery

   

Univerzální rybář „rajsuje“ po Čechách

 

No, s těmi romantickými představami pochopitelně maličko přeháním, nicméně těšení se na čas strávený s pruty u vody bylo značné. A snad i proto jsem si pro sezonu vytyčil několik ambiciózních cílů. Největším z nich byl a zůstává tento: ulovit na několika vybraných svazových revírech v Čechách všechny druhy ryb, které se pod zdejší hladinou vyskytují, přičemž dorůstají alespoň dvaceti centimetrů délky. Například tedy cejny, plotice, okouny, líny, štiky, tlouště, úhoře či parmy. Drobné rybky, jako hrouzci nebo slunky, se nepočítají. A aby to nebylo až takové „nůďo“, koneckonců coby duší i tělem umírněný sportovec, vytýčený cíl jsem si výrazně ztížil. Čím? Určením časového limitu, do kdy chci všechny druhy v tom kterém revíru chytit. 168 hodin!

Text / Václav Fikar

Foto / autor

Komentáře (0)

Číst dále: Univerzální rybář „rajsuje“ po Čechách

 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA / pouze pro čtenáře Českého rybáře

Český rybář pro vás ve spolupráci s firmou Esox připravil speciální nabídku zboží za ceny, které jinde nenajdete.

 

Komentáře (0)

Číst dále: MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA / pouze pro čtenáře Českého rybáře

   

Náš časopis

  • 1

Aktuální číslo

Český Rybář
Aktuální číslo
 

Předplatné časopisu

 
Zde si můžete předplatit časopis Český rybář.
 
On-line časopis Český rybář.

Ryba měsíce

Druh:štika obecná

Revír, datum, čas:Rostěnický potok 1, 30. 8. 2015, 15.00 hod.

Délka, hmotnost: 105,5 cm; 10,42 kg

Nástraha:gumová rybka 10 cm

Doba zdolávání:10 min.

Jméno:Miloš Ryšánek (40), Luleč

Anketa

Zkoušeli jste za letních veder lovit sumce?