image image image image
Úcta    O úctě sportovního rybáře k rybám už jsme toho napsali dost a dost. Ale co úcta samotného rybáře? Jak ji získat? Jak přesvědčit okolí o tom, že jsme jako rybáři úctyhodní? Každý asi ví, že tohle je mnohdy složitá a trnitá cesta, na níž nás čekají nejrůznější nástrahy a návnady. 
Rybařina, sport a komerce    Mnohokrát jsem se už ve svých článcích vyznal ze slabosti ke sportu. Pěstuji ho aktivně, ale i pasivně – nemusím se pokaždé honit za kulatým nesmyslem, rád sportuji i z pohodlí obývacího pokoje, prostřednictvím televizní obrazovky. K vrcholům takovéhoto gaučinkového sportování patří nepochybně sledování olympijských her, které v době vzniku tohoto textu zrovna probíhaly v brazilském Rio de Janeiru. 
Nezdary    V tomto čísle Českého rybáře naleznete úžasný článek anglického rybáře Camerona Crosse s názvem „Poučme se z nezdarů“. Když jsem se nad titulkem článku zamyslel, došlo mi, jak je výstižný. Popravdě – celý život (ať už ten osobní, nebo rybářský) neděláme nic jiného! Různá škobrtnutí, pády, nezdary či zklamání k životu prostě patří, stejně jako slast, radost či euforie. 
Jak jsem „skončil“ se pstruhy    Je to jedna z mých nejoblíbenějších povídek Oty Pavla. O potoce krásném „jako čelenka z diamantů“ a o inženýru Prokůpkovi, jenž by pro zdejší pstruhy položil i vlastní život. Možná také zážitek z této četby stál za tím, že jsem i já kdysi před lety podlehl kouzlu pstruhařiny a brzy našel i svůj vlastní potok, bublající a pospíchající lesnatým údolím stejně jako potok pana inženýra. 

Český RYBÁŘ

100 dárků pro naše předplatitele

Milí čtenáři,

opět rozdáváme radost! Jako poděkování za Vaši přízeň, které si velmi vážíme, jsme pro Vás připravili 100 hodnotných dárků!

Každý nejen nový, ale i stávající předplatitel od nás k objednávce ročního nebo dvouletého předplatného obdrží dárek dle vlastního výběru a navíc přístup do elektronického archivu našeho časopisu.

 

Stačí si vybrat typ předplatného a dárek, poslat objednávku a po zaplacení Vám ihned odešleme dárek i přístupové údaje do archivu.

Těšíme se na Vaši objednávku a už nyní pro Vás připravujeme spoustu zajímavého čtení!

Vaše redakce Českého rybáře

Komentáře (0)

Číst dále: 100 dárků pro naše předplatitele

 

WOBBLERY / nesmrtelná klasika

 

Neexistuje mnoho umělých nástrah, které by svou optikou i chodem přesněji a lépe imitovaly skutečné potravní rybky. Wobblery! Zorientovat se v současné nabídce je téměř nadlidský úkol nejen pro začátečníky, ale i ty z nás, kteří se přívlači věnujeme pouze okrajově. Množství nových přívlačových technik s sebou přináší i další a další speciální modely. Trh je přesycen a množství zboží v rybářských obchodech i virtuálním světě jednoduše obrovské. Člověk by se ale touto šílenou škálou modelů neměl nechat iritovat. Jakmile si totiž neosvojíme základní principy lovu s wobblery, nepochopíme, jak s nimi efektivně zacházet, a nebudou nám moc platné ani ty nejdražší typy z japonských produkcí. Renomovaný německý specialista pro lov dravých ryb Holger Aderkaß v následujících řádcích prozradí vše podstatné...

Text / Holger Aderkaß

Foto / autor

Překlad / Radek Diviš

Komentáře (0)

Číst dále: WOBBLERY / nesmrtelná klasika

   

Pouštní pstruzi / za tajemnými obyvateli jezera Pyramid Lake

 

Takových řečí už jsem si v průběhu své kariéry lovce velkých pstruhů vyslechl dost a dost. Ale právě když se mi na jazyk drala velmi vtipná odpověď, stalo se něco neuvěřitelného. Velká žlutá Chrisova pěnová koule náhle bleskově zmizela pod hladinou a něco s ohromnou silou ohnulo lovcův prut do oblouku, až v rukojeti zaskřípalo. A o pět minut později – po úchvatném, se vší profesionalitou vedeném souboji s mnoha úniky a nebezpečně ohnutou špičkou prutu – se před Chrisovým žebříkovým posedem vyvalil z hlubin krásný pstruh, kterého jsem zručně podebral. Bože! Tak tohle je tedy ten opěvovaný potomek prehistorických ryb ze starobylého sladkovodního moře?! Stavěný jak pitbull s ohromnou tečkovanou ocasní ploutví, olivově zelenavými boky přecházejícími až do rudooranžova, vínově zbarvenými ploutvemi, obrovskou hlavou s načervenalými skřelemi, velkýma očima a mocnými čelistmi!

Text / Rasmus Ovesen

Foto / autor

Překlad / Ivan Finta

Komentáře (0)

Číst dále: Pouštní pstruzi / za tajemnými obyvateli jezera Pyramid Lake

 

Blíží se konec pstruhů a lipanů v našich vodách? (2. část)

 

Když se kupříkladu podíváme na statistiky úlovků z pstruhových revírů na vodách Moravského rybářského svazu, pak zjistíme, že celkový počet úlovků klesl od roku 1990 (tedy za čtvrtstoletí) téměř trojnásobně. A jistě to nebude tím, že by dnešní rybáři oproti minulosti v takové míře preferovali metodu „chyť a pust“. Ještě mnohem varovnější je však podíl jednotlivých druhů ryb na celkovém úlovku. V roce 1990 byl jednoznačně nejlovenější rybou pstruh obecný. Po něm následoval lipan a až za nimi nepůvodní pstruh duhový. Na jednoho duháka se tehdy ulovilo zhruba 6 potočáků. Dnes je však situace zcela opačná. Téměř polovinu všech úlovků na pstruhových revírech tvoří pstruzi duhoví. Podíl pstruhů obecných je jen o něco více než třetinový a úlovky lipanů tvoří dnes jen asi 2 % z celkového počtu odnesených ryb. Z toho je patrné, že jen úlovky lipanů klesly od roku 1990 zhruba dvacetinásobně a rok od roku se stále snižují (statistiky ze pstruhových vod ČRS vykazují velmi podobné tendence). Tato čísla jsou naprosto alarmující a vyplývá z nich jediné: pokud rychle nepřijmeme účinná opatření na záchranu našich původních lososovitých ryb, může lipany a potočáky čekat stejný osud jako jejich větší příbuzné: lososy obecné.

 

Alarmující zprávu o stavu pstruhů a lipanů v našich vodách naleznete v říjnovém čísle Českého rybáře. V distribuci od 30. 9. 2016!

Text: Tomáš Lotocki

Foto: autor, Josef Ptáček

 

Komentáře (0)

Číst dále: Blíží se konec pstruhů a lipanů v našich vodách? (2. část)

   

Na kapry / správně v dálce!

 

Když už jsem se zmínil o přesnosti, dovolím si tento důležitý aspekt trochu rozpitvat. Přesnost je totiž životně důležitá. Ať už lovíte daleko, nebo u břehu, máte jednu jistotu – čím dál bude vaše lovné místo, tím těžší je dosáhnout přesnosti při nahazování. Spousta rybářů dokáže nahodit daleko, ale s přesností to bývá horší, takže... pokud nahodíte přesně, získáte další velkou výhodu. Abyste to dokázali, musíte udělat dvě základní věci. Zaprvé vybrat na protějším břehu nějaký pevný orientační bod, který se nepohne – strom, sloup, budovu, prostě cokoli, podle čeho určíte správný směr náhozu. A zadruhé přesně označit na vlasci délku náhozu (klipem apod.). Kombinace těchto ukazatelů bude v konečném důsledku znamenat následující – pokud nahodíte přesně na orientační bod a zastavíte nához ve vzdálenosti označené na vlasci, vaše montáž dopadne celkem přesně na zvolené místo. Jako bonus používám vynikající aplikaci Fox Swim Mapper APP ve svém telefonu, kam si ukládám veškeré informace o lovném místě, jako orientační body na druhém břehu nebo třeba počet otočení kličkou navijáku při stahování nástrahy. Pak jsem schopen nahazovat relativně rychle a hlavně... přesně!

Text / Tom Maker

Foto / autor

Překlad / Ivan Finta

Komentáře (0)

Číst dále: Na kapry / správně v dálce!

 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA / pouze pro čtenáře Českého rybáře

Český rybář pro vás ve spolupráci s firmou Esox připravil speciální nabídku zboží za ceny, které jinde nenajdete.

 

Komentáře (0)

Číst dále: MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA / pouze pro čtenáře Českého rybáře

   

Náš časopis

  • 1

Aktuální číslo

Český Rybář
Aktuální číslo
 

Předplatné časopisu

 
Zde si můžete předplatit časopis Český rybář.
 
On-line časopis Český rybář.

Reklama

http://www.AutoDoc.CZ

Ryba měsíce

Druh:candát obecný

Revír, datum, čas: Doubrava, ? 2015, ? hod.

Délka, hmotnost:71 cm; 3 kg

Nástraha:gumová rybka (přívlač)

Doba zdolávání:? min.

Jméno:Jan Budikovský (26), ?

Anketa

Zkoušeli jste za letních veder lovit sumce?