image image image image
Jak jsem „skončil“ se pstruhy    Je to jedna z mých nejoblíbenějších povídek Oty Pavla. O potoce krásném „jako čelenka z diamantů“ a o inženýru Prokůpkovi, jenž by pro zdejší pstruhy položil i vlastní život. Možná také zážitek z této četby stál za tím, že jsem i já kdysi před lety podlehl kouzlu pstruhařiny a brzy našel i svůj vlastní potok, bublající a pospíchající lesnatým údolím stejně jako potok pana inženýra. 
Radost    Ten pocit je naprosto úžasný. Po půlroce půstu se blíží zahájení lovu dravců a mne, stejně jako tisíce dalších rybářů u nás, pomalu začínají svrbět prsty. Podobných chvil není mnoho. Samozřejmě že se těšíme na sraz s kamarády, na návštěvu kina s manželkou nebo přítelkyní, na nedělní svíčkovou u maminky, ale... to není přesně ono. 
Figurky Figurky – to je mimo jiné název jedné z nejkrásnějších povídek Jana Nerudy, vyprávění, které se skládá z drobných útržků paměti, střípků vzpomínek, v nichž defilují zástupy rázovitých malostranských postaviček, tak neskutečně živých i po těch sto padesáti letech. Mojí rybářskou Malou stranou bylo lipenské jezero alias šumavské moře. 
Aprílové žertíky?!    Kdo by si 1. dubna neudělal legraci ze svých blízkých nebo kamarádů? Asi každý! Je to den humoru a šprýmy mohou být lehoučké jak pampeliškové pápěří, i drsné, hraničící s tím nejtvrdším černým humorem. A zvláště u rybářů! 

Český RYBÁŘ

SOUTĚŽ O 6 REPELENTŮ PREDATOR IMPREGNACE

Repelent PREDATOR Impregnace

Pro lovce, turisty i cestovatele

 

     Ať už se chystáte na ryby, pod stan, jen tak do lesa, nebo třeba na expedici do tropů, je dobré správně se vybavit. Abyste si mohli pobyt venku skutečně užívat, nezapomeňte se vyzbrojit proti hmyzu.

 

     Repelent PREDATOR Impregnace je účinný repelent 3 v 1 s voděodolným, hubícím a hmyz odpuzujícím účinkem. Testovali ho rybáři, myslivci, lesní dělníci i cestovatelé. Odpuzuje, paralyzuje a hubí nejen komáry, ale také klíšťata, mouchy, muchničky, ovády, tiplíky a další obtížný  hmyz.

     Stačí ho jednoduše nastříkat na oděv, obuv, celty, stany, spací vaky nebo moskytiéry, které současně impregnuje. Je ideální ochranou pro běžné i speciální materiály typu Goretex, Sympatex nebo Klimatex.

     Přípravek Repelent PREDATOR Impregnace je určen k dlouhodobé ochraně i v extrémních podmínkách, kde spolehlivě působí až 28 dní, a to i po vyprání. Vysoký účinek potvrzují testy SZÚ Praha. Predator je bez parfemace a má všechny předpoklady stát se vaším spolehlivým parťákem při lovu. K dostání v lékárnách za 253 Kč. 

www.vitar.cz

Komentáře (0)

Číst dále: SOUTĚŽ O 6 REPELENTŮ PREDATOR IMPREGNACE

 

OBALOVACÍ TĚSTA / atraktivita na maximum

 

Je až překvapující, že rybáři nevyužívají těsta při lovu kaprů, přitom při jejich použití mohou mít doslova neskutečné výsledky. Krása této metody spočívá v tom, že nám umožňuje lovit s malou nástrahou, kterou ukryjeme do tenké vrstvy těsta. To nám umožňuje mít vysoce atraktivní prezentaci pod háčkem! Například když používáme PVA punčochu v blízkosti háčku. Množství volně se pohybující návnady v podobě PVA mixu v těsné blízkosti naší nástrahy je pro kapra tím nejlepším lákadlem, to samé platí i pro těsto! Kapr má možnost sebrat velké množství potravy najednou a to právě upoutá jeho pozornost.

 

Konkrétní tipy na používání obalovacích těst naleznete v červencovém vydání magazínu Český rybář. Koupit ho můžete od 1. 7. 2016!

Text / Jaroslav Těšínský

 

Foto / autor

Komentáře (0)

Číst dále: OBALOVACÍ TĚSTA / atraktivita na maximum

   

Kombinované návazce

 

Ještě jednodušší spojení dvou materiálů, a to nejen v případě tohoto návazce, přinášejí Combi Links závažíčka. Jsou to tungstenová závaží, která mají uvnitř zabudovaný rychlovýměnný obratlík, v druhém případě pak rychlospojku. Z obou stran do nich s pomocí boilie jehly dostanete obě části návazce a pak je za pomoci obratlíku či spojky propojíte. Nakonec dáte díly závažíčka k sobě a je hotovo. Geniálně jednoduché řešení, které zároveň nahrazuje olověný broček. Po vyzkoušení mě to zaujalo tak, že jsem si s pomocí těchto závažíček předělal i některé starší návazce, které byly spojeny smyčkami.

 

Správná volba návazce může rozhodovat o úspěchu a neúspěchu. Přečtěte si proto článek, který naleznete v červencovém čísle časopisu. Vychází už 1. 7. 2016!

Text / Michal Kučera

 

Foto / autor

Komentáře (0)

Číst dále: Kombinované návazce

 

LÍNI EXTRÉMNĚ / doslova a do písmene

 

První noc u vody byla za námi. Stále lilo jako z konve, dost možná ještě víc, a já ze svého lehátka nervózně sledoval strop bivaku. Ryby si naše krmná místa pomalu, ale jistě našly. Nilsovi se povedlo ulovit prvního lína výpravy a také na mém místě se něco událo. Malý kapřík neodolal 16milimetrové plovoucí kuličce Yellow Zombie Neon Pop Ups, kterou jsem předtím na několik měsíců naložil do Yellow Zombie dipu. Všechny své plovoucí nástrahy nechávám pravidelně několik týdnů, až měsíců v dipech, aby do sebe natáhly co nejvíce aroma. K lovu línů rád používám sladká aroma, jako například ananas nebo vanilku. Také „fakeová“ Pop Up kukuřice vyrobená z gumy a opatřená správným aroma chytá pravidelně velké líny. Na jezeře Lac du Amance to často trvá 12–18 hodin, než si ryby najdou krmná místa.

 

Ulovit trofejního lína není legrace. Jak na to, se dozvíte v červencovém čísle Českého rybáře. Na pultech od 1. 7. 2016!

Autor / Robin Illner

Foto / autor

 

Překlad / Radek Diviš

Komentáře (0)

Číst dále: LÍNI EXTRÉMNĚ / doslova a do písmene

   

LETNÍ PÁRTY / aneb jak na dravce ve vodním sloupci

 

Každá loď by si měla zpočátku stanovit pro průzkum jinou oblast. Prostřednictvím krátkovlnných vysílaček nebo mobilním telefonem (je-li signál) si lze získané informace perfektně předat. Tak například jaká nástraha a barva právě fungují, na jaké hloubce je nejvíce záběrů… Nebo jak těžkou hlavičku k nástraze použít, protože ve sloupci někdy funguje výrazně lehčí varianta a jindy zase ta těžší. Navíc v pomyslném týmu daleko snáze zjistíme, kdy ryby skutečně berou, než kdybychom měli všechno zkoumat na vlastní pěst. Podle počasí a ročního období může být čas aktivity ryb, ve kterém přijdou záběry, extrémně krátký. Například v loňském roce na začátku června byly ryby na jedné z mých výprav do Švédska extrémně aktivní pouze mezi 19.45–20.00 hod. Kdo nabízel své nástrahy na špatném místě, ten se vracel definitivně bez úlovku. Na správném místě bylo v tento krátký čas možné ulovit i 3 nebo více kapitálních ryb!

 

Dobré nápady, jak v létě na dravce! Více v červencovém čísle našeho časopisu. V distribuci od 1. 7. 2016!

Text / Steffen Schulz

Foto / autor

 

Překlad / Radek Diviš

Komentáře (0)

Číst dále: LETNÍ PÁRTY / aneb jak na dravce ve vodním sloupci

 

20 letních tipů

 

Letní žár velmi často vyžene kapry do vrchních partií vodního sloupce nebo až k hladině. Tam tráví dlouhé hodiny a s kuličkami boilie na dně zůstáváme často bez jediného záběru. Pokud se s touto situací setkáme, přichází řada na Zig Rig. Tato montáž umožňující prezentaci nástrahy ve vodním sloupci nebo až u hladiny někdy přináší nečekané výsledky. Prostě zaútočíme na kapry tam, kde v horkém létě tráví nejvíce času.

 

20 tipů k tomu, abychom byli úspěšní i za horkých letních dnů, naleznete v červencovém Českém rybáři. Na stáncích od 1. 7. 2016!

Text / Team Korda

Foto / Team Korda

 

Překlad / Ivan Finta

Komentáře (0)

Číst dále: 20 letních tipů

   

Náš časopis

  • 1

Aktuální číslo

Český Rybář
Aktuální číslo
 

Předplatné časopisu

 
Zde si můžete předplatit časopis Český rybář.
 
On-line časopis Český rybář.

Ryba měsíce

Druh:sumec velký

Revír, datum, čas:Olše 3A, 20. 6. 2015, 21.30 hod.

Délka, hmotnost:207 cm; 58,5 kg

Nástraha:perlín 25 cm (bójka)

Doba zdolávání:20 min.

Jméno:Petr Poštulka (?), Petrovice-Závada

Anketa

Jak dopadlo zahájení?