image image image image
Přání    Do nové sezony už jsem vám, sportovním rybářům, přál vše nejlepší mnohokrát. Hodně úlovků, spoustu zdolaných vysněných druhů, ty nejkrásnější a největší ryby na vašich prutech. To vše samozřejmě platí, ale... na počátku roku 2017 bych tentokrát vše rád otočil a popřál někomu, na jehož blaho v průběhu roku často zapomínáme. Takže...
Volba    Pomalu končí další kalendářní rok. Jedním z jeho rysů bylo i to, že se během něj uskutečnilo několik důležitých voleb – voleb, které, jak se mnozí domnívají, mohou výrazně překreslit dosavadní mapu našeho světa. Nebojte se – nechci se v tomto úvodníku pouštět do politiky, co mě však zajímá, to je samotný fenomén volby. 
Jak jsem dostal sežrat srkačku    Napsal jsem před časem na jeden nejmenovaný internetový server článek pro začínající rybáře o různých způsobech lovu kaprovitých ryb na položenou. V textu byl zmíněn i lov na tzv. srkačku a popisek doplněn ilustrační fotografií tohoto typu kaprové montáže, při níž jsou háčky na krátkých pletených návazcích umístěny přímo na krmítku.
Úcta    O úctě sportovního rybáře k rybám už jsme toho napsali dost a dost. Ale co úcta samotného rybáře? Jak ji získat? Jak přesvědčit okolí o tom, že jsme jako rybáři úctyhodní? Každý asi ví, že tohle je mnohdy složitá a trnitá cesta, na níž nás čekají nejrůznější nástrahy a návnady. 

Český RYBÁŘ

SUMCI / lov v kamenných regulacích

 

V posledních několika letech jsem se ale začal lovem na kamenných regulacích intenzivněji zabývat a dnes už často k lovu sumců cíleně vyhledávám kamenné stěny. Rybaření v kamenných regulacích není vůbec jednoduché a člověk se proto, aby byl úspěšný, musí řídit několika specifickými zvláštnostmi. Mnoho z vás se teď možná ptá, co je na tom tak výhodné, pokládat nástrahy do nebezpečných kamenů namísto pohodlného nastražení na písečné lavici?! Na tuto otázku ale existuje velmi jednoduchá odpověď. Především na revírech s velkým rybářským tlakem jsou nejfrekventovanějšími místy k rybolovu právě přírodní břehy a písečné výběžky. Velká většina sumců má v těchto pasážích již své nepříjemné zkušenosti s háčky a šňůrami. V kamenných regulacích je to naprosto odlišné. Ryby zde jsou „panenské“ a v těchto místech sotva počítají s nastraženými pastmi.

Text / Stefan Seuß (www.stefan-seuss.de)

Foto / autor

Překlad / Radek Diviš

Komentáře (0)

Číst dále: SUMCI / lov v kamenných regulacích

 

Žáby a můj návrat do mládí

 

A jak tedy chytám štiky s touto, nyní už mou oblíbenou nástrahou? Pokud to porovnám s lovem kaprů, je to velmi podobné. Dá se ulovit náhodně pěkná ryba, ale pokud je máte chytat pravidelně, tak i v případě štik, ačkoli je mnozí považují za hloupé, je třeba skutečně přemýšlet. Stejně jako si rád hraji s koncovými návazcipři lovu kaprů, i tady jsem je trošku zkoušel. Informace se různily, a tak jsem se rozhodl pro vlastní testování – od měkkých wolframových lanek až po 0,60mm fluorocarbon. Vždy jsem se snažil, aby chod nástrahy byl co nejpřirozenější, ale aby mi ji štika neutrhla. Nemám nikdy dobrý pocit, když ryba odplave s mým háčkem a nástrahou v ústech. Nakonec jsem skončil u fluorocarbonu 40 cm / 0,50 mm před nástrahou. Je to dostačující tloušťka, aby vám ji ryba nepřekousla. Mně se to alespoň ještě nestalo.

Text / Ivan Fabian

Foto / autor

Komentáře (0)

Číst dále: Žáby a můj návrat do mládí

   

Kapři z kánoe!

 

Ráno se před našima očima objevil obraz Středozemě z populární trilogie Pán prstenů.S doširoka otevřenýma očima jsme stáli na vrcholu věže a shlíželi do říčního údolí na tu nádheru.A... po chvíli už bylo možné rozeznat i výskoky kaprů nad hladinu. Uneseni krásou okolí jsme pomalu sbalili věci a pustili se dál do údolí. V plánu byla návštěva známého přírodního skalního mostu Pont D'Arc, který vznikl před mnoha tisíci lety tak, že silný proud řeky nenašel jinou cestu pískovcovým masivem a v průběhu staletí do něho vymlel ohromný tunel. Po cestě jsme často stavěli a kochali se výhledy do okolí. Divoké husy a supi kroužili líně po jasné obloze, zatímco u řeky svítily ve sluneční lázní smaragdovou zelení ohromné kameny. Utrhli jsme si několik větviček divokého tymiánu na přípravu večeře a vyrazili k cíli.

Text / Robin Illner

Foto / autor

Překlad / Ivan Finta

Komentáře (0)

Číst dále: Kapři z kánoe!

 

Krmítka na ledu! / aneb zimní feederové taktiky

 

Má první volba většinou padne na menší průběžné peletové krmítko (15 g) s malým množstvím návnady, a když k tomu přidám kratší návazec, mohu si být jist, že nástraha na háčku leží poblíž krmení a je připravena pro jakoukoli rybu, která se na místě objeví. Pokud se zadaří, přicházejí záběry a chytím pár ryb, což znamená, že jsem trefil den, kdy jsou ochotné se krmit, vyměním krmítko za větší nebo přejdu na method feeder. Prezentace návnady zůstává stejná, jen spotřebujete trochu více krmení. A kdy nasadím klasické klecové krmítko? Když cítím, že ryby se ke krmení vrací, ale nástrahu nedobírají, což vám jasně signalizují drobné ťukance. Pak použiji klasickou „klec“ s trochu delším návazcem (30–45 cm), což může opatrné ryby povzbudit k důvěřivějšímu braní.

 

Feeder a zima, to jde dohromady. Více se dozvíte v článku známého anglického rybáře, který naleznete v lednovém Českém rybáři. V prodeji už od 28. 12. 2016!

Text / Jamie Harrison

Foto / autor

 

Překlad / Ivan Finta

Komentáře (0)

Číst dále: Krmítka na ledu! / aneb zimní feederové taktiky

   

Dárky pro naše předplatitele

Milí čtenáři,
Vánoce (ne)skončily, rozdáváme dárky dál!

Uvažujete o koupi předplatného? Neváhejte, ušetříte, navíc si k němu můžete vybrat některý z následujících dárků a ještě Vám poskytneme přístup do obsáhlého on-line archivu našeho časopisu.

Těšíme se na Vaši objednávku a připravujeme pro Vás spoustu novinek a zajímavého čtení!

Vaše redakce Českého rybáře

Komentáře (0)

Číst dále: Dárky pro naše předplatitele

 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA / pouze pro čtenáře Českého rybáře

Český rybář pro vás ve spolupráci s firmou Esox připravil speciální nabídku zboží za ceny, které jinde nenajdete.

 

Komentáře (0)

Číst dále: MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA / pouze pro čtenáře Českého rybáře

   

Náš časopis

  • 1

Aktuální číslo

Český Rybář
Aktuální číslo
 

Předplatné časopisu

 
Zde si můžete předplatit časopis Český rybář.
 
On-line časopis Český rybář.

Reklama

http://www.AutoDoc.CZ

Ryba měsíce

Druh:sumec velký

Revír, datum, čas:Prušánecký potok, 7. 10. 2016, 21.30 hod.

Délka, hmotnost:241 cm, nevážen

Nástraha:karas 40 cm (bójka)

Doba zdolávání:40 min.

Jméno:Josef Michalica (?), Moravský Žižkov

Ryba vrácena vodě!

Anketa

Jak "sviští" podzimní lov dravců?