image image image image
Volba    Pomalu končí další kalendářní rok. Jedním z jeho rysů bylo i to, že se během něj uskutečnilo několik důležitých voleb – voleb, které, jak se mnozí domnívají, mohou výrazně překreslit dosavadní mapu našeho světa. Nebojte se – nechci se v tomto úvodníku pouštět do politiky, co mě však zajímá, to je samotný fenomén volby. 
Jak jsem dostal sežrat srkačku    Napsal jsem před časem na jeden nejmenovaný internetový server článek pro začínající rybáře o různých způsobech lovu kaprovitých ryb na položenou. V textu byl zmíněn i lov na tzv. srkačku a popisek doplněn ilustrační fotografií tohoto typu kaprové montáže, při níž jsou háčky na krátkých pletených návazcích umístěny přímo na krmítku.
Úcta    O úctě sportovního rybáře k rybám už jsme toho napsali dost a dost. Ale co úcta samotného rybáře? Jak ji získat? Jak přesvědčit okolí o tom, že jsme jako rybáři úctyhodní? Každý asi ví, že tohle je mnohdy složitá a trnitá cesta, na níž nás čekají nejrůznější nástrahy a návnady. 
Rybařina, sport a komerce    Mnohokrát jsem se už ve svých článcích vyznal ze slabosti ke sportu. Pěstuji ho aktivně, ale i pasivně – nemusím se pokaždé honit za kulatým nesmyslem, rád sportuji i z pohodlí obývacího pokoje, prostřednictvím televizní obrazovky. K vrcholům takovéhoto gaučinkového sportování patří nepochybně sledování olympijských her, které v době vzniku tohoto textu zrovna probíhaly v brazilském Rio de Janeiru. 

Český RYBÁŘ

Déjà vu

 

Netrvá to ani půl hodiny a „bác“. Rána do prutu a ten se mi ohýbá do mohutné paraboly! Dvakrát krátce přiseknu. „Je tam,“ křiknu směrem k Vojtovi. Ten na nic nečeká a utíká ke mně. Sumec míří na střed řeky, cívka navijáku se točí jako blázen, až mám strach, aby z navijáku nevyskočila. Daří se mi ho zastavit až po sedmdesáti metrech. „Ten bude pěknej,“ pronesu jen tak pro sebe. Vojta už stojí na okraji břehu, aby sumce vylovil. Tři metry od břehu se na hladině převalí mohutné tělo. „Vem si rukavici, ten je větší,“ poučuji ho a sumce dotahuji ke břehu. Vojta poklepe vousáče zkušeně po hlavě a ten učiní ještě jeden výpad. Poté se již nechá poslušně přitáhnout ke břehu, kde ho Vojta zkušeným chvatem vylovuje. V tu ránu se nám na cestě za zády ozývá potlesk a my s překvapením sledujeme, že zde zastavilo asi šest cyklistů, kteří souboj sledovali. Oba poděkujeme a již se věnujeme sumci.

Text / Jan Procházka

Foto / autor

Komentáře (0)

Číst dále: Déjà vu

 

Lov kaprů / na velkých štěrkopískovnách

 

První dva roky na štěrkovišti jsem trávil převážně na jednom místě, kde se kapři často krmili, a učil se. Zvolené stanoviště předkrmuji několik týdnů předem a tato nevděčná tvrdá práce se mi vyplatí zvláště v letních měsících (jak se ochlazuje, ryby vyklízejí pozice). V průběhu prvního roku jsem na tomto místě dosáhl 35 záběrů, z nichž bylo úspěšně proměněno 28. Druhým rokem aktivita na tom samém stanovišti značně poklesla, a tak po několika marných pokusech přišel čas na změnu. Začal jsem lovit za větrných dnů a věřte, že to byly pokusy značně vzrušující. Ukázaly, že správná změna může přinést pravidelné záběry z toho samého místa. Pravda, při tomto způsobu lovu bylo cítit, že žiju. Byl jsem ošlehán větry, které skučely nad vodní hladinou a rozbíjely se o břehy u mělčích partií. Ale... v těchto podmínkách mi bylo dopřáno zdolat zatím největšího kapra – nádherného lysce o hmotnosti 18,9 kg, který možná nebyl ještě nikdy předtím uloven.

Spoustu dobrých rad, jak si poradit s lovem kaprů na velkých štěrkopískovnách, naleznete v prosincovém čísle časopisu Český rybář. V distribuci od 29. 11. 2016!

Text / Craig Runham

Foto / autor

 

Překlad / Ivan Finta

Komentáře (0)

Číst dále: Lov kaprů / na velkých štěrkopískovnách

   

GUNKI MEETING / svátek příznivců přívlače

 

Po přejezdu na návětrnou stranu náhle zesiluje vítr. Udržet kontakt s nástrahou se nedaří nikomu z naší lodi. Rychle se rozhodujeme prchnout do závětří. Ještě poslední nához a jedeme. Odevzdaně tedy nahazuji přímo proti vlnám. Echolot ukazuje čisté dno a hloubku těsně pod 15 m. Proto se rozhoduji k odvážnému počinu a doufám, že u toho neuváznu. Není to nic světoborného – jen velice pomalu navíjím. Nic víc. Když se nástraha přišourá po dně asi 10 m od lodi, ztěžkne. Asi visím? V duchu se proklínám, že dělám takové experimenty. Už vidím, že budu muset navazovat. Naštvaně škubnu prutem a... z hlubiny přichází nečekaná odezva. Ještě mocnější škubnutí! To mi okamžitě ohýbá prut do oblouku. Začíná podivné zdolávání. Mlčím. Ryba se drží u dna. Dokonce ani nedělá rychlé výpady. Je si dobře vědoma své síly. Teprve když všichni kolegové mají nástrahy v lodi, všímají si, že zdolávám. Po pěti minutách u dna začínám konečně rybu zvedat. Je těžká. Pořád čekám na její výpad. Asi 3 m pod lodí opravdu přichází její rychlý únik. Bohužel je pro mě zdrcující. Ryba mi padá z háčku. Smutný ale nejsem. Náš slovenský lodivod Peter si ráno podrobné zklamání také prožil. Nebudu hodnotit úspěchy naší lodi, ale ulovit přívlačí cca 15 candátů (30–45 cm), 30 okounů (25–30 cm), 5 štik (40–50 cm), to se na hodně navštěvovaném revíru pokaždé nepodaří.

Text / Milan Rozsypal

Foto / autor

Komentáře (0)

Číst dále: GUNKI MEETING / svátek příznivců přívlače

 

Aljaška v plamenech rybářské vášně

 

Přicházím právě včas. Muškařský prut je ohnutý na doraz. Šňůra řeže vodu. Kousek od nás se vyvalí červenohnědé kropenaté tělo majestátního lososa. V okamžiku, kdy nás ryba míjí, mi připadá jako zalitá ve skle. Hřbetní ploutev i vyčnívající část trupu jsou totiž pokryty tenkou vrstvičkou vody. Stříbrné vlnobití se zvedá vysoko na hladinu a spolu s ním vynáší lososa. „Konečně je tady,“ říká Michal. „Vždyť jsi na mě volal, že už je zdolaný?“ divím se. „Houby! Lososa nikdy nezdoláš. Vždy má ještě dost síly, aby ti unikl. Uvidíš!“ odpovídá Michal prorocky. „Mám ti ho pomoct chytit?“ nabízím se rozpačitě, neboť se na to nějak necítím. Mám strach, jestli hned napoprvé správně chytím lososa za kořen ocasu. Jediné zaváhání znamená připravit kamaráda o jeho první rybu. „Samozřejmě… si ho chytím já! Nemá přes metr, a tak by to mělo jít snadno,“ doufá Michal. Zabrodí kousek do vody. Zakloní prut. Vystupňovaným tahem navádí lososa mezi sebe a břeh. Je nádherné sledovat, jak se každý rybář upne ke zdolávání ryby. Najednou se ocitá mimo čas a v absolutní svobodě. Vše se odehrává pouze mezi ním a rybou. Náhle se Michal ohýbá...

Text / Milan Rozsypal

Foto / autor

Komentáře (0)

Číst dále: Aljaška v plamenech rybářské vášně

   

Dárky pro naše předplatitele

Milí čtenáři,
před Vánocemi opět rozdáváme radost! Jako poděkování za ‹Vaši přízeň, které si velmi vážíme, jsme pro Vás připravili spoustu hodnotných dárků!
Každý nejen nový, ale i› stávající předplatitel od› nás k‹ objednávce ročního nebo dvouletého předplatného obdrží dárek dle vlastního výběru a› navíc přístup do› elektronického archivu našeho časopisu.

 

Stačí si vybrat typ předplatného a dárek, poslat objednávku a po zaplacení Vám ihned odešleme dárek i přístupové údaje do archivu.

Těšíme se na Vaši objednávku a už nyní pro Vás připravujeme spoustu zajímavého čtení!

Vaše redakce Českého rybáře

Komentáře (0)

Číst dále: Dárky pro naše předplatitele

 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA / pouze pro čtenáře Českého rybáře

Český rybář pro vás ve spolupráci s firmou Esox připravil speciální nabídku zboží za ceny, které jinde nenajdete.

 

Komentáře (0)

Číst dále: MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA / pouze pro čtenáře Českého rybáře

   

Náš časopis

  • 1

Aktuální číslo

Český Rybář
Aktuální číslo
 

Předplatné časopisu

 
Zde si můžete předplatit časopis Český rybář.
 
On-line časopis Český rybář.

Reklama

http://www.AutoDoc.CZ

Ryba měsíce

Druh:kapr obecný

Revír, datum, čas:soukromý revír Nové Čáslavice, 22. 6. 2016, 19.00 hod.

Délka, hmotnost: 90 cm; 15 kg

Nástraha:boilie

Doba zdolávání:35 min.

Jméno:Kamil Balcar (?), ?

Anketa

Jak "sviští" podzimní lov dravců?