image image image image
Figurky Figurky – to je mimo jiné název jedné z nejkrásnějších povídek Jana Nerudy, vyprávění, které se skládá z drobných útržků paměti, střípků vzpomínek, v nichž defilují zástupy rázovitých malostranských postaviček, tak neskutečně živých i po těch sto padesáti letech. Mojí rybářskou Malou stranou bylo lipenské jezero alias šumavské moře. 
Aprílové žertíky?!    Kdo by si 1. dubna neudělal legraci ze svých blízkých nebo kamarádů? Asi každý! Je to den humoru a šprýmy mohou být lehoučké jak pampeliškové pápěří, i drsné, hraničící s tím nejtvrdším černým humorem. A zvláště u rybářů! 
Mníčci    Moje první ulovená ryba nebyl okounek chycený na kousek kopané žížalky. Nebyl to ani násadový kapr ulovený na chlebové těsto mladou vydrou, tetelící se strachy i loveckým vzrušením v rákosí u chovného rybníka. A nebyl to ani pstruh lapený pod kamenem jen tak do ruky v bystré horské říčce. 
Odhodlání    Pro rybáře velmi důležitá vlastnost, možná důležitější než všechny ostatní. A nejen pro rybáře. Vždyť na co je nám správný úsudek, láska k přírodě, chytrost či ochota učit se, když se neodhodláme vyrazit do akce? 

Český RYBÁŘ

SOUTĚŽ O 3 REPELENTY PREDATOR FORTE

Nekompromisní Repelent PREDATORFORTE – pro váš úspěšný rybolov

 

Že se u vody cítíte jako komáří návnada? S tím je teď konec, zařídí to  Repelent Predator. Maximálně účinná látka DEET 24,9 procent  znamená STOP pro komáry a klíšťata. Tento speciální přípravek  dokáže komáry a klíšťata nejen  odpuzovat, ale i  ničit přímo na vašem těle, a to se 100procentní spolehlivostí.  Takže si na úlovek rádi počkáte a nic vás nebude rušit.  Repelent  PREDATOR FORTE  je testován proti komárům v zátopových oblastech a místech  extremního výskytu klíšťat  u nás, takže se na něj můžete skutečně spolehnout. Zkrátka přítel pro váš lov.

Dokáže účinkovat po dobu celých 6 hodin od aplikace, a pokud jste v přírodě déle, doporučuje se použít opakovaně. Repelent PREDATOR FORTE  ve spreji snadno rozptýlíte na oděv nebo přímo na kůži. Jeho výhodami jsou maximální spolehlivost a jednoduchá aplikace prostřednictvím spreje. Repelent Predator je spolehlivým partnerem ničím nerušeného rybolovu.

 

www.vitar.cz

Komentáře (0)

Číst dále: SOUTĚŽ O 3 REPELENTY PREDATOR FORTE

 

UL přívlač „po francouzsku"

Možná si někdo bude ťukat na čelo, jak to vlastně myslím. Vždyť UL přívlač je přece všude stejná. Ovšem já tvrdím, že právě směr napravo nebo nalevo je velmi znát. Jedná se hlavně o cílovou rybu. Východ se zajímá především o to, aby byl prut co nejjemnější a umožňoval vodit co nejmenší nástrahy s předpokladem, že cílová ryba je převážně menších rozměrů. Ovlivňuje to přirozený výskyt ryb menších velikostí. Ne že by v Rusku, Polsku nebo třeba na Ukrajině neměli velké ryby, to samozřejmě také mají. Jenže za těmi musí většinou do jiných oblastí, takže lov menších převažuje. Tyto informace mám potvrzené od přátel z Východu, kteří vědí, jaký to je úspěch v obydlených oblastech ulovit většího okouna, pstruha, štiku nebo candáta. Jejich pruty jsou precizně provedené, lehké, vybavené nejlepšími komponenty, prostě skvělé. Ovšem povodit si větší původní rybu bývá často svátkem...

 

Komentáře (0)

Číst dále: UL přívlač „po francouzsku"

   

Thingvallavatn / jurské jezero obřích pstruhů

Když obluda konečně začala zpomalovat a nakonec zastavila úplně, souboj vstoupil do druhé fáze. Namísto zápolení u dna vyrazil pstruh k hladině a tam se tvrdošíjně snažil zbavit té věcičky, která si ho dovolila táhnout, kam nechtěl. Intenzivně jsem se opřel do prutu, až v korkové rukojeti zaskřípalo, a po krátké přetahované se štěstí začalo naklánět na mou stranu. Ryba zamířila ke břehu, já rychle získal zpět několik desítek metrů šňůry a pak jsem ji znovu zahlédl u hladiny – kolena se mi roztřásla jak malému klukovi. Tohle je opravdový obr!

 

Lov obřích pstruhů na prehistorickém islandském jezeře. Splněný sen mnoha rybářů naleznete v květnovém čísle časopisu Český rybář. Na stáncích od 29. 4. 2016!

Komentáře (0)

Číst dále: Thingvallavatn / jurské jezero obřích pstruhů

 

Rychlé chytání / jarní taktiky

Posledním přírodním aspektem, který má zásadní vliv na úspěchy při jarním lovu kaprů a rybaření obecně, je vítr. Vliv teplého větru bývá často velmi markantní například na pískovnách. Nastane-li termické období a začne-li teplý vítr podpořený intenzivním slunečním svitem foukat, nažene ohřátou vodu ke břehu. Kapři tyto situace milují a nezřídka se stává, že většina ryb například z pískovny se koncentruje právě tam. Je to samozřejmě jen teorie, ale teplý vítr patří k tomu velmi pozitivnímu, co nás může na rybách potkat. Je proto potřeba být zjara mobilní, abychom této slibné situace mohli využít.

 

Komentáře (0)

Číst dále: Rychlé chytání / jarní taktiky

   

Easy Method / feeder pro každého

Pro lov technikou Method feederu nepotřebujeme žádné opulentní náčiní. Většinou používám 3,60 m dlouhý prut MS-R Method Feeder, lehký feederový naviják MS-R Pro Feeder velikosti 3000 a kilogram krmení MS-R Deep Method Mix. V případě nástrah vstupují na scénu MS-R Mikroboilie a Dumbbells. Dále potřebujeme několik Method feederových krmítek, odpovídající velikost formičky a lov může začít. Speciálně na jezerech a lokalitách s výskytem velkých ryb nabízí tato metoda nejlepší předpoklady nalákat rybu k nástraze pod háčkem. Jezero, na které jsem se vydal, poskytuje velkou druhovou pestrost. Vedle velikých cejnů můžeme sem tam ulovit i pěkného kapra nebo lína jako bonusovou rybu.

 

Komentáře (0)

Číst dále: Easy Method / feeder pro každého

   

Náš časopis

  • 1

Aktuální číslo

Český Rybář
Aktuální číslo
 

Předplatné časopisu

 
Zde si můžete předplatit časopis Český rybář.
 
On-line časopis Český rybář.

Ryba měsíce

Druh:sumec velký

Revír, datum, čas:ÚN Vranov, 18. 6. 2015, 22.35 hod.

Délka, hmotnost:202cm; nevážen

Nástraha:dvoudílný wobbler (přívlač)

Doba zdolávání:70 min.

Jméno:Tomáš Melich (49), Moravské Budějovice

Ryba vrácena vodě!

Anketa

Blíží se zahájení lovu dravců. S čím půjdete k vodě?