Český Rybář

RYBAŘENÍ Z KAJAKU

/ Zajímavosti / Text: Miroslav Horáček / Foto: autor

Několik posledních let jsem si pohrával s myšlenkou pořídit si pro lov ryb nějaké plavidlo. Jenže jaké? Kdysi to bylo jednoduché - rybářské předpisy umožňovaly lov pouze z „rybářských loděk“, což byl terminus technicus zahrnující nesčetné variace na téma pramice. Ta doba už je naštěstí pryč. Dnes si může rybář svobodně zvolit z mnoha typů plavidel a je to tak dobře. Problém je ovšem v tom, že čím širší je výběr, tím těžší je si vybrat.

 

Vrátím se ještě k těm předpisům. V současnosti rybářský řád hovoří prostě o lovu z plavidel, aniž by je nějak blíže specifikoval. Zakázáno je pouze lovit z lodí obytných, plavidel veřejné dopravy a plavidel sloužících k přepravě materiálu (myslí se tím zřejmě oficiálně uznané nákladní lodě, pontony a podobná zařízení). Jinak na místech, kde je to povoleno, můžete lovit, z čeho chcete. Proto se také v současnosti doslova roztrhl pytel se všelijakými rybářskými plavidly. Nafukovací čluny všech kategorií, belly boaty, ponton boaty… Mě ale zaujalo plavidlo trochu jiné kategorie. Je rychlé, lehké, snadno ovladatelné a dovezete si ho, kam Vás napadne. Mám na mysli rybářský kajak.

Někdo by mohl myšlenku na lov z kajaku zavrhnout s tím, že je to mrňavé, nestabilní a nepohodlné plavidlo, v němž se člověk akorát hodně nadře. Jenže když si s tím dá někdo šikovný práci a vyrobí kajak speciálně určený k rybolovu, může vzniknout věc, které doslova propadnete. Jak popsat takovýto speciální rybářský kajak? Představte si křeslo usazené kousek nad vodní hladinou, kolem něhož si na dosah ruky umístíte základní potřeby pro rybolov – držáky prutů, schránky, přihrádky a klidně třeba i echolot. Pak to celé obklopíte štíhlým trupem, jehož pohybové vlastnosti mu může většina ostatních rybářských lodí jen závidět. Přitom to celé váží kolem 30 kg, takže kajak bez problémů popadnete, připevníte na střechu auta a odvezete kamkoli. Pokud jde o pohon, kajak se pohání a ovládá klasickým dvojlistým pádlem, ale některé firmy mají v nabídce i kajaky šlapací. Z rybářských technik se dá z kajaku skvěle provozovat přívlač a poměrně dobře i muškaření nebo lov na plavanou. Položená se lépe provozuje z větších a stabilnějších lodí, ale úplně nemožné to není.

Zaujat myšlenkou na pořízení kajaku, dumal jsem nad tím, jaký si vlastně vybrat. Nabídka je široká a je to skoro takové, jako když si vybíráte auto. Existují kajaky malé i velké, štíhlé a rychlé, nebo naopak širší a stabilnější, liší se výbavou, druhem pohonu a samozřejmě v neposlední řadě i cenou. Na následujících řádcích se pokusím popsat, z čeho si dnes může člověk vybírat.

Rybářské kajaky obvykle patří do kategorie „sit on top“. Tato slova vyjadřují něco ve smyslu „sedět nahoře“. Znamená to, že trup lodi je dutý, funguje jako plovák a rybář sedí na něm. Kajak má většinou v podlaze samovylévací otvory, což jsou prostě díry, v nichž normálně vidíte hladinu vody, ale díky výtlaku lehkého objemného trupu sedíte nad ní. Pokud se Vám nějaká voda dostane do lodi, prostě těmito otvory zase vyteče. Určitý problém představuje spíš skutečnost, že si musíte dávat pozor, aby Vám do zmíněných otvorů něco neupadlo. Dobře se takto ztrácejí například kapesní nože. Do dutého trupu se dá proniknout poklopy na přídi a zádi lodi. Míra jejich utěsnění se liší model od modelu, ale pokud zrovna nenecháte ležet kajak na hladině delší dobu vzhůru nohama, moc vody se dovnitř nedostane. Příď a záď slouží jako zavazadlové prostory, do kterých si bez potíží uložíte výbavu i na několikadenní výlet.

Obrovský význam má tvar trupu. Štíhlé úzké kajaky jsou velmi rychlé a ujedete na nich bez potíží i desítky kilometrů denně. Mořské kajaky jsou obvykle dlouhé a navíc mají speciálně tvarovanou příď, aby se snáze pohybovaly ve vlnách. Jiné kajaky mohou být kratší a bachratější. Bývají pomalejší (často citelně), ale zato jsou daleko stabilnější. Na některých z nich se dá na klidné hladině normálně postavit a s trochou cviku i chytat ze stoje. Mezi kajaky jsou značné rozdíly v celkové délce, ale ty jsou dány hlavně délkou přídě a zádě. Samotný prostor pro rybáře je velmi podobný, u kratších modelů může být omezena velikost úložných prostorů.

Strach z toho, že by se z kajaku nedaly zdolat velké ryby, je poměrně zbytečný. Na internetu jsou kvanta videí, na nichž si to kajakáři rozdávají se sumci, tuňáky, mečouny nebo žraloky. Problém je spíš s nedostatkem prostoru uvnitř lodi. Většinu ryb je proto lepší odháčkovávat ve vodě, a když už si na palubu pozvete větší kousek, počítejte s tím, že souboj bude možná pokračovat i tam.

Kapitola sama o sobě je pohon kajaků. Základem je pádlo. I u šlapacích kajaků bývá na palubě kvůli obratům na malém prostoru a manipulaci s lodí. Pádlo se vybírá individuálně podle postavy a dispozic majitele. Rozdílný je materiál žerdi (dural, laminát, uhlík), tvar a plocha listů i jejich vzájemný úhel. Dokonce i typ lodi může mít vliv na výběr pádla, protože u kajaků, kde sedíte relativně vysoko, je dobré mít pádlo o kousek delší. Většina rybářů si vystačí s běžnými kajaky poháněnými pádlem, ale výhody šlapacího pohonu jsou obrovské. Jednak dosáhnete rychlosti srovnatelné s gumovým člunem vybaveným elektromotorem a jednak máte při jízdě volné ruce, takže můžete vláčet za jízdy, popojíždět během zdolávání úlovku anebo se jen pomalým šlapáním udržovat na místě v mírném proudu, vlnách či vanoucím větru. Daní za to je nutnost zaplatit šlapací pohonnou jednotku, která stojí bezmála tolik, co holý kajak. Důvěrněji jsem se seznámil s pohonnými jednotkami firem Hobie a Native Watercraft. Hobie používá speciální a velmi efektivní pohon založený na pohybu dvou ploutví trčících do vody pod kajakem. Bohužel si ho firma chrání patentem, takže ostatní výrobci musí používat jiná řešení. Native Watercraft proto využívá klasický lodní šroub.

Kajaky bývají už od výrobce opatřeny celou řadou vychytávek. Najdeme na nich držáky prutů, různé zavazadlové a odkládací prostory včetně vodotěsných schránek na fotoaparát či mobil nebo místa pro namontování dalších zařízení, z nichž nejběžnější bývají trollingový držák a echolot. Většina kajaků se dá dovybavit kormidlem (u šlapacích modelů je víceméně nutností) a některé mají už v základní výbavě řešenou i možnost kotvení. Pro zvýšení stability lze nainstalovat i postranní plováky. Řada majitelů si na svých lodích provádí individuální tuning, takže ve finále vlastní originální dopravní prostředek vychytaný do posledního detailu.

Protože jsem ve výběru vhodného typu dost tápal, navštívil jsem několik předváděcích akcí, kde jsem se mohl projet v řadě kajaků a ujasnit si, co vlastně od této lodi požaduji. Konkrétně jsem zjistil, že dávám přednost stabilitě před rychlostí a moje záda jsou dost náročná na výběr sedačky. Dál jsem si mohl vyzkoušet, jak velkou a těžkou loď dokážu bez problémů naložit na auto, kolik věcí si můžu dovolit s sebou tahat, a postupně moje představy o chytání z kajaku získávaly jasnější obrysy. Všem zájemcům doporučuji podstoupit něco podobného.

Obrovskou výhodou předváděcích akcí je to, že tam potkáte další lidi se zájmem o kayakfishing, jak se lov z kajaku často nazývá. Mě strašně baví být u něčeho, co vzniká, zažívat pocity prvotního nadšení, hledání a jakéhosi průkopnictví. Proto považuji tato setkání rybařících kajakářů za jedny z nejzajímavějších momentů uplynulé rybářské sezony, i když pokud jde o ryby, zas tak moc jsem toho nepochytal. Ale v následující sezoně bych snad měl disponovat vlastní lodí, a to už bude jiná…

Teď bych se rád pokusil předat pár postřehů, které jsem během krátké doby (cca 20 hodin čistého lovu) na kajaku posbíral. Důležité je vybrat si kajak, ve kterém se Vám dobře sedí a vydržíte to několik hodin nebo i celý den. U některých modelů si nejsem jistý, jestli bych to dokázal. V tomto ohledu jsou zkušenosti z předváděcích akcí neocenitelné. Pokud lovíte jen v létě za pěkného počasí a na malé vodě, nehraje oblečení zásadnější roli. Pokud naopak uvažujete o celoroční aktivitě a navštěvujete rozlehlé revíry, kde se mohou tvořit velké vlny, budete nuceni pořídit si i kvalitní oblečení a vestu, což vůbec není zanedbatelná investice. Chráníte si tím ale vlastní zdraví a život a ty jsou mnohem cennější. Navíc se vyplatí natrénovat si v teplé vodě některé krizové scénáře, jako je například pád do vody v kompletním zimním oblečení a následné vydrápání se zpět do kajaku. Pokud na to dojde v reálu ve studené vodě, může Vám to zachránit život. Vypadá to všechno jako strašení, ale na našich přehradách každoročně umírají rybáři na velkých a stabilních lodích. Na kajaku Vám nehrozí větší nebezpečí, jenom k němu máte tak nějak blíž. Například loď Vám vlny nikdy nepotopí, ale promočení budete v nevhodném oblečení během chvilky. Naopak budete-li připraveni a dobře vybaveni, dokážete s kajakem obstát i v podmínkách, kdy většina běžných rybářských loděk nemá šanci.

Přejděme ale zpátky k lovu. Kajak je lehoučký a má tendenci při lovu rotovat nebo se nechat unášet i velmi slabým větrem. Při vertikálním vláčení s lehkými nástrahami pak můžete mít i potíže udržet nástrahu u dna. Vyplatí se tedy zamyslet se nad otázkou kotvení. Na stojaté nebo mírně proudící vodě stačí i velmi malá kotva o hmotnosti 1–2 kg. Zajímavou variantou je kotvicí řetěz, u něhož se dá regulovat délka části ležící na dně. Na vodách s konstantní hloubkou s ním pak můžete nejen zakotvit, ale i driftovat, přičemž rychlost driftu lze regulovat délkou části řetězu ležící na dně. Využijete i kus provazu s karabinou nebo „gumicuk“, kterým se můžete uchytit např. k převislým větvím nebo si s nimi uvážete kajak ke břehu v době konání malé potřeby. V těchto okamžicích dovede být vítr skutečně velmi zlomyslný…

Všechno v kajaku musí být dokonale zorganizováno a pokud možno přivázáno. I taková věc, jako je vysypaná krabice s nástrahami, je v kajaku daleko větší nepříjemnost než na klasické lodi, protože snadno dojde k tomu, že část jejího obsahu vypadne z lodi samovylévacími otvory.

Prut pro lov z kajaku by neměl být dlouhý, ale zároveň byste měli být schopni dostat vlasec přes špičku lodi z jedné její strany na druhou. Při zdolávání většího kusu musíte odložit pádlo a ztrácíte schopnost manévrovat. K natáčení lodi ale můžete využít tah ryby a to se lépe dělá s alespoň trochu delším prutem. V tomto ohledu jsou na tom daleko lépe majitelé boatů, kteří mohou svoje plavidlo řídit pohyby ploutví.

Nedostatek místa v kajaku vede k tomu, že většinu ryb nejspíš pustíte – vylovit rybu, odháčkovat ji, zabít a uložit do zavazadlového prostoru, aby v nějakém záchvatu posmrtných křečí nevyskočila z lodi, to všechno normálně jde, ale je to komplikovanější než třeba na pramici. Nakonec se přistihnete, že v kajaku máte mnohem větší snahu vyháčkovat rybu rovnou ve vodě a jen si užívat pocitu svobody a radosti z lovu. Jestliže toužíte po společné fotce s velkým exemplářem, musíte si počínat velmi zručně. Pokud Vám ryba jen vypadne z rukou a uteče, pořád to ještě není taková tragédie, jako když spadne do lodi, poraní se o nějakou hranu, všechno rozhází a uteče až pak, přičemž ji cestou do hlubiny bude následovat některá část Vaší výbavy. Riskantní je vylovování velkých ryb rukou, zejména pokud mají v tlamě například wobbler. Točit se uprostřed noci na kajaku na hladině přehrady s patnáctikilovým sumíkem přikovaným trojháčky k ruce, to je situace, kdy může jít i o život. Ale to už zase maluju čerta na zeď.

Pokud jste dočetli až sem, možná jste pochopili, že pobyt na kajaku je něco koncentrovaného, intenzivního a velmi autentického. Přesně takové emoce lov z těchto malých obratných lodiček provázejí. Navíc je s tím spojen pocit obrovské svobody, který jsem na jiných lodích nepoznal. Kajak Vám zároveň sebere pocit nadřazenosti, který se dostavuje na velkých lodích, navíc třeba vybavených motorem. Tady se znovu vracejí pojmy jako pokora, víra ve své schopnosti nebo splynutí s přírodou. Pohybujete se silou svých svalů, snadno a v naprostém tichu a stáváte se součástí svého okolí. Vy, voda, ryby, blízké či vzdálené břehy a nebe nad hlavou.

Když jsem si tyto pocity už poněkolikáté uvědomil, došlo mi, že pokud jde o výběr lodi pro lov ryb, tak jsem našel to, co jsem hledal.

 

MAPOVÁNÍ SE SONAREM / 1. část: Mapujte a sdílejte!

Každý uživatel sonarové techniky, ať již rybář, milovník rekreační plavby, nebo aktivní potápěč, ...

BIOLOGIE RYB / Nemoci způsobené parazity – helmintózy

V tomto díle našeho seriálu si představíme choroby, které způsobují parazitičtí červi – tzv.
Naši partneři