Český Rybář

TEAM DAIWA TROUT AREA COMMANDER v testu Českého rybáře

/ Testy / Text: Peter Zachar / Foto: autor

Určitě všichni znáte pocit, když uchopíte do ruky nový prut a okamžitě víte, kdy, kde a jak ho použít. Podobné to bylo i v mém případě s novým prutem Team Daiwa Trout Area Commander, když jsem ho poprvé uviděl na prezentaci novinek Daiwa pro rok 2017.

A šlo o lásku na první pohled. I přes účel, pro který byl prioritně navržen, jsem hned věděl, že jeho místo je i někde jinde. Měl jsem s ním úplně jiné záměry.

Jak samotný název prvoplánově napovídá, prut je primárně určen pro lov pstruhů na stojatých vodách pro stále populárnější „duhákové“ závody. V posledních kolech závodů, kdy jsou již ryby popíchané, se nasazují právě takové typy prutů, které umožňují jemný a precizní lov s gumovými nástrahami na lehkých jigových hlavičkách nebo s lehoučkými plandavkami. Díky citlivé špičce opatrné ryby doberou nástrahu a jemný blank je pomáhá bezpečně dovést, zaseknuté za krajíček na háčcích bez protihrotu, až do podběráku.

Ne nejkratší, ale ten delší, dvoumetrový prut mě přitahoval jako magnet. Hned po prvním zatřepání jsem věděl, že ho chci. Ani delší, ani kratší, ani měkčí, ani tvrdší. Hned jsem věděl, k jakému účelu bude tento prut nejlepší. Lov na malé gumy a marmyšky během pozdního podzimu a zimy, zaměřený hlavně na tlouště, okouny a ostatní menší druhy ryb, které se v tomto chladném období dají perfektně a cíleně lovit přívlačí. Team Daiwa Trout Area Commander se přitom vyrábí ve 4 provedeních, resp. délkách: 180 cm (0,5–6 g), 200 cm (1–7 g), 215 cm (0,5–6 g) a 230 cm (1–7 g).

Výběr konkrétního modelu byl velmi rychlý a prozaický. Nepotřebuji v zimě házet nějak daleko, lov se odehrává spíše ve vzdálenosti do 10 metrů ode mne, takže delší modely pro mě nejsou až tak zajímavé. Spíše jsou důležité perfektní vedení a ovládání nástrahy, které jdou lépe s těmi kratšími. Extrémně pomalé vedení, vdechnutí života maličké nástraze a její chvění na místě v pomalu tekoucí, chladné zimní vodě jsou preciznější s kratším prutem. Paradoxně se mi 200cm model zdál i přes uváděnou vyšší vrhací zátěž citlivější ve špičce než 180cm, a tak bylo rozhodnuto. Ten se mnou půjde k vodě. Po tolika letech už člověk velmi dobře ví, co potřebuje, takže rozhodování nebylo příliš těžké. Jen pro doplnění je třeba uvést, že prut má při délce 200 cm hmotnost 73 gramů.

Je postaven jednoduše, ale zato účelně. Vše má své místo, je tak akorát, nic není nazbyt. Strohý design, ale již při prvním uchopení do ruky zaujme slušné vyvážení s těžištěm pěkně v rukojeti, což je při lovu s gumovými nástrahami na jigových hlavičkách a s marmyškami důležité, aby se s nimi dalo snadno pracovat. Žádné padání dopředu na špičku, těžiště máte pěkně v ruce. Kolíková spojka je u UL prutů klasikou.

Prut je osazen očky Fuji Alconite. Ta největší jsou pěkně na dlouhé patce, ne zbytečně velká, aby příliš nezatěžovala lehký prut. Celkem je jich 9. Koncové očko na špičce má podélné nožičky, což je super, protože nedochází k obtočení tenkých vlasců na špičce kolem očka, jako to bývalo např. u staršího modelu Twilight Specialist Coregone. Takové zamotání častokrát vedlo i k utržení nástrahy při nahazování.

Zda je špička vsazena jako samostatný díl a pak dodatečně vlepená, nedokážu rozklíčovat. Pokud ano, je to velmi čistě udělané a na prutu není vidět žádný spoj nebo přechod. V katalogu se hovoří pouze o uhlíkové špičce, takže je možné, že skutečně jde o nenastavené provedení.

Každopádně na akci to nemá žádný vliv a prut při zdolávání krásně pracuje od špičky. S rostoucím zatížením se do zdolávání plynule zapojuje i střední část blanku a nehrozí tak utržení ryby na tenkém vlasci, kde by tvrdý spodek nestihl ztlumit prudký výpad.

S čím jsem se ze začátku nedokázal esteticky vyrovnat, byla červená barva blanku. Nejsem fanouškem takto divoce designovaných prutů a upřednostňuji raději klasiku, ať už je to klasická barva uhlíkového blanku, nebo něco pěkně decentního v tmavě modrém nebo tmavě zeleném provedení. Každopádně postupně jsem jí přicházel stále více a více na chuť a nyní dokonce vidím i určité pozitivum v takto výrazně zbarveném blanku. Je totiž krásně kontrastně vidět proti tmavé hladině nebo obloze a pomáhá detekovat i ty nejjemnější záběry, když například guma na lehounké hlavičce pozvolna padá ke dnu a ryba ji během klesání uchopí. Špička se jen pozvolna začne ohýbat, podobně jako při lovu na feeder či picker.

Sedlo navijáku je od Fuji v provedení SK2. Tento typ mi maximálně vyhovuje u prutů určených na lehkou a ultralehkou přívlač, jelikož mám menší ruku a dobře mi sedí. Před sedlem je obnažený blank, a tak si mohu při chytání položit narovnaný ukazováček přímo na něj a cítit i nepatrné kontakty ryby s nástrahou. Sedlo v kombinaci s jemnou špičkou vytváří dokonalý komplet, abychom během celého vedení nástrahy přesně věděli, co se s ní děje pod vodní hladinou. Spodek rukojeti je z materiálu EVA.

Pro přesuny kolem vody nebo pro transport složeného prutu je dodatečně vybaven držákem nástrah, který se přichytí k blanku jednoduchým obtočením gumičky. Jeho umístění je tak možné přizpůsobit individuálním preferencím.

I když se jedná o model určený pro sezonu 2017, dostal se mi do rukou o něco dříve. Měl jsem tak dostatek času si ho důkladně vyzkoušet za různých podmínek a v různých situacích, s několika typy nástrah, s vlascem, ale i tenkou šňůrou.

Jak jsem již na začátku zmiňoval, jeho největší potenciál vidím v lovu s malou gumou na hlavičkách s hmotností do přibližně 3 g. Výborný je však zejména u nejlehčích gramáží, doslova od nejmenších lepených tungstenů na háčcích nebo klasických jigových hlaviček od 0,4 g po ty cca 3g. Lov s takto malými nástrahami vyžaduje přiměřený vlasec (0,08–0,10 mm) či šňůru (0,04 mm). Nejčastěji jsem však lovil s tenkým vlascem. Při lovu s marmyškou patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy měl možnost vyzkoušet.

To, že přívlač s takovými miniaturními nástrahami v zimním období není zdaleka jen lovem podměrečných ryb, vědí velmi dobře všichni, kteří se jí věnují. Právě takový způsob lovu je jedním z nejúčinnějších při zdolávání největších exemplářů, zejména tloušťů či jesenů. Jako důkaz poslouží i fotografie, které jsou součástí tohoto článku. A rozhodně nejde o ojedinělé úlovky, které se takto dají chytit.

Další obrovskou výhodou tohoto způsobu lovu je, že lze lovit na přívlač i druhy ryb, které nepatří mezi klasické dravé ryby. Je možné ulovit doslova každou rybu žijící v našich vodách. Že nejde o žádnou náhodu, ale doslova o cílený lov, dokazují četné úlovky plotic, perlínů, cejnů, podouství a jiných bílých ryb, které byly uloveny i během testování tohoto prutu.

Při lovu s marmyškou je důležitý i výběr samotné nástrahy. Nikdy nelovím s živou nástrahou, na marmyšky používám vždy jen umělé nástrahy, resp. doplňky. Mohou to být gumové napodobeniny kostních červů, vosích larev, hnojáčků a podobně. Samotná nástraha nemusí nijak pracovat. Tím, že je součástí marmyšky, jí jejím prostřednictvím dodáváme pohyb a vdechneme život. V zimním období taková nástraha nemusí ve vodě nijak extra divočit, skutečně stačí pomalé, rozvážné pohyby.

V dohledné době se začnou tyto pruty objevovat i na pultech rybářských prodejen, a tak si v letošní přívlačové a pstruhové sezoně podobný lov budou moci vyzkoušet všichni, kterým učarovaly nejmenší nástrahy. S vhodně zvoleným náčiním může být přívlač i v chladných obdobích roku velmi zajímavá a má rozhodně své kouzlo. Červená Daiwa je k tomu přímo stvořená.

www.daiwa-info.cz

www.facebook.com/DaiwaCZ

 

Naši partneři