Český Rybář

SHIMANO SEDONA / SAHARA / NASCI (v praxi) v testu Českého rybáře

/ Testy / Text: Radek Diviš / Foto: autor, Jakub Kabát, Karel Skalický a archiv Normark

Trojice nových modelů přívlačových navijáků nyní již technicky velmi sofistikovaně vybaveného programu známého pod zkratkou P4 (síla / přesnost / výkon / potěšení) nabízí opravdu všechny slibované veličiny. Na první pohled se liší jen drobnými kosmetickými nuancemi a to samé lze nakonec říci i po zatočení kličkou. Kdo je kdo? A jaké jsou jejich reálné ambice, ukáže tedy až použití v praxi.

Pro první skutečně ostrý test jsem si vybral začátek přívlačové sezony a svou „domácí“ lipenskou vodu. Tři dny intenzivního rybaření s menšími, až středně velkými gumami a kvůli silnému větru místy i s velmi těžkými jigovými hlavičkami skutečně prověřily možnosti jednotlivých modelů. Pro větší objektivitu jsem ještě čas od času sáhl po prutu s druhým nejvyšším Shimano modelem Vanquish FA, jehož pořizovací cena je cca 4–5x vyšší než testované modely. Nakonec jsem tento momentální nápad velebil, protože mi ukázal, jak velké, nebo spíš malé jsou i mezi navijáky úplně jiných tříd u Shimana rozdíly...

SEDONA FI

Z testovaného trojlístku má nejméně ložisek a oproti vyššímu modelu Sahara postrádá převodovku X-Ship. I bez ní má ovšem bezvadný chod, ale při větším zatížení už to taková paráda není. Tady se absence technologie, kterou dnes mají všechny nové Shimano modely smekacích navijáků včetně hvězdné Stelly FI, skutečně projevuje. Není to nic, co by Sedoně vyloženě kazilo profil, ale u ostatních modelů s převody Hagane je posun k většímu komfortu při chytání s těžšími nástrahami a také při zdolávání markantní. Z mého pohledu je Sedona velmi povedený naviják, který bez problémů uspokojí potřeby všech začínajících, běžných i mírně ambiciózních rybářů. Má velmi hladký chod, dobře pokládá šňůru/vlasec, je vyvážený a dobře brzdí. Jasná volba pro ty, kteří vybírají podle ceny nebo užitné hodnoty.

SAHARA FI

To je podle mého názoru trochu kontroverzní model. Nikoliv kvalitou, ale kvůli svým schopnostem a ceně. Je znatelně lepší než Sedona a dovolím si tvrdit, že i lehce horší než nejvyšší P4 model Nasci. Má stejně ložisek jako nejvyšší model, převody Hagane, převodovku X-Ship a kromě technologie Coreprotect v podstatě stejnou výbavu. To, co mi vadilo u Sedony, Sahara zvládá bravurně. Proč ji tady máme, když by úplně stačilo vybírat mezi modely Sedona a Nasci? Těžká otázka, ale když se zamyslíme nad současným spotřebním vnímáním světa, můžeme se třeba dobrat k nějakému uspokojivému vysvětlení. Ve světě výpočetní techniky se jednotlivé modely jednoho výrobce také příliš neliší, ale jakmile trochu přidáme na výkonu, operační paměti, vnitřní paměti, už to „skáče“... Kdybych měl volit mezi Saharou a Sedonou, asi bych si bez dlouhého rozmýšlení připlatil za X-Ship, protože to je i smysluplná investice pro delší životnost.

NASCI FB

Nejvyšší model řady P4 je svým způsobem už tak dobrý naviják, že s přehledem strčí do kapsy mnoho násobně dražších konkurenčních modelů s desítky ložisek, která jsou většinou stejně jen marketingovým tahákem. Čím víc pruhů nebo ložisek..., to nejsou pro japonské inženýry podstatné veličiny. A to musíme s povděkem kvitovat. Nasci je bez zaváhání nejlepší z celého trojlístku a také logicky nejdražší. Otázkou ovšem zůstává, zda cenový rozdíl oproti modelu Sahara, který z technického hlediska tvoří pouze technologie pro ochranu před vodou Coreprotect, je adekvátní? A co na tom, že žádný z trojice navijáků nemá zpětný chod a náhradní cívku? Potřebujeme je?! Na tuto a další otázky odpoví dlouhodobý test, který pro vás připravíme do některého z podzimních čísel Českého rybáře. Nasci je krásný naviják pro všechny ambiciózní rybáře, kteří chtějí špičkovou techniku, nádherně hladký chod i optické potěšení za bezvadnou cenu. A jaká bude vaše volba?                   

www.normark.cz

 

Naši partneři