Český Rybář

SÉRIE ELITE TI V PRAXI / postřehy z dlouhodobějšího provozu

/ Testy / Text: Radek Diviš / Foto: autor

Mé první setkání s Elite 7Ti bylo tak trochu láskou na první pohled, a vzhledem k tomu, že jsme si navzájem hned padli do oka, byla naše symbióza daleko jednodušší.

Cílem následujících řádek je sdělit vám postřehy a dojmy, které jsem za dva měsíce používání tohoto přístroje nabyl. Nešlo o šedesát dní intenzivního rybaření, ale o takový běžný spotřebitelský režim, který si může dovolit valná většina z nás, tedy víkendové vyjížďky a týdenní rodinná dovolená.

Vše podstatné se v případě série Elite ukrývá uvnitř. Za nejdůležitější technologii, kterou můžeme s klidným svědomím nazývat dalším evolučním stupněm, považuji technologii CHIRP. Před zavedením CHIRP a Broadbad technologií používala většina echolotů na trhu pro určení hloubky a identifikaci ryb pouze jednotlivé frekvence. Tento způsob s sebou nesl i řadu technických nevýhod, které jsou optikou současných, například moderních vertikálních technik velmi podstatné. Pro vylepšení schopnosti detekce ryb bylo totiž nutné zvýšit citlivost, což s sebou neslo rušení obrazu od hladiny až ke dnu. Tento nepříjemný efekt zmizel okamžitě po ubrání škály citlivosti, v tuto chvíli už ovšem přenos nebyl tak efektivní, aby zobrazil skutečně vše, co se pod lodí nacházelo.

Přístroje vybavené technologií CHIRP jsou o krok napřed, protože dokážou vysílat více frekvencí najednou, a to zvláště v širokých frekvenčních pásech. A jelikož jednotlivé objekty pod vodou optimálně reagují na různé frekvenční signály, lze ryby rozpoznat bezpečně a snadněji, než tomu bylo dříve. Nyní je možné dokonce vidět i jednotlivé dravce okolo nebo uvnitř hejn potravních rybek, protože technologie CHIRP dokáže ruchy na displeji efektivněji odfiltrovat. Veškeré výhody lze aplikovat ve všech typech vod, tedy ve sladké nebo slané, v mělké či hluboké. Pro optimální využití technologie CHIRP je potřeba zvolit (dle typu sondy) správné frekvenční pásmo (High CHIRP / Medium CHIRP / Low CHIRP). Sonda TotalScan má k dispozici všechny tři vaianty, je tudíž naprosto nejuniverzálnějším řešením pro ty, kteří svůj přístroj chtějí využívat například i na moři. Mód „High CHIRP“ pracuje ve frekvenčním pásmu 160–240 kHz a je optimální volbou pro sladkou vodu a mělké příbřežní oblasti, tedy i valnou většinu našich vod. „Medium CHIRP“ s frekvencí 60–100 kHz je díky širšímu úhlu ideální pro hledání struktur a ryb ve větším prostoru. V zobrazení už ale není tak dokonale detailní jako „High CHIRP“ a nedosáhne tak hluboko jako „Low CHIRP“, který je s frekvenčním rozsahem 40–60 kHz schopen proniknout do skutečně velkých hloubek a umí detekovat ryby napříč celým vodním sloupcem.

Dalším výrazným rozdílem, kterým se mohou pochlubit i přístroje Elite Ti, je unikátní technologie Broadband™. Jde o velmi ceněný vynález značky Lowrance! Umožňuje jedno z nejlepších doposud dosažených zobrazení světa pod vodou až do hloubek překračujících jeden kilometr, a to i při vysokých rychlostech pohybu lodi. Díky této technologii najdeme ryby nejen ve vodním sloupci, ale také na pomezí vrstev vody s různými teplotami, přímo na dně nebo mezi vodními rostlinami. Prostřednictvím Broadband™ technologie je ultrazvukový paprsek do vody vysílán ve tvaru kužele, respektive tvaru kyjovitém. Uprostřed kužele se objekty, jako například ryby nebo dno, reflektují nejsilněji. Směrem k vnějšímu okraji pak signály zeslabují. Echolot přijme všechny tyto odezvy (echa) a vytvoří z nich obraz. Pro tento obraz pak dochází k převodu 3D přijatých ech na 2D obraz echolotu. Jelikož digitální echolot s Broadband™ technologií oproti běžnému přístroji se starší impulzní technikou do vody nevysílá žádné hlasité „práskací“ jednofrekvenční impulzy, ale mnoho tichých, téměř přímých tónů různých frekvencí, vzniká zde další pečlivě skrytá, ovšem velmi podstatná výhoda. Echolot s touto technologií totiž plaší ryby úplně minimálně a tuto přednost můžeme nejlépe využít při různých vertikálních technikách. Dlouhé, tiché širokopásmové Broadband tóny dokážou do vody převést daleko více energie než při krátkých impulzech (500 W technologie Broadband™odpovídá cca 60 000 W jednofrekvenčního impulzu!). Díky násobnému navýšení patrné účinnosti je možno dosáhnout daleko větších hloubek a zároveň i příjmu většího množství dat, která následně převodem umožní detailnější zobrazení.

Třetí výrazný pomocník, který může zřetelně vylepšit efektivitu našeho rybaření, se jmenuje Insight Genesis™ (http://gofreemarine.com/insight-genesis). Zjednodušeně řečeno můžeme pomocí této chytré webové platformy vytvářet své vlastní mapy z nahraných sonarových dat, které lze využívat privátně nebo je sdílet veřejně v ostatními uživateli v komunitě. V principu zde všeobecný základ funguje gratis, tudíž je možné stahovat si do svého přístroje mapy vodních ploch. Zvláštní funkce, možná by jim lépe slušelo slovo speciální, jako například tvrdosti dna a vegetační mapy, získáte po zaplacení Premium předplatného. Tak daleko jsem se zatím nedostal, ale člověk si pro začátek naprosto vystačí s volně dostupnými funkcemi. Tento svět je nesmírně zajímavý pro všechny z nás, kteří se nechceme spokojit pouze s konstatováním, že ryby nebraly, což se nám ve správný čas na špatném místě může přihodit často...

Možná s přístroji řady Elite Ti na úvod nenachytáte víc ryb než se svým starým dobrým echolotem. Mně se to zatím také nepovedlo. Pevně věřím, že obrat ale nastane s příchodem atraktivnější podzimní části sezony lovu dravců, kdy bude možné naplno využít jejich nesporných kvalit a technických možností. Prozatím si ale každou chvilku na rybách s čistým obrazem Elite 7Ti užívám plnými doušky: nahrávám, zkoumám, zkouším, učím se a pokorně čekám na svých pět minut slávy. A i kdyby nepřišly, tuto investici řadím mezi své rybářsky nejpovedenější!

 

Naši partneři