Český Rybář

DAIWA CERTATE 2016 / (v praxi) v testu Českého rybáře

/ Testy / Text: Radek Diviš / Foto: archiv Daiwa-Cormoran, autor

Modelová řada Certate představuje v katalogu značky Daiwa již po 12 let synonymum nejmodernější japonské technologie v oblasti smekacích navijáků.

Nejinak je tomu i u poslední generace s označením 2016, kterou jsem, k mé velké radosti, mohl podrobit praktickému zátěžovému testu. Nový Certate mi padl do oka hned na první pohled a předpokládám, že se stejně jako předchozí dvě generace, které vlastním, vzhledem k nadčasovému designu jen tak neokouká. „Nový kabát“ je velmi vkusný, elegantní a podtrhuje prémiovou třídu výrobku. To podstatné se ovšem jako obvykle ukrývá uvnitř.

Patentovaná technologie Mag Sealed je společně s Mag Sealed ložisky aplikována všude tam, kde to bylo technologicky možné, což naviják posunuje do kategorie bezúdržbových, protože všechny tyto části jsou hermeticky uzavřeny v olejové lázni. Týká se to nejen hlavní hřídele a rolničky, ale i převodů, jež jsou chráněny z obou stran.

Už předchozí generace Certatu měla prakticky dokonalý chod, jemuž se nedalo téměř nic vytknout. Nový testovaný model 2500H je k mému velkému úžasu ještě o poznání lepší, a to i s mírným technickým handicapem rychlého převodu 6,0 : 1, který se až doposud projevoval lehce ztíženým startem rotoru při prvním pootočení kličkou. To je velké plus a mílový krok kupředu. Nechci tvrdit, že rychlejší převod u starších verzí navijáků byl nesnesitelný, ale mnoho rybářů se mu záměrně kvůli ne úplně hladkému startu vyhýbalo.

Velký podíl na chodu dovedenému k téměř dokonalé metě mají též DigiGear 2 převody, přesně vyvážený AirRotor i nový tvar jednodílné CNC frézované aluminiové kličky s příjemně tvarovaným ergonomickým úchopem. Cívka doznala pouze drobnějších kosmetických změn s výrazným odlehčením v podobě žebrování.

Testování bylo spravedlivě rozděleno na český a švédský týden. Ten první, věnovaný českým revírům, jsem uprostřed léta trávil neplánovaně lovem „pidiryb“, protože to bylo při vší marné snaze chytit něco „normálního“ alespoň trochu efektivní. Naštěstí jsem měl v záloze ještě týdenní pobyt na krásném švédském revíru v Helesjo, který z hlediska počtu ulovených ryb rozhodně nezklamal. Certate jsem používal ve spojení s Daiwa Tournament 12-Braid, asi nejlepší pletenou šňůrou na trhu o průměru 0,10 mm, což bylo při vynikající nosnosti plně dostačující pro lov okounů a štik s lehčími typy nástrah. Během pěti dní intenzivního rybaření jsem Certate prověřil při lovu na gumu, s rotačkami i plandavkami a nakonec i při trollingu s wobblery. Musím říci, že očekávání, která nebyla zrovna malá, splnil nový Certate beze zbytku. Po celou dobu používání fungoval bez sebemenšího zaváhání. Chválím i vynikající brzdu s velmi přesným dávkováním, jež dostala možnost vyniknout při zdolávání několika štik atakujících 90centimetrovou hranici.

Celkový dojem z nového modelu Certate je jedním slovem vynikající. Svému majiteli totiž nabídne celou řadu mimořádných technických řešení, luxus prémiového značkového výrobku „made in Japan“ a především ryzí radost z naprosto dokonalého náčiní.

 

Naši partneři