Český Rybář

LOWRANCE FISHUNTER™ DIRECTIONAL 3D v testu Českého rybáře

/ Testy / Text: Radek Diviš / Foto: autor a archiv Lowrance

Když tak přemýšlím o svých rybářských začátcích, asi by mne nikdy ani v tom nejbujnějším snu nenapadlo, že dnes člověk může přijít k vodě a hodit do ní „blikající kouli“, která mu po vzoru pohádek vyvěští, co se kde v modrých hlubinách ukrývá. A světe, div se, stalo se! Ale je to dobré, nebo zlé? Myslím, že bychom bohužel našli aspekty obojího. Dobré je to určitě v tom, že jsme schopni pomocí moderních technologií relativně rychle zmapovat a vyhodnotit terén pro případné rybaření nebo si potvrdit či vyvrátit mýty o určitých místech. Naopak negativně na mě působí přetechnizovaná spojení s jasnými limity, nestálost mobilních aplikací, celkem chabá grafika a přímá závislost na dalším technickém zařízení, které má také své mouchy, především v souvislosti s výdrží baterie. Jinak je ale první dojem po přečtení přehledně zpracovaného českého manuálu k nahazovacímu sonaru FishHunter™ 3D veskrze pozitivní.

Co vlastně umí?!

Dalo by se říci, že mnoho, a pokud bychom to měli shrnout do několika bodů, dopočítáme se k číslu pět. FishHunter™ 3D má totiž celkem pět třífrekvenčních sond nabízejících dalších pět zásadních výhod. Za prvé je schopen zajistit větší pokrytí dna s úhlem až 72°. Za druhé spojení pěti sond s frekvencemi 381 kHz, 475 kHz a 695 kHz nabízí více výkonu. Za třetí máte díky separátní práci jednotlivých sond šanci najít více ryb. Za čtvrté vám umí i ukázat, kde se jednotlivé ryby nacházejí (vpravo/vlevo), a doporučit tak směr náhozu. A za páté umí vytvářet a ukládat podrobné 3D mapy.     

Lowrance FishHunter™ 3D je bezpochyby nejmodernější přenosný nahazovací sonar! Ruku v ruce s moderními technologiemi nabízí mnoho unikátních funkcí, které lze přímo či nepřímo využívat při rybaření. Mezi ně patří například 3D mapování nebo mapování batymetrické (hloubnicové), umožňující tvorbu a ukládání vlastních map oblíbených rybářských míst, které lze následně kdykoliv opět zobrazit na displeji smartphonu nebo tabletu. Directional Casting je jednou z nejvýkonnějších funkcí, již nákupem přístroje získáte. Při aplikaci této funkce dochází k napájení všech pěti třífrekvenčních sond, které ukazují přesnou hloubku vody a místa, kde jsou ryby s ohledem na aktuální pozici plovoucího sonaru detekovány. Jinak je sonar přednastaven i k dalším výstupům, kterými jsou například 3D rybaření nebo lov na dírkách.    Všechna zajímavá, úspěšná a oblíbená místa lze ukládat a následně se k nim v mapách vracet (k vidění jsou i další FishHuntery™ jiných majitelů). Své úlovky můžete následně archivovat s GPS údaji, různými detaily z lovu, fotografií, a chcete-li, lze je i sdílet.

Mobilní aplikace

V hlavním menu mobilní aplikace najdete ikonku mapy, kam se ukládají veškeré vytvořené mapy (batymetrické [s hloubnicemi/vrstevnicemi] a 3D strukturální). Zde si můžete prohlížet jednotlivé detaily. Ikonka sonar nejprve nabídne výběr modelu a pak již můžete volit mezi zmiňovanými zobrazeními a funkcemi. Pod ikonkou úlovky se zobrazují úlovky jiných rybářů používajících tuto aplikaci a dále pak vámi uložené. Poslední ikonka hlavního menu nabízí možnost přidávat úlovky.

Lov na dírkách

Zajímavé využití FishHunteru™ 3D vidím při lovu na dírkách. Výhodné je především to, že ho nemusíte potápět. Přednastavená funkce pro lov na dírkách, která se jmenuje Ice Fishing Flasher View, využívá dvou ultrarychlých frekvencí 475 kHz a 695 kHz, které umožňují vidět vaši pohybující se nástrahu v reálném čase, včetně údajů o hloubce a teplotě vody. Díky vysokému výkonu je možné hledat s jeho pomocí i slibná místa a ryby pouhým položením na led a teprve následně vrtat díry.                  

Závěrem

S ohledem na zkušenosti z praxe se nebojím prohlásit, že Lowrance FishHunter™ Directional 3D je velmi sofistikovaný model nahazovacího přístroje. Mezi jeho největší výhody patří kompaktní rozměry, relativně nízká hmotnost (neobejdete se ale pro klid duše bez tvrdého prutu a silné pletené šňůry), mobilita/všestranné použití a množství unikátních funkcí mapujících dno. Za nevýhodu lze považovat nižší dosah wi-fi a omezenou kapacitu vnitřní baterie, která je ale ještě v porovnání se smartphony a tablety zlatá. Závěrem musím zopakovat již vyřknuté: s ohledem na poměr výkon/cena jde o výrobek s příkladnou užitnou hodnotou.    

 Technické specifikace:

  • hloubkový dosah 55 m
  • dosah wi-fi až 65 m
  • minimální hloubka 0,4 m
  • rychlost vlečení až 3,2 km/h
  • noční osvětlení – ano, LED osvětlení
  • bezdrátové připojení – wi-fi pracuje 4x rychleji než Bluetooth (není vyžadováno mobilní datové připojení nebo připojení k internetu)
  • typ sonaru – piezoelektrický keramický křišťál
  • výkon 300 W
  • kapacita baterie až 10 aktivních hodin použití (pohotovostní doba 500 hod.)
  • hmotnost 180 g
  • kompatibilita – +9000 iOS Apple a Android smartphony nebo tablety s GPS

 

Redakce Českého rybáře děkuje za zapůjčení přístroje firmě Bohemia Marine, výhradnímu distributorovi značky Lowrance ® pro ČR.

www.bohemia-marine.cz

Naši partneři